bereid. Hopelijk levert het jaar 2000 positieve ontwikkelingen op. Amersfoort, Belgisch monument Dit jaar is in Amersfoort een aantal monumenten grondig gerestaureerd. Als belangrijkste kan genoemd worden het Belgische monument, opgericht ter herinnering aan het verblijf van Belgische vluchtelingen in Amersfoort tijdens de Eerste Wereldoorlog. Behalve het monument zelf werd ook het ingebouwde carillon weer speelklaar gemaakt. De omliggende historische tuinen moeten in 2000 nog in oude glorie worden hersteld. Amersfoort, Remonstrante Kerk Het Remonstrante kerkje in de Herenstraat is verbouwd tot woonhuis: een uitstekend voorbeeld van goed hergebruik van een historisch gebouw. Ainersfoort, bouwbrug Korte Gracht Tegen bezwaren van betrokken burgers en van Heemschut in heeft de gemeente vergunning verleend voor een bouwbrug in de Korte Gracht (een meer dan honderd meter lange dubbele reeks palen in de gracht en daarop een betonnen rijdek) om het bouwverkeer vanaf de Stadsring naar het nieuwe winkelcentrum Mooiersplein te geleiden. Deze absurde oplossing, die een hele reeks kwetsbare rijksmonumenten in gevaar brengt, heeft Heemschut helaas niet kunnen tegenhouden. Breukelen, nieuw landgoed Zandpad 55 Al in 1997 moest Heemschut bezwaren maken tegen de voorgenomen aanleg van dit 'nieuwe landgoed' op een gevoelige plaats aan de Vecht tussen Breukelen en Maarssen. Dat plan verdween in de spreekwoordelijke lade. Inmiddels komt er een Art. 19 procedure aan voor een enigszins aangepaste versie van dit plan, nu gepresenteerd als 'nieuwe buitenplaats'. Heemschut vindt deze vorm van woningbouw in het landelijke Vechtoevergebied nog steeds niet gewenst en zal dat ook op gepaste wijze laten weten. Doom, woningbouw voor de Hervormde Kerk Midden in de dorpskom van Doorn staat de kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente Doorn; ernaast staat een garagebedrijf, dat de gemeente met aller instemming wil verplaatsen naar een minder storende plaats. Helaas is de prijs hoog: in plaats van de garage is een appartementengebouw geprojecteerd, dat aan alle kanten uitsteekt buiten het profiel van de te slopen garage en dat de kerk deels aan het gezicht onttrekt, juist aan de zijde waar de romaanse architectuur van de kerk nog de overhand heeft. Samen met de Kerkvoogdij probeert Heemschut de plannen aangepast te krijgen. Kamerik/Zegveld, bestemmingsplan buitengebied Al jaren is er toenemende druk op het landelijk gebied in de omgeving van Kamerik. Veel oorspronkelijke agrarische bebouwing krijgt een andere bestemming. Dit gaat vaak gepaard met sloop en (al of niet passende) vervangende nieuwbouw. De in 1999 gepubliceerde nota Belvedere kent speciale cultuurhistorische waarde toe aan het gebied. Gesproken wordt van een 'veenontginningslandschap van Europese betekenis'. Momenteel wordt door de gemeente Woerden gewerkt aan een herziening van het bestemmingsplan 'buitengebied'. Heemschut zal zich zij aan zij met de stichting Hugo Kotestein sterk maken voor het in het bestemmingsplan opnemen van de in de nota voorgestelde beleidsstrategie. Maartensdijk, Gagelbos/Noorderpark In 1999 werd de strijd om het behoud van het Waterlinie-karakter van dit gebied tussen Utrecht en Maartensdijk voortgezet, samen met de Stichting Menno van Coehoorn en de Stichting Brigida. De plannen zijn overigens al een heel eind in de goede richting opgeschoven. Het is wel een moeilijk vraagstuk: de gemeenten hebben zich in het verleden sterk gemaakt voor aanleg van een recreatiebos/park in dit gebied. Inmiddels wordt geprobeerd de Nieuwe Hollandse Waterlinie te behouden en zelfs op de Werelderfgoedlijst geplaatst te krijgen; iets waarmee een bosachtig park natuurlijk geenszins harmonieert. Rhenen, Palmerswaard De ingrijpende ontgrondingen en aanleg van een jachthaven in het ten westen van Rhenen gelegen uiterwaardengebied zijn nog steeds in de besluitvormingsfase. Voorjaar 2000 zal de Raad van State waarschijnlijk meer duidelijkheid verschaffen en hopelijk zullen de bezwaren van Heemschut resultaat opleveren. Utrecht, Antoniuskerk. In 1999 was de commissie zich ten tweede male, en nu heel direct, gaan bezig houden met het bedreigde complex van de Antoniuskerk, de pastorie en de pastorietuin. In januari vond een bijeenkomst plaats met alle direct en minder direct betrokkenen om opnieuw oplossingen te zoeken. Die dienden enerzijds te leiden tot restauratie van het kerkgebouw en anderzijds tot nieuwe ideeën omtrent gebruik van pastorie en tuin. Het eerste half jaar vonden enkele bijeenkomsten plaats en werden kerkgebouwen die een voorbeeld zouden kunnen zijn, bezocht. Met deze ervaringen en steunend op een te raadplegen werk groep ging het parochiebestuur aan de slag. Op het moment van schrijven is er nog geen besluit genomen over welke richting opgegaan zal worden. Utrecht, derde hoofdgebouw van de NS en de ufo De commissie hield zich ook bezig met de ufo van de kunstenaar Mare Ruijgrok. Dit kunstwerk was in het kader van de zomermanifestatie Panorama 2000 neergezet/geland op het derde hoofdgebouw van de Nederlandse Spoorwegen (de zogenaamde 'Inktpot'), een gebouw dat in 1921 door de architect G.W. van Heukelom is ontworpen en dat een markant silhouet heeft. Toen echter de tentoonstelling met hedendaagse kunstwerken in de stad gesloten was, kocht Rail Infrabeheer, het NS-bedrijf dat zorgt draagt voor het spoor, het kunstwerk aan teneinde het op het gebouw te laten staan. De commissie, hiertoe mede aangezet door reacties uit de bevolking en de discussies in de regionale kranten, was er tegen de 24

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 26