alternatief bouwplan met in feite nog meer woon eenheden dan de projectontwikkelaar in gedachten had. Tot tweemaal toe hebben wij getracht onze visie aan de gemeente te geven, maar hierop werd geen prijs gesteld. Wel schermde de gemeente met de mededeling van de Rijksdienst, dat 'verplaatsing van de stolp een te kostbare zaak zou zijn' en met de conclusie van deze dienst dat sloop dus onontkoombaar was. De Rijksdienst, door ons aangesproken op deze 'verplaatsingsoptie', die door niemand en zeker niet door Heemschut geopperd was, kwam toen achter het voorstel dat wij hadden ingediend en waarvan zij door de gemeente onkundig was gelaten. Bij een vergadering van de raadscommisie kwam naar voren, dat de leden niet alleen niet waren ingelicht over de optie van Heemschut, maar ook niet over de bezwaren van de Boerderijenstichting Noord-Holland, die door ons was ingeschakeld. In elk geval heeft de zaak inmiddels geleid tot een nieuw overleg door de burgemeester met de betrokken partijen in de openheid, die daarvoor vereist is. Naarden, Vesting De commissie heeft de Rijksgebouwendienst laten weten, dat een beheersplan voor de Vesting Naarden niet mag leiden tot het rigoureus neerhalen van alle beplanting op dit bolwerk. Bij de bouw van deze forten is rekening gehouden met beplanting die bij dit landschap hoort maar die de versterking zelf niet bedreigt. In de loop van de tijd is echter wildgroei ontstaan, die door wortelvorming van vooral bomen, de muren ondermijnt. Daar heeft men bij de bouw al voor gewaakt. Met deze benadering in het achterhoofd gaan wij akkoord met een beplantingsplan, dat historisch verantwoord is. Verder zijn wij tegen hoge bouwsels, lantaarnpalen, banken e.d. die de Vesting visueel aantasten. Santpoort, landgoed Meer en Berg De verkoop zonder voorwaarden van het landgoed Meer en Berg, terrein van het voormalig Provinciaal Psychiatrisch Ziekenhuis in Santpoort gem. Bloemendaal, door de provincie Noord-Holland, werd aanleiding tot veel verzet onzerzijds. Samen met tien andere organisaties, verenigd in de Stichting Behoud Landgoed Meer en Berg, hebben we véle acties gevoerd, die tot nu toe bij de gemeente behalve tot de val van een wethouder ook tot herziening hebben geleid van de oorspronkelijke gewraakte plannen. Het eeuwenoude landgoed, bij de ingebruikname door de provincie in 1850 landschappelijk en bouwkundig doorJ.D. Zocher en L.A. Springer ingericht, heeft de provincie door de verkoop aan een projectontwikkelaar 72 miljoen gulden opgeleverd. Voorwaarden voor beheer en behoud heeft het provinciebestuur, dat het gebied 150 jaar lang voorbeeldig heeft onderhouden, er bij de transactie met de projectontwikkelaar niet aan verbonden. Deze dacht daar 450 woningen neer te zetten. Regelmatig overleg met de actiegroepen, hun ledenraad (inmiddels meer dan duizend leden), bezwaren bij de gemeente en overleg aldaar, bijeenkomsten en protestmanifestaties resulteerden in een nieuwe planontwikkeling, waarbij ook Heemschut nauw wordt betrokken. Weekendwandelingen in september, georganiseerd door Heemschut in samenwerking met Museum 28 Hoofdgebouw van het voormalig Provinciaal Psychiatrisch Ziekenhuis Santpoort op Landgoed Meer en Bergontworpen doorJ.D. Zocher. (foto: Jan Derk Gerritsen)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 30