Commissieleden Johan de Haan, PietReijenga en Tineke Vooijs, met op de achtergrondde met sloop bedreigde panden aan de Heremegin Groningen, (foto: Nieuwsblad van het Noorden, Wolter Kobus) worden. Het is van belang dat deze drie panden gehandhaafd blijven, schrijft de commissie in een brief aan B&W op 28 oktober. Groningen, de Silo blijft De zogenaamde Silo, een dubbele bedrijfshal, hoorde bij de nu gesloopte gasfabriek op het Cibogaterrein in Groningen. Muziekliefhebbers maakten gebruik van deze ruimte. Het gebouw is sinds 1994 een rijksmonument. De gemeente gaat op dit terrein een woonwijk met parkeergarage bouwen. De Silo stond hierbij in de weg en moest volgens de gemeente gesloopt worden; behoud zou te veel geld kosten. De commissie maakte bezwaar tegen de sloop, want het ging hier om één van de weinige monumenten uit de periode 1850-1940, gelegen op een opvallende plek aan de rand van de nieuwe woonwijk. Het moest mogelijk zijn de plannen zo te wijzigen dat de Silo behouden kon blijven, aldus de commissie. Het college van B&W zag in september af van de sloop van de Silo na verzet van muziekliefhebbers en sympathisanten en na een negatief advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en van de Welstandscommissie. De plannen voor de nieuwe parkeergarage worden nu zo gewijzigd dat de Silo kan blijven staan. Noordbroek, voormalig hotel Quatre Bras Dit pand is door de gemeente Menterwolde overgedragen aan de Stichting Woonhuismonument onder de voorwaarde dat er binnen een bepaalde tijd een bestemming voor wordt gevonden. Onderdendamnieuwe bestemming gezocht voor uniek waterschapshuis Het waterschap Noorderzijlvest in Onderdendam is gevestigd in een opvallend gebouw, vlakbij de brug over het Winsumerdiep. Het westelijk deel van het waterschapsgebouw is een rijksmonument. In 1619 werd het gebouwd en in 1621 kwam het in bezit van het Winsumer en Schaphalster zijlvest. Het is uniek als oudste zijlvesterhuis en oudste waterschapshuis van de provincie Groningen. Vóór 1900 had geen ander waterschap in Groningen een eigen waterschapshuis. De benedenverdieping stamt uit 1619, de boven verdieping uit 1660. Het mooiste vertrek is de vergaderzaal op de eerste verdieping, met een schouw uit omstreeks 1747 en de balkenzoldering nog geheel intact. Het waterschaphuis komt leeg te staan. Het wordt namelijk te klein na de reorganisatie van de waterschappen in Groningen per 1 januari 2000. Het waterschap Noorderzijlvest gaat zich vestigen in een nieuw gebouw in de stad Groningen, waarvan de eerste paal onlangs in de grond is geslagen (8 februari 2000). Het bestuur van het waterschap zoekt een instelling die het totale complex overneemt. Heemschut zoekt mee. Wedde, voormalig raadhuis De gemeente Bellingwolde heeft het pand overgedragen.aan de Stichting Woonhuismonument onder de voorwaarde dat er binnen een bepaalde tijd een bestemming voor dit oude raadhuis wordt gevonden. Weiwerd, sloop en behoud De afgelopen drie jaar gaf het college van B&W van Delfzijl geen sloopvergunning meer af aan het havenschap Delfzijl/Eemshaven (tegenwoordig Groningen Seaport genoemd) voor het slopen van panden in Weiwerd. Eerst moest er een bestemmings plan komen, vond de gemeenteraad. Dit bestemmings- 7

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 9