in boerderij met moderne materialen, omdat de locale overheid in het verleden fouten had gemaakt bij de eerste bouwvergunning. Inmiddels is de boerderij binnen de contouren van de voorganger herbouwd. Heemschut heeft bij herhaling geprobeerd het Dijkers Huijs op de gemeentelijke lijst te krijgen, maar dat mislukte net zo vaak door het vrijwillige plaatsings beleid. De door ons ondersteunde wanhoopspoging van de buurtbewoners om het complex op de rijkslijst te krijgen, moest worden gestaakt omdat twijfel rees over de landelijke importantie van het complex. Neede, leerlooierij Een ander droevig verhaal uit Neede was de sloop begin 1999 van de tussen 1870 en 1880 gebouwde leerlooierij van Ten Cate aan de Moeshof. Door het vrijwillige plaatsingsbeleid van de gemeente was dit industriële monument geen plaatsje op de gemeentelijke lijst beschoren. De Historische Kring Neede diende weliswaar een bezwaarschrift in tegen de sloopvergunning, maar de eigenaar wachtte de bezwarentermijn van zes weken niet af en gooide de zaak plat. De wethouder monumentenzorg vond dat 'niet fatsoenlijk' omdat de bouwmaatschappij, die eigenaar is, op die zes weken was gewezen. Aan de andere kant toonde de wethouder ook begrip omdat de aannemer zo snel mogelijk wilde beginnen met de bouw van twee woningen op de plaats van de leerlooierij. De Historische Kring had de sloop alleen kunnen tegenhouden door de rechtbank te verzoeken de vergunning te schorsen. Heemschut kon geen actie voeren omdat ze te laat werd ingeseind. In de brief, die oproept tot bescherming van de oude dorpssmederij aan de Borculoseweg, wordt de gemeente er nog eens aan herinnerd dat dit niet de manier is waarop met het plaatselijke erfgoed dient te worden omgegaan. Nijmegen, kerk Daniëlsweg De R.K. kerk Maria ten Hemelopneming, een rond 1960 gebouwde nieuw-zakelijke kerk in de naoorlogse wijk Heseveld te Nijmegen, werd met sloop bedreigd. Het parochiebestuur van de 'overbodig' geworden kerk had de gemeente om een wijziging van bestemming verzocht die de weg zou openen naar woningbouw op het vrijkomende terrein. Heemschut Gelderland heeft begin 1999, tezamen met de historische vereniging Numaga, aan de gemeenteraad het verzoek gedaan deze nog zeer jonge kerk te plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. De door architect L.A.J. de Bruijn ontworpen kerk is een gaaf voorbeeld van architectuur uit de zogenaamde wederopbouw periode (1940-1965). De kerkheeft een ongewone plattegrond, die herinnert aan een amfitheater, en een markante rondgebogen voorgevel, opgetrokken uit geprefabriceerde elementen van schokbeton. Het mag een wonder heten dat de Nijmeegse gemeenteraad het verzoek van Heemschut en Num aga positi ef beantwoordde, temeer daar het college de raad had 21 Nijmegen, R.K. kerk Maria ten Hemelopneming aan de Daniëlsweg. (foto: collectie architect)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 23