Echteld, sloop steenfabriek de 'Vlamoven Door de eigenaar werd voor dit MSP-object een sloopaanvraag bij de gemeente Echteld ingediend. Heemschut heeft een art. 3 procedure Monumentenwet 1988 gestart waardoor sloop kon worden voorkomen. Ede, status landgoed Kemhem Via de 'Vereniging Behoud Kemhem Doesburg' werd Heemschut benaderd een mogelijke status van rijksmonument te ondersteunen in verband met het tegengaan van actieve recreatievormen op dit waardevolle landgoed. Door de gemeente Ede is toegezegd dat gewerkt zal worden aan een bescherming als gemeentelijk monument. Elburg, status boerderij op de Hoge Enk Via de vereniging 'Arent thoe Boecoop' is verzocht, in verband met mogelijke sloop, de status van een boerderij te bekijken in de buiten Elburg gelegen kleine kern de Hoge Enk. Door verbouwingen aan de boerderij bleek een status als gemeentelijk monument niet haalbaar. Door de gemeente Elburg werd toegezegd te bekijken of bescherming als beeldondersteunend element in een groter geheel wel haalbaar is. Harderwijk, parkeergarage annex woningen op voormalig bolwerk De Bond Heemschut heeft gepleit om het gehele bolwerk een groen karakter te laten behouden en de parkeergarage elders te situeren. Het laatste was niet mogelijk, bovendien was door de RDMZ een situering, mits aangepast, op het bolwerk al toegezegd Een zo zorgvuldig mogelijke inpassing werd door de gemeente Harderwijk nog eens onderstreept. Neede, smidse De gemeente Neede blijft voorlopig tegen de door Heemschut aangevraagde monumentenstatus van de oude dorpssmidse met woning aan de Borculoseweg. De gemeente honoreert alleen plaatsingen die de instemming hebben van de eigenaar. Deze vroeg een sloopvergunning aan. Er is uitstel van executie omdat de provincie een haalbaarheidsonderzoek instelt naar de mogelijkheden tot restauratie. Nijkerk, status van enkele panden in het centrum, waaronder een voormalige eierhal Met name de eierhal is cultuurhistorisch van belang, maar ook de andere panden verdienen bescherming in de vorm van gemeentelijk monument of beeldondersteunend pand in een gemeentelijk stadsgezicht. Door de gemeente Nijkerk is toegezegd dit te zullen onderzoeken. Renkum, bouwkavels op het terrein van villa 'Laura Geen monument, maar wel karakteristiek wit pand, fraai gelegen aan het eind van een beekdal met losstaande bomen en bomenlanen. Door de gemeente Renkum werd verzekerd dat enkele eventuele kavels achteraf komen te liggen en geen invloed hebben op het aanzien van het landgoed. Met de opbrengsten van de verkoop van de kavels kan het landgoed worden opgeknapt. Voorthuizen, sloop en herbouw pand in dorpskern Met instemming van de plaatselijke heemkundige vereniging mag een kleine dorpsvilla gesloopt en herbouwd worden als onderdeel van een plan tot herstructurering van het terrein waarop de villa staat. Door de gemeente Bameveld/Voorthuizen is toegezegd met de kwaliteiten van het terrein (groen/bomen) en de ernaast gelegen identieke villa (wel monument), rekening te houden. Wageningen, plaatsen van hoge windmolens Op enkele plaatsen in het buitengebied van Wageningen zullen een tiental hoge (80 meter) windmolens mogelijk worden gesitueerd. Gezien het fraaie landschappelijke karakter van de Gelderse Vallei op dit punt heeft de Bond Heemschut geadviseerd de windmolens eventueel meer richting industrieterrein Ede/Veenendaal te situeren. Wehl, dorpskern Een ontwikkelaar heeft rond de kerk van het dorp Wehl een nieuw centrumplan gemaakt, hetgeen inhoudt dat er nogal wat markante hoekbebouwing gesloopt gaat worden om 20

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 24