naar de mogelijke ontwikkeling van een ecologische verbindingszone noord-zuid door het gebied, waardoor een aantal belangrijke landschapselementen met elkaar verbonden kunnen worden. Belvoir, cultuurhistorisch beleid 2000-2004provincie Gelderland. Nadat het college van GS van de provincie Gelderland in november 1999 de Startnotitie Belvoir, over het Cultuurhistorisch Beleid 2000-2004, had vastgesteld vond een uitgebreide discussie- en inspraakronde plaats met bestuurders, ambtenaren en particuliere organisaties. Ook Heemschut Gelderland was van de partij, zowel in geschrift als op de dag van de werkconferentie toen het 'Verdrag van Gelre' werd ondertekend. De interactieve beleidsontwikkeling heeft geleid tot de in december 2000 door PS vastgestelde kademota Belvoir, waarin de verworven inzichten zijn verwerkt. Het traditionele monumentenbeleid wordt verlaten en ingeruild voor een veel omvattender cultuurhistorisch beleid. Cultuurhistorie mag niet meer gezien worden als een belemmering maar dient juist vorm te geven aan de toekomst. Een van de speerpunten is het voeren van een actief provinciaal beleid, met een bijbehorende strategie. Omdat het cultuurhistorisch beleidsveld voortdurend in ontwikkeling is wil de kademota vooral een 'ontwikkelingsplan' zijn. Arnhem, Paradijs- en stationsgebied Diverse hoogbouwprojecten, waar met gedeeltelijk succes tegen is geageerd door Arnhems Stadsschoon en de Bond Heemschut. Met name de geplande hoogbouw in het Paradij sgebied, die zeer detonerend is vanuit het landschap richting stadssilhouet, is door gerichte reacties in een fase van bijstelling gekomen. Apeldoorn, status stationsgebouw i.v.m. mogelijke sloop Door o.m.(kaartjes)automatisering komen bestaande stationsgebouwen steeds meer onder druk te staan. De Stichting Apeldoomse Monumenten heeft voor behoud van het station gepleit en aanwijzing als beschermd monument. Gezien de betekenis in het stadsbeeld lijkt een aanwijzing als gemeentelijk monument haalbaar. Restauratie is wellicht, onder voorwaarden, mogelijk bij herstructurering van het gebied rond het station. Apeldoorn, Radio Kootwijk Heemschut protesteerde tegen de sloopaanvraag voor zendstation radio Kootwijk (1919-1922, architect Luthman), een beschermd rijksmonument. De gemeente Apeldoorn werd verzocht de sloopvergunning te weigeren. De gemeente vindt de sloopaanvraag 'te gek voor woorden'. Baak, Pastoriestraat Op een perceel tuingrond tussen de voormalige tuinmanswoning van Huis Baak en een drietal rijksmonumenten, de neoclassicistische pastorie (1860), een schuurkerk (1772-73) en de neogotische R.K. St. Martinuskerk, kon volgens het vigerende bestemmingsplan een woning gebouwd worden. De aangegeven rooilijn, direct langs de Pastoriestraat, zou het totaalbeeld hebben aangetast. In goed overleg tussen belanghebbenden, gemeente Steenderen en Heemschut is tot een aanvaardbare oplossing gekomen, waarbij de woning enkele meters naar achteren is gebouwd. Didam, Piuscomplex Belangrijke delen van het Piuscomplex blijven gelukkig ook na de brand gespaard en worden gerestaureerd, mede dankzij bemoeienissen van leden van de oudheidkundige vereniging en Heemschut in de monumentencommissie; ontwikkelingen rond de grote monumentale kerk zullen kritisch gevolgd worden. Duiven, kern Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen geplande nieuwbouw dicht bij twee rijksmonumenten in de Duivense kem. Hoewel anno 2000 van de historische infrastructuur nog maar weinig over is bevinden zich in de kem nog een oude kerk (met te hoge bebouwing er dicht tegenaan) en op enige afstand de pastorie, het raadhuis (beide andere bestemming) en een Jugendstil-woonhuis. 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 23