I m gedeelte dat behouden is gebleven, maar voldoet niet aan de voorwaarde dat een gebouw voor aanwijzing tot monument vijftig jaar oud moet zijn. De gemeente wacht een beslissing over verplaatsing van de opleiding af, alvorens in te gaan op een eventuele herbestemming van de gebouwen. Heemschut Zeeland vindt dat het hier gaat om markante gebouwen met een grote cultuurhistorische waarde die dreigen onder te gaan in het geweld van de snel oprukkende hoogbouw. Het stadsgezicht vanaf het water, voor Vlissingen van essentieel belang, dreigt daardoor een markant en voor de geschiedenis van de stad belangrijk element te verliezen. Heemschut ondersteunt daarom de actie van de Vereniging van Oud-leerlingen van harte. Publieksactiviteiten en contacten Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Het provinciaal bestuur van Zeeland wil vorm geven aan de uitvoering van het provinciaal beleid op het terrein van het cultureel erfgoed door de instelling van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het provinciaal bestuur stelt dat in Zeeland veel burgers, particuliere organisaties en overheden actief bezig zijn met de instandhouding van het cultureel erfgoed. Er is echter onvoldoende sprake van een integrale benadering, de aanpak van problemen en het benutten van de mogelijkheden op dit terrein. Daarom wil men een nieuwe situatie creëren die niet alleen een integrale oplossing biedt, maar ook een meerwaarde heeft ten opzichte van de bestaande situatie. Een meerwaarde die kan ontstaan door samenvoeging van die organisaties op het terrein van cultureel erfgoed waarvan de werkzaamheden voldoende overeenstemming vertonen om tot één aanpak te komen. Het betreft hier voornamelijk de op provinciaal niveau werkende organisaties met een steunfunctieachtig karakter. Het provinciebestuur trekt er hard aan om de vorming van één organisatie zo spoedig mogelijk gestalte te geven. De Stichting in oprichting wordt gevormd door de Stichting Monumentenwacht Zeeland, het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, het Bureau Provinciaal Museumconsulent en de Consulent Regionale Geschiedbeoefening. Hieraan zal de Bevordering en Ondersteuning Zeeuwse Streektaal worden toegevoegd. Op termijn zal de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland uitgroeien tot het Erfgoedhuis Zeeland. Daarin zal ook kunnen worden ondergebracht het Steunpunt Monumentenzorg, dat de Rijksdienst Monumentenzorg ook in Zeeland op wil richten. Ook de diverse in Zeeland actieve particuliere organisaties op het terrein van het cultureel erfgoed, waaronder de Bond Heemschut, zouden huisvesting in het erfgoedhuis kunnen vinden. Per februari 2000 zal de Stichting in oprichting over een eigen huisvesting kunnen beschikken. Excursie De jaarlijks excursie van de provinciale commissie werd gehouden op zaterdag 2 5 september. Onderwerp was ditmaal een speurtocht naar de sporen van verdedigingswerken uit de verschillende perioden tussen de Karolingische tijd en de 20ste eeuw, onder het motto 'Van burg tot bunker'. Aan de excursie werd deelgenomen door 81 leden en niet-leden, Zeeuwen en niet-Zeeuwen. De dag begon in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, waar drs. T. de Kruijfvan de Stichting Menno van Coehoorn een algemene inleiding hield over verdedigingswerken in Zeeland. De heer H. Sakkers, deskundige op het gebied van verdedigingswerken uit de Tweede Wereldoorlog, vertelde er over het Landfront Vlissingen. Dat maakt deel uit van de door de Duitsers tijdens de laatste oorlog gebouwde Atlantikwall, een kust-verdedigings- linie die liep van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens. Met twee bussen begaf het gezelschap zich daarna naar het Fort Rammekens in de zuid-oosthoek van Walcheren. Dit fort dateert uit 1547 en controleerde lange tijd de scheepvaart naar Middelburg en Antwerpen. Toen het centrum van de handel zich verplaatste naar de Hollandse steden Amsterdam en Rotterdam verloor het fort zijn functie. In de 37 Zeevaartschool Vlissingen m,et oprukkende hoogbouw, (foto: G. Baijens) Tijdens de excursie werd het Fort Rammekens bezocht, (foto: G. Baijens)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 39