Zuid-Holland Adres secretariaat: dr. Lothlaan 15 2481 AB Woubrugge Samenstelling provinciale commissie (per 31 december 2000) drs. J.J. Bollebakker, voorzitter drs. C.J. de Jong, secretaris drs. J.E. van Teylingen, penningmeester ir. F. Goppel, technisch adviseur A.C. Bitter, technisch adviseur tevens voorzitter subcie. objecten drs. L.H. van der Meule, PR-medewerker (tel. 070 - 327 39 44, fax 070 - 444 27 48) J. Dierdorp ir. J. Fens ing. F.Focke ir. V.J.J.A. Gijsbers, tevens voorzitter subcie. ruimtelijke ordening en planologie mr. S. van Haersma Buma, tweede secretaris drs. G.J.M. Sonnemans G.K. Vos drs. M. van Winsen. Commissie nieuwe stijl Het jaar 2000 stond in het teken van de aanpassing en omvorming van de commissie aan de veranderende gang van zaken binnen de Nederlandse ruimtelijke ordening en de monumentenzorg. Het voorstel van de nieuw aangetreden voorzitter drs. J.J. Bollebakker om de commissie zowel uit te breiden als in drieën onder te verdelen werd door de commissie aangenomen. De uitwerking van dit idee komt er allereerst op neer dat de commissie zichzelf uitbreidt van 14 naar 18 leden. Beschermingsactiviteiten Bescherming afzonderlijke gebouwen en bouwwerken Het beschermingswerk wordt inhoudelijk vormgegeven vanuit de Subcommissie Objecten, die zich met de planvorming rond afzonderlijke gebouwen zal gaan bezighouden. Deze commissie heeft zich in 2000 met enkele tientallen bedreigingen van monumenten beziggehouden. De herontwikkeling van het Aalmarktgebied in de Leidse binnenstad kreeg de nodige aandacht. Her en der raken oude boerderijen in de problemen. De ligging achteraf maakt dat ze soms jarenlang aan de aandacht ontsnappen, zoals dat bijvoorbeeld het geval blijkt te zijn met 'De Karpershoeve' (1711) in Maassluis, een beschermd rijksmonument dat dringend aan herstel toe is, maar ook met de eeuwenoude (plm. 1550!) 'Vlietwoning', die nog geheel onbeschermd langs een snelweg in Naaldwijk staat, maar zonder meer als zeer waardevol mag worden gekenmerkt. In Dordrecht buigt de commissie zich voor het eind van het jaar over het al dan niet afvoeren van de rijkslijst van een pand aan de Voorstraat. Het is maar een greep uit de vele zaken die op onze weg terechtkomen. Bescherming grotere ruimtelijke eenheden De Subcommissie Ruimtelijke Ordening en Planologie gaat -in een modem jasje gestoken- de aloude Heemschut-gedachte vormgeven, dat het beschermde monument ook in een 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 31