vorm van welstandstoezicht. Remkes liet kritiek horen op de samenstelling en werkwijze van de welstands commissies. Deze lijken op een soort black box, waarbinnen dingen gebeuren, die zich goeddeels aan de waarneming onttrekken. Welstandstoezicht is belangrijk maar we kunnen niet voorbijgaan aan de kritiek op het functioneren van het huidige welstands toezicht, meende hij. Ruimtelijke kwaliteit en een goed stedenbouwkundig kader horen voorop te staan bij het welstandstoezicht. Welstand kan ook als vangnet voor het tegengaan van uitwassen zeker zijn nut hebben, maar kan nooit dienen als reparatie van een gebrek aan gemeentelijke visie en tekortkomingen in de openbare ruimte. De welstandscommissies moeten meer in het openbaar gaan werken en het minimaal vereiste welstandsniveau van bouwwerken moet wettelijk worden vastgelegd. Welstands commissies hebben echter slechts een adviserende rol. De colleges van B&W moeten uiteindelijk beslissen, aldus de staatssecretaris. Winnaar Jord den Hollander vond, dat welstands commissies zich ten onrechte verschuilen achter het argument: 'Nederland zou lelijker zijn als de welstandscommissies er niet zouden zijn geweest want men weet niet wat wij allemaal hebben kunnen stoppen door het af te keuren.' Hij meende, dat de uitkomst van het werk van de commissies vaak onvoorspelbaar is. Gastspreker dr. Vincent van Rossem, zelf lid van de welstandscommissie van Amsterdam, zag zich in een defensieve rol gedrongen. Hij meende, dat het met de welstandszorg in de hoofdstad de laatste jaren juist beter gaat. Er wordt sterk op gelet, dat architecten niet vervallen in egotripperij. Hun bouwwerken moeten vooral passen in de omgeving. En er moeten in de commissies meer architectuurhistorici komen, vond hij tenslotte. De Heemschut/NOG Persprijs werd in 1999 gesponsord door het cultuurfonds van SNS/Reaal. Samenstelling van de jury in 1999: ing. O. van Asten, architect te Vaardingen drs. J. Kamerling, journalist te Amsterdam (secretaris) B. Kroon, journalist te Amsterdam prof.ir. L.C. Röling, architect en hoogleraar architectonisch ontwerpen TU Delft J. de Roode, omroepjoumalist te Hilversum M.J.M. van Rooyjournalist te Amsterdam, voorzitter) - de vereniging Heemschut, lidmaatschap en bestuursleden - de inhoudsopgave van het tijdschrift - nieuws dat van landelijk belang is - landelijke acties - programma van de Heemschut Monumentendagen en Muzikale Monumenten - mogelijkheden om zich aan te melden als nieuw lid - informatie over andere monumentensites, zoals de site van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Hollandse Molen en de Nederlandse Kastelenstichting - tien belangrijke Heemschutreddingen in de 20ste eeuw - een diashow als opwarmertje voor de site Voor iedere provincie en voor Amsterdam is apart ruimte gereserveerd. In principe hebben de provinciale commissies zelf de mogelijkheid om op hun deel informatie te plaatsen. Voor iedere provincie en voor Amsterdam is informatie beschikbaar over: - nieuws uit de commissie - beschrijving van enkele beschermingsacties - een opsomming van de bestuursleden - een overzicht van de excursies - een lijst met gevallen en de mogelijkheid een nieuw geval aan te melden De site dient in eerste aanzet ter informatie verstrekking aan leden van de vereniging en aan anderen die zijn geïnteresseerd in monumenten en monumentenzorg. In 1999 hebben zich 33 mensen als nieuw lid aangemeld: Er zijn veel reacties geregistreerd met uiteenlopende onderwerpen, van vragen over de vereniging tot het aanmelden van nieuwe bedreigingen voor monumenten. Duidelijk is dat het medium nog een bescheiden rol heeft, maar dat de interesse en het gebruik groeien. Heemschut op Internet Nu Heemschut ongeveer een jaar via Internet 'in de lucht is' (www.heemschut.nl) wordt het tijd om de eerste bevindingen op te schrijven. Internet wordt steeds meer geaccepteerd als informatiebron en als interactief medium voor het contact met de leden. De inhoud van de site bevat nu een landelijk deel en een provinciaal deel. Op het landelijk deel staat informatie over: 44

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 46