Monumentendagen Bergen op Zoom, zaterdag 9 zondag 10 mei In de Markiezenstad konden de 271 deelnemers de vol gende monumenten bezichtigen: het monumentale stad huis, evenals de middeleeuwse Gevangenpoort, het Ravelijn op den Zoom, de Grote of St. Gertrudiskerk, waar ook de Peperbus kon worden beklommen, de voormalige Hoogduitse synagoge met een rituele was plaats, het woonhuis De Oyevaer en de Stadsschouwburg De Maagd. Gedurende het weekeinde bevond zich de enige copie van het tapijt van Bayeux in de Gertrudiskerk. Op gezette tijden waren vertellingen te horen in de Gevangentoren -het verhaal van de heks Heda- en in de synagoge -over het joods verleden van Bergen op Zoom-, Monumentendagen Gorinchem, zaterdag 13 zondag 14 juni Vanuit het voormalige stadhuis aan de Grote Markt konden de 248 deelnemers de monumentale binnenstad van Gorinchem verkennen. Gorinchem heeft haar vesting nog grotendeels in oorspronkelijke staat bewaard. Binnen de wallen vielen onder andere het Lutherse kerkje en de Grote Sint Jan te bezoeken. Hoe het 18de-eeuwse tuighuis en de katholieke waterstaats kerk uit 1813 als monumenten een nieuwe gebruiksbe- stemming hebben gekregen konden de bezoekers bekij ken. Het 16de-eeuwse huis Dit is Bethlehem was te bezichtigen. Het huisvest de historische vereniging Oud-Gorcum. Monumentendagen Lier (Vlaanderen), zaterdag 4 zondag 5 juli In samenwerking met de Stichting Vlaams Erfgoed kon de Pallieterstad Lier worden verkend. Omgaan met een monumentale binnenstad in de praktijk vormde het uit gangspunt van dit weekeinde. Onder begeleiding kon men wandel- en fietstochten maken. Ook was het mogelijk een boottocht te maken en verschillende restauratie-ateliers te bezoeken. Speciaal voor jongeren waren restauratieworkshops georganiseerd. Muzikaal Monument kasteel Heeswijk te Heeswijk-Dinther, zondag 2 augustus In het imposante en door een dubbele gracht omgeven kasteel Heeswijk, gelegen in het hart van de Bossche Meijerij, werd het eerste Muzikale Monument van dit verslagjaar georganiseerd. De 76 bezoekers werden in de gelegenheid gesteld voorafgaand aan het middagprogramma een wandeling over het landgoed te maken. De directeur van de Stichting Exploitatie Kasteel Heeswijk, de heer J. de Waard, verzorgde onder de titel De Twee Testamenten een lezing over het geslacht dat het kasteel het laatst heeft bewoond, de familie Van den Bogaerde van Terbrugge. Ha een pauze konden de bezoekers het toegankelijke deel van het volop in restauratie zijnde kasteel bezichti gen. De middag werd afgesloten met een concert door Viviana Sofronitzki op clavecimbel en Annabelle Ferdinand op barokviool. Zij brachten werken ten geho re van J.S. Bach, J. Schop, J.P. Rameau, J.N.P. Royer en J.B. Leclair. Monumentendagen Zaanstreek, zaterdag 24 zondag 25 oktober Ondanks het slechte weer mogen de Monumentendagen Zaanstreek op 24 en 25 oktober zeer geslaagd worden genoemd. Ruim 500 mensen hebben de regen getrot seerd en hebben de vele monumenten van bedrijf en techniek waaraan deze oude industriële regio nog steeds zeer rijk is, kunnen bewonderen. Ook de vele objecten, die mede door de inzet van Heemschut zijn behouden, konden we vol trots tonen. De pakhuizen aan de zogenaamde Zaanwand vormden het uitgangspunt. Het tweede deel van het programma vond plaats in Zaandijk aan de overkant van de rivier. Per oud-Nederlandse bedrijfsvaartuigen kon de over tocht worden gemaakt. Aangekomen bij het sluisje werd door het sluiswachtersgilde de werking van de sluis toe gelicht en gedemonstreerd. Vanaf dit punt vertrokken de begeleide wandelingen door de zogenaamde Domineestuin, een van oorsprong 18de eeuws buurtje. Op eigen gelegenheid konden aansluitend het Raadhuis, het Zaans Historisch Museum en (tegen gereduceerd tarief) molen Het Pink en het bijbehorende Molenmuseum worden bezocht. Muzikaal Monument Zaanstreek, zaterdag 24 zondag 25 oktober Tijdens de Monumentendagen Zaanstreek vonden er in het Koopmanshuis, dankzij de welwillende medewer king van de eigenaar, de heer mr. F.J. Wytema, gedu rende het weekeinde twee concerten plaats. 43

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 45