bewoners van de aangrenzende wijk de Rietkampen maakten bezwaar tegen de wijziging van de bestemming van dit gebied. Heemschut Groningen ondersteunde hun bezwaar. Groningenhet Anatomisch laboratorium De commissie heeft een monumentaanvraag ingediend voor het gebouw van het Anatomisch Laboratorium van rijksbouwmeester Vrijman, een beeldbepalend pand op de hoek van de Oostersingel en de Anton Deusinglaan. Dit gebouw is belangrijk als vroeg voorbeeld van functionalisme. Delen van het oorspronkelijke interieur, zoals een fraaie collegezaal, zijn bewaard gebleven. In dit gebouw bevindt zich ook de waardevolle verzameling van de 18de- eeuwse geleerde Petrus Camper in de originele ijzeren vitrines. Groningen, het Plan Nieuwe Noordzijde De commissie werkte samen met andere tegenstanders van het Plan Nieuwe Noordzijde voor de Grote Markt te Groningen. Door te wijzen op de mogelijke schade aan monumenten als de Martinikerk en door de aandacht te vragen voor de kwaliteiten van de wederopbouwarchitectuur aan de noordzijde van de Grote Markt probeerden we de Groningers te motiveren om tegen het plan te stemmen op 21 februari 2001. Alleen als er 43.500 tegenstemmen worden uitgebracht en de tegenstemmers in de meerderheid zijn, gaat het plan niet door. Daarnaast probeerden we ook de gemeente te bewegen van het Plan Nieuwe Noordzijde af te zien. Groningen, de Hoekstraat Heemschut Groningen heeft in juli bij de gemeente Groningen geprotesteerd tegen de veranderingen in de Hoekstaat waar een karakteristieke straat dreigt te veranderen in een moderne prostitutiebuurt met glaspuien. De Hoekstraat loopt parallel aan de Noorderhaven en had tot nu toe het karakter van een havenbuurt, met een gemengde bevolking, kleine bedrijfjes waaronder prostitutie, en een aantal cafés. Groningen, de Korenbeurs Albert Heijn heeft in Groningen een supermarkt geopend in de Korenbeurs, een van de 100 topmonumenten van Nederland. De binnenkant van het gebouw met het licht dat door de hoge ramen valt, ziet er prachtig uit. Helaas kwam er een storende opbouw voor de koelinstallatie op het dak. De reclamebanieren die de zuilen ontsierden, zijn verdwenen, eerder door de storm dan door de brief die de provinciale commissie in september aan Albert Heijn schreef. Groningen, 'Blue Moon'in de Burchtstraat In november werd de architectuurmanifestatie 'Blue Moon' in Groningen aangekondigd. Verwaarloosde plekjes in de binnenstad zouden opfleuren door moderne architectuur, ontworpen door buitenlandse architecten. In de Burchtstraat wekte de geplande nieuwbouw grote verontwaardiging bij de bewoners. Hier zou in een ommuurde tuin tussen twee historische panden (rijksmonumenten), een 14 m. hoog gebouw van aluminium en glas worden geplaatst, door Toyo Ito zelf ontworpen voor deze plek. Heemschut heeft de bezwaren van de buurtbewoners tegen de inbreuk die dit gebouw zou maken op de historische omgeving ondersteund. Het college van B&W vond de bezwaren van de bewoners een reden om af te zien van de Burchtstraat als locatie voor een 'Blue-Moon' creatie. Leek, bijzonder café in Enumatil. Er is kans op behoud van een oud schipperscafé met een uniek interieur, gelegen aan het Hoendiep bij de brug te Enumatil, gebouwd rond 1850-1855. Bij het café hoort ook een winkel, die na de oorlog is gebouwd. De historische vereniging van Leek heeft in het begin van dit jaar een monumentaanvraag voor het café ingediend op advies van Heemschut. Er zijn plannen voor het maken van een toeristische vaarroute via het Hoendiep. Wellicht kan het café hierbij een functie krijgen als trekpleister voor de dorstige varensgasten. Midwolde De Groningse commissie heeft 12 april bezwaar gemaakt tegen de plannen van de Hervormde Gemeente Oldebert om de kerkelijke begraafplaats aan de zuidzijde van de kerk te Midwolde 7

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2000 | | pagina 11