VII Publieksactiviteiten In het verslagjaar werd een vervolg gegeven aan de organisatie van publieksactiviteiten, een activiteit die voorheen door de Vereniging Open Monumenten werd uitgevoerd en die Heemschut vanaf 1998 heeft voortgezet. De coördinatie van de publieksactiviteiten was in handen van mevrouw H. van Citters, die werd bijgestaan door de dames M. Visser (organisatie Roermond en Leek) en G. Schilte-Ludwig (organisatie Leeuwarden). In ieder nummer van Heemschut werden aankondigingen en achtergrondartikelen opgenomen. Afhankelijk van de omvang van de georganiseerde evenementen, werden persberichten verzonden naar landelijke, regionale en/of plaatselijke pers. Ook werd dit jaar voor het eerst gericht gemaild naar Heemschudeden in de omgeving, hetgeen met name voor het Muzikale Monument in Hasselt zijn vruchten afwierp. De evenementen werden, waar mogelijk in goed overleg met plaatselijke organisaties - VW, historische verenigingen, etc. - georganiseerd. In 1999 organiseerde Heemschut zes Muzikale Monumenten en zes Heemschut Monumentendagen. Muzikaal Monument Egmond a/d Hoef, zondag 17 januari De locatie voor dit Muzikaal Monument was de Slotkapel in Egmond aan de Hoef. Het slot, de kapel en de familie van Egmond hebben een lange geschiedenis vanaf de 13 de eeuw. De heer Lute van de Stichting Gebruik Slotkapel opende het programma met een lezing over deze geschiedenis. Daarna kon men onder begeleiding van een gids van het Gilde een wandeling maken in de omgeving van de kapel. De echte doorzetters konden een kijkje nemen in de klokkentoren boven in de kapel. Het muzikale gedeelte van de middag werd ingevuld door Alex Thijssen, Akiko Yamashita en Muriël van Hemel. Ze speelden een trio voor hoorn, viool en piano in Es-dur Op 40 van Johannes Brahms. Met 120 bezoekers was het evenement uitverkocht. Muzikaal Monument Leerdam, zaterdag 27 februari In Leerdam werden de bezoekers ontvangen in het hofje van mevrouw van Aerden. De binnenvader van het hofje, de heer Slieker, gaf de bezoekers een zeer levendige lezing over de historie van het monument. Hij verzorgde een rondleiding door het gebouw en de bezoekers konden de kleine, maar zeer exclusieve schilderijencollectie bekijken. Marinus van Steenwijk (piano), Peter Ligtermoet (viool) en Geraldine Ligtermoet-Rense (viool) verzorgden een gevarieerd concert, met stukken van o.a. Schostakovich, Bloch, en Bartók. Het Muzikale Monument werd bezocht door 57 mensen, een mooi aantal voor deze intieme locatie. Muzikaal Monument Amsterdam, zondag 14 maart In de Amstelkerk in Amsterdam werd meteen van start gegaan met muziek. Tine Proper (forte piano), Alida Schat (viool), Bernadette Verhagen (altviool) en Lidewij Scheifes (cello) brachten een kwartet van Mozart ten gehore. Hierna gaf de heer Hengeveld, voormalig directeur van Stadsherstel Amsterdam, een lezing over de geschiedenis van de Amstelkerk. De unieke, volledig houten kerk, werd in 1668 als noodkerk gebouwd en herbergt momenteel de kantoren van Stadsherstel. Als afsluiting werd er een tweede kwartet van Mozart gespeeld. De Amstelkerk werd bezocht door 78 mensen. Heemschut Monumentendagen Nijmegen, zaterdag 20 zondag 21 maart De eerste Heemschut Monumentendagen van dit seizoen waren in Nijmegen. Het publiek liep zelfstandig een route en werd bij elk monument opgevangen door gidsen. Mede dankzij PR- medewerkster Ria Koning konden vele deuren geopend worden. Opengestelde monumenten waren onder andere: de Valkhofkapel, de Stratemakerstoren, de binnentuin van het Protestants Weeshuis, de Stevenskerk, de Stevenstoren, de Latijnse school en de Chirurgijnskamer, de Stadhuiskelders, de middeleeuwse kelders en het voormalig Belgisch Consulaat. De PR rond de monumentendagen was zeer goed en er waren dan ook veel niet-leden uit de regio. Het totale bezoekersaantal was 460. 47

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 49