nen zijn in een massaal bezochte inspraakbijeenkomst met de bevolking van Haarlem aan de orde geweest. De bevolking koos met de commissie voor het plan Hof'lijk Haarlem van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het aantrekkelijke van dit plan was, dat de enkele objecten die nog een zekere historische waarde vertegenwoordigden - ondermeer twee kerken en twee scholen - daarin voor een belangrijk deel werden gespaard. Dit alles zegt iets van het historisch bewust zijn van de Haarlemmers. In al de plannen is de kolos sale detonerende bovengrondse parkeergarage in elk geval verdwenen. Haarlemmermeer, Cruquius Een veel te hoog en te dominerend flatgebouw wordt bedacht op een unieke landelijke plek waar Spaame en de ringvaart van de Haarlemmermeer elkaar bijna ont moeten. De commissie is in de verschillende stadia van ontwerpen, die voor dit plan zijn gemaakt, in de bres gesprongen om uiteindelijk tot een plan te komen, dat landschappelijk en planologisch verantwoord is. Hilversum, omroephistorie Samen met de historische vereniging Albertus Perk te Hilversum probeert de commissie het laatste restje omroephistorie van Hilversum te behouden. Dat restje is niet meer dan een schoorsteen van het - reeds ge sloopte - gebouw van de Nederlandse Seintoestellen Fabriek (NSF), waar de eerste uitzendingen van de omroep plaatsvonden. Ondanks het feit dat de gemeen teraad in 1998 besloot deze schoorsteen te behouden en te integreren in nieuwbouw, die een projectontwikkelaar voor het terrein had bedacht, is de schoorsteen, door de staatssecretaris zelfs nog monumentwaardig geacht, toch met de grond gelijk gemaakt. Medemblik, binnendijkse haven De aanleg van een binnendijkse haven met alle aan tasting van het stedenschoon van Medemblik en bijko mende parkeervervuiling, was aanleiding voor Heemschut zich daartegen te verzetten. Inmiddels is Medemblik met de naastgelegen gemeente Wieringen overeengekomen, dat een buitendijkse haven op hun grondgebied, even buiten Medemblik bij het gemaal Lely, een -ook volgens Heemschut- verstandiger oplos sing is. Monnickendam, omgeving St. Nicolaaskerk Aan de voet van de prachtige St. Nicolaaskerk en de minder goed gefundeerde toren bedacht het gemeente bestuur van Monnickendam een rotonde. Niet alleen was deze rotonde een bedreiging voor de toren, maar de rotonde doorsneed ook nog eens de uit de 12de eeuw daterende stadsgracht. Het hoeft weinig betoog dat actie van Heemschut, de historische vereniging Monnickendam en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg er eenparig voor heeft gezorgd, dat de gemeente op zoek is naar een aanvaardbare oplos sing. Noord-Scharwoude, conservenfabriek Burcht Een actie van de commissie heeft er mede toe geleid dat in elk geval de monumentale gevel van de oude conservenfabriek Burcht blijft staan. Het college van B&W en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heb ben zich voor het behoud uitgesproken. Oost-Knollendam, boerensluis De plannen om een duiker te bouwen op de plaats van de restanten van de oude boerensluis van Oost- Knollendam gaan niet door. Nadat de Schermer en de Beemster waren drooggelegd, kreeg dit gebied van Wormer, Jisp en Neck te maken met een vergroting van de boezem, waartoe in de 17de eeuw zeven boerenslui- zen werden gebouwd. De enige die nog over is, is die van Oost-Knollendam. Heemschut was van mening, dat een duiker misschien wel handiger zou zijn, maar in onze beschermingsopvatting niet acceptabel. Oostzaan, Hervormde kerk De commissie heeft bereikt dat de voorgenomen bouw van een verenigingsgebouw naast de monumentale Hervormde kerk in het centrum van Oostzaan minder bedreigend wordt voor de omgeving ervan met het ker- kepad en een oude begraafplaats. Eén van de weinige historische plekken, die dit oude Noordhollandse dorp nog heeft, verdient een zorgvuldige behandeling. Ouderkerk a/d Amstel, boerderij Land lust Ook al had de vorige eigenaar van de boerderij Landlust in Ouderkerk er alles aan gedaan zijn monu mentale pand, reeds vijfhonderd jaar oud, zodanig te behouden dat het in 1967 op de rijksmonumentenlijst kwam, de nieuwe eigenaar zei er zodanig achterstallig onderhoud in te ontdekken, dat sloop onontkoombaar was. Heemschut heeft zich bij het gemeentebestuur tegen de sloop verzet. 25

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 27