Leeuwarden uit te breiden. De plannen omvatten een drastische verbouwing van de bestaande kantoren, de vervanging van het voormalige pand van de NMB en een uitbreiding van het kantooroppervlak met 6000 m2 bvo. Het complex ligt binnen het regime van Beschermde Stadsgezicht. De bouwmogelijkheden worden bepaald door het geldende bestemmingsplan. Geconstateerd wordt dat het complex ligt in de "waarderingszone C'. Dit zijn de gebieden binnen een beschermd stadsgezicht, die van belang zijn vanwege het patroon van straten en waterlopen in samenhang met de schaal van de bebouwing. Op grond van deze waardering is de conclusie getrokken dat de gewenste ruimtebehoefte gezocht moet worden binnen de rooilijnen van het bouwblok. De gemiddelde gevelhoogte mag volgens het bestemmingsplan variëren van 20 tot 24 m (6 bouwlagen). Om tot de nodige uitbreiding van 6000 m2 te komen, zal hoger dan de 6 bouwlagen gebouwd moeten worden. De gemeente Leeuwarden heeft de adviseur van de RDMZ geraadpleegd. Uit dit overleg is de conclusie getrokken dat wanneer incidenteel een hoger bouwvolume (kantoortoren) wordt gerealiseerd en dit hogere volume terugligt ten opzichte van het omliggende bouwblok, geen afbreuk wordt gedaan aan de bedoelingen van het beschermd stadsgezicht en ook niet aan de typering van de "waarderingszone C". Wel wordt gesteld dat het een slank ogende toren moet worden. Om een goede hoogte- breedteverhouding te krijgen zal een toren van ongeveer 50 m hoog voldoende zijn. Wij hebben onze bedenking tegen het huidige plan en hebben onze bezorgdheid uitgesproken bij de behandeling van het voorbereidingsbesluit. Inmiddels is de toren uit beeld en worden er plannen ontwikkeld voor een grote koepel op de bestaande bebouwing, waarbinnen het nodige kantooroppervlakte kan worden gerealiseerd. Wij volgen de plannen nauwlettend. Leeuwarden, Zuiderplein Het aanzien van het Zuiderplein zal ingrijpend veranderen indien de plannen van een pensioenfonds voor de bouw van een 40 m hoog kantoorgebouw doorgaat. Het kantoorgebouw is gepland aan de oostkant van het Zuiderplein en wordt daarmee een onderdeel van de kantoren-as door Leeuwarden. Het gebied valt buiten het regime van het beschermd stadsgezicht, maar er zullen toch een aantal beeldbepalende panden aan het plein voor moeten verdwijnen. De PC vraagt zich af of er ook een visie of tenminste een "HER" (Hoogte Effect Rapportage) aan dit plan ten grondslag ligt en heeft in een brief aan de gemeente Leeuwarden gevraagd om op de hoogte te worden gehouden van de ontwikkelingen rond het Zuiderplein en verzocht, wanneer er een "HER" is, om inzage in dit plan. Leeuwarden, Bonifatius Hospitaal Door een van onze leden is de PC er op gewezen dat sloop dreigt voor het Bonifatius-hospitaal. De gemeentelijke begeleidingscommissie voor het monumentenselectieproject (MPS) heeft besloten dat het ziekenhuiscomplex niet geschikt is voor plaatsing op de monumentenlijst. Burgemeester Wethouders van de gemeente Leeuwarden hebben bij de monumentencommissie van "Hüs en Hiem", op verzoek van de monumentenafdeling van de dienst stadsontwikkeling, een "second-opinion" gevraagd. Hüs en Hiem oordeelde dat het Bonifatius Hospitaal als monument aangewezen moest worden. Inmiddels heeft de stichting Moderne Architectuur Friesland de beschermde status aangevraagd. Wij ondersteunen deze aanvraag, omdat we van mening zijn dat dit prachtige monumentale complex niet verloren mag gaan. Leeuwarden, Hollanderwijk De Hollanderwijk wordt binnenkort aangewezen tot beschermd stadsgezicht. De wijk ligt direct ten zuiden van het spooremplacement. Het grote P+R terrein is een buffer

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 14