ZUID-HOLLAND adres secretariaat Voldersgracht 25-A 2611 EV Delft Samenstelling van de commissie (per 31 december 1998) mr. D.W. Beels, voorzitter ir. M. Tillema, secretaris drs. J.E. van Teylingen, penningmeester drs. J.J. Bollebakker, vice-voorzitter ir. J. Fens F. Focke ir. V.J.J.A. Gijsbers, tweede penningmeester P. Gort mr. S. van Haersma Buma, tweede secretaris drs. J.E. de Rooy ing. A.C. Bitter, technisch adviseur ir. F.H. Goppel, technisch adviseur drs. L.H. van der Meule, PR-medewerker Mutaties Er waren in 1998 geen mutaties. Vergaderingen In 1998 kwam de commissie zeven maal bijeen. De provincie Zuid-Holland stelde steeds welwillend een vergaderruimte beschikbaar in het Provinciehuis in Den Haag. De vergaderingen werden regelmatig bijgewoond door de technisch-juridisch directeur van de Bond Heemschut, drs. Josephus van der Haagen. De laatste vergadering van het jaar werd traditiegetrouw afgesloten door het eindejaarsdiner, dat plaatsvond in Heinenoord. Op deze vergadering nam Jan de Rooy afscheid, na een jarenlang lidmaatschap van de com missie. Gevallen Hoofdmoot van de vergaderingen is steeds de bespre king van bedreigde monumenten. De technisch advi seurs van de commissie brengen dan verslag uit van hun bevindingen ter plaatse. Er worden afspraken gemaakt over actie die ondernomen moet worden. Ook de overige leden van de commissie gaan steeds meer op onderzoek ter plaatse uit en brengen hiervan verslag uit. Iedereen is betrokken bij de meningsvorming. De des kundigheid van de technisch adviseurs blijft echter onontbeerlijk. Aan het eind van het verslagjaar waren in totaal 76 gevallen in behandeling. Het gaat dan om zaken op verschillende schaalniveaus: van bijvoorbeeld het streekplan Zuid-Holland Zuid tot de kwaliteit van de historische bestrating in Leiden. Hierna ter toelich ting een selectie van deze acties. Brielle, bouwplan Langestraat Na bezwaren van onder andere Heemschut is er een nieuw bouwplan ter visie gelegd voor woningbouw aan de Langestraat. Dit nieuwe plan komt weliswaar tege moet aan de bezwaren. Toch mist het plan in onze ogen nog altijd de architectonische en stedebouwkundige kwaliteit die in een dergelijk gevoelig gebied in de historische binnenstad vereist is. Na ruggespraak ziet Heemschut af van verdere juridische stappen gezien de in onze ogen geringe kans van slagen van protesten. Wel blijven wij overige bezwaarden zoals de Maerlandbewoners met raad en daad terzijde staan. Met spanning zien wij uit naar het overleg dat burgemeester en wethouders hebben aangekondigd over enkele ande re gaten in de binnenstad. Met name hoogbouwplannen dicht bij de vestingwerken hebben onze zorg. Hier hou den wij samen met de Stichting Menno van Coehoom een vinger aan de pols. Dordrecht, Berckepoort Op 17 januari is de gerestaureerde Berckepoort in Dordrecht geopend. De inspanningen van Heemschut zijn door de staatssecretaris drs. A. Nuis openlijk gepre zen: hij memoreerde in zijn openingsrede ondermeer: het is niet allemaal even vlug gegaan, maar het is dankzij Heemschut goed gekomen. Natuurlijk is het goed dat er een Bond Heemschut is die waakt over ons cultureel erfgoed. En natuurlijk is het goed dat er bur gers zijn die waken over de historische gebouwen zoals het gevreesde lid van de provinciale commissie Hans Bollebakker. Het is de Berckepoort ten goede geko men." Zie ook het tijdschrift Heemschut 1998 no. 1 Sinds de opening zijn ondermeer bouwfysische proble men naar voren gekomen, die echter geen onderwerp van gesprek met Heemschut kunnen zijn. In de nieuwbouw tussen de Berckepoort en de Augustijnenkerk is in het plan van Mart van Schijndel een doorgang opgenomen naar de Schrijverskapel, die daarvoor opengebroken moest worden. Dit stuit op zwaarwegende bezwaren zoals ook in het jaarverslag 1997 is uiteengezet. Er is geen oplossing bekend voor de constructieve problemen die wortelen in funderings- verschillen tussen kapellen en nieuwbouw. De technisch adviseur van Heemschut Jaap Bitter signaleerde deze problemen. De provinciale commissie adviseert af te zien van deze doorbraak. Ook wees Heemschut op gevaar voor beschadiging van de natuurstenen sarco faagdeksel en de grafsteen van ridder Berck. Inmiddels is door het gebruik van de Schrijverskapel de uit zachte 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 30