stationsplein wordt volgens het plan gedeeltelijk verhoogd, om plaats te creëren voor een ondergronds fietspad en een ondergrondse fietsenstalling. De verhoging van het plein vindt plaats aan de stationszijde. Het gevolg is dat de trappen van het station onder het verhoogde pleindeel verdwijnen. De Groningse commissie heeft bedenkingen tegen dit plan ingediend. Groningen, middeleeuws pakhuis Achter het huis Oosterstraat 26 te Groningen staat een middeleeuws pakhuis. Bij werk zaamheden in een belendend pand is een deel van de noordgevel gesloopt, waardoor ondanks ondersteuning door stempels gevaar voor de omgeving is ontstaan. De gemeente heeft een sloopvergunning afgegeven, waartegen de commissie op 26 oktober bij B&W bezwaar heeft aangetekend. De commissie heeft het bezwaarschrift echter ingetrokken toen de eigenaar bereid bleek het pand met financiële steun van de gemeente zodanig te herstellen, dat het behouden zou kunnen blijven. De financiering is overigens nog niet rond. Midwolde (gemeente Leek) Vorig jaar heeft de provinciale commissie bezwaar gemaakt tegen de uitbreidingsplannen voor het kerkhof rond de uit de 12^e eeuw stammende kerk in Midwolde. De reden van ons bezwaar was dat het zicht op de kerk vanaf het landgoed Nienoord èn het zicht vanuit de kerk op het landgoed door deze uitbreiding van het kerkhof belemmerd zouden worden. Volgens de vereniging 'Dorpsbelangen' was uitbreiding van het kerkhof niet noodzakelijk. De gemeente Leek kwam na overleg met de Hervormde gemeente Tolbert met een aangepast plan. Slechts de helft van het beschikbare gebied zou als kerkhof worden ingericht, waardoor het zicht in mindere mate zou worden aangetast. In augustus heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan gewijzigd ten behoeve van de uitbreiding van het kerkhof. De provinciale commissie heeft haar bezwaren niet ingetrokken, evenmin als de plaatselijke bezwaarden. Wagenborgen (gemeente Delfzijl) Op verzoek van bewoners van Wagenborgen hebben we onderzocht of de watertoren van de psychiatrische inrichting Groot-Bronswijk behouden zou kunnen blijven door middel van een monumentaanvraag. Deze markante watertoren is uniek omdat het de enige watertoren in Nederland is die een zuiveringsinstallatie bevat. Een monumentaanvraag was niet kansrijk: de toren was niet in de MSP opgenomen en ook volgens de Watertorenstichting behoorde het niet tot de meest monumentwaardige torens; ook was het moeilijk een bestemming te vinden. Heemschut heeft daarom geadviseerd om de toren samen met andere waardevolle elementen van deze parkachtige locatie op te nemen in de nieuwe woonwijk die waarschijnlijk op deze plek zal ontstaan. Zuidbroek (gemeente Menterwolde) In een brief aan B&W van Menterwolde van 26 oktober verzoekt de commissie aan de gemeente om zorgvuldig om te gaan met de bebouwing van Winschoterdiep 7/8. De plaats van dit pand vlakbij de Zuidbroekerbrug over het Winschoterdiep is landschappelijk en steden bouwkundig van grote waarde. Hier zou planologische bescherming moeten gelden door het aanwijzen van het gebied tot beschermd stadsgezicht of door het maken van een beeldkwaliteitplan waardoor de gewenste ontwikkeling van het gebied wordt vastgelegd. Winschoten Contacten met Libau (Welstands- en Monumentenzorg Groningen) en de monumentenambte naar van de gemeente Winschoten over de te bont gekleurde synagoge hadden tot nu toe niet het gewenste resultaat. Publieksactiviteiten In 2001 hebben in de provincie Groningen geen publieksactiviteiten plaatsgevonden. 12

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2001 | | pagina 13