monument behoeft namelijk een zekere ondersteuning met panden als Oude Harderwijkerweg 76. De gemeente Elburg heeft hierop geantwoord dat zij dit aspect erkent en in een nader onderzoek zal meenemen. Hattem, Huis Molecaten De gemeente Hattem kent, evenals vele andere gemeenten op de Veluwe, een in cultuurhistorisch opzicht klassieke opbouw van aan elkaar grenzende landschappen: heide, bossen en groengronden. De laatste in de vorm van in cultuur gebrachte moerassen en uiterwaarden. Ongetwijfeld heeft het landgoed Molecaten in het verleden een belangrijke rol gespeeld in het agrarisch beheer van het rond Hattem gelegen agrarische gebied. De prachtig gerestaureerde 'Spieker', de koetshuizen en de idyllisch gelegen kampgronden in de onmiddellijke omgeving van het bijzonder stijlvol gerestaureerde Huis Molecaten getuigen hiervan. Door een groep bezwaarden werd de Gelderse commissie in oktober 1998 benaderd met het verzoek om behulpzaam te zijn bij de verdediging tegen een herziening van een bestemmingsplan betrekking hebbend op de terreinen rond het Huis Molecaten. Wat was het geval? De gemeente exploiteert een zwembad gelegen op een oorspronkelijk tot de landerijen van Molecaten behorend terrein en de eigenaar van Huis Molecaten exploiteert al jaren zelf een landgoedcamping. Gelet op de jaarlijks toenemende verliezen op de exploitatie van het zwembad kwam er een deal tot stand. Overeengekomen werd dat Molecaten het zwembad van de gemeente zou overnemen, inclusief de grond, waardoor er juridisch-economisch weer één geheel met de terreinen rond Molecaten zou ontstaan. Voorts zou Molecaten het zwembad zonder prijsverhoging voor de inwoners van Hattem verder exploiteren. De gemeente op haar beurt verleende vergunning aan Molecaten om op diverse plaatsen op het landgoed, overeenkomstig de regels voor kampeerbedrijven op landgoederen, het kamperen met tent én caravan toe te staan. Heemschut werd bij deze affaire betrokken op een moment dat de inspraakprocedures ter zake van de wijziging van het gemeentelijk bestemmings plan zowel bij de gemeente als bij de provincie reeds lange tijd gepasseerd waren. Een uitspraak van de provincie viel echter nog te verwachten. Op grond hiervan werd besloten de provincie Gelderland in kennis te stellen van het feit dat Heemschut zich in de bestemmingsplanwijziging rond Huis Molecaten wilde beperken tot het verzoek aan de provincie om, gelet op de landschappelijke schoonheid en natuur waarden ter plaatse, uiterst diligent met de bestemmingsverandering om te gaan, wetende dat dit verzoek formeel, gelet op het tijdstip van indienen, niet ontvankelijk zou worden verklaard. Aldus is geschied. Harderwijk, parkeergarage Vitringasingel Op het voormalige, nu groene bolwerk moet tegen de binnenstad een parkeergarage komen. Met name vanuit de winkeliers wordt deze oplossing bepleit. Begin 1998 wordt in een structuurvisie het voornemen al vastgelegd. Andere oplossingen in de directe nabijheid worden vooral om economische redenen afgewezen. Als argument voor bebouwing op deze plek wordt ook aangevoerd de aanwezigheid van bebouwing aldaar in het verleden. Dat het huidige groene bolwerk ook een historische dimensie heeft, 19 Hattem,, landgoed Molecaten, vooraanzicht, (foto. W. Wolters)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1999 | | pagina 21