meewerken aan het plan om de molen zelf in een stich ting onder te brengen, wat de wens is van de gemeente Amerongen. Amersfoort, St. Ansfridus en de Elleboogkerk In 1998 werden verschillende monumentale panden gerestaureerd, waaronder de St. Ansfriduskerk en de Elleboogkerk, welk bouwwerk nu het Armando- museum huisvest. Amersfoort, Sociëteit Amicitia Van de "Sociëteit Amicitia" aan de Stadsring zal alleen de neoklassieke voorgevel behouden blijven. In het oude complex zullen een winkelcentrum en een café komen. Een deel van de geplande winkels zal onder het straatniveau komen te liggen. Bij het bestemmingsplan voor het ten noorden van Amersfoort gelegen Vathorst is de intentie om de cul tuurhistorisch en archeologisch waardevolle objecten in het uitbreidingsplan te integreren. Amersfoort, bouwbrug Korte Gracht De aanleg van een bouwbrug in de Korte Gracht ten behoeve van het bouwverkeer naar het geplande win kelcentrum Mooierplein heeft bij veel inwoners pro testen opgeroepen. De vrees bestaat dat de omliggende monumentale bebouwing beschadigd zal raken. Heemschut heeft B&W verzocht een andere oplossing voor het zware vrachtverkeer te zoeken. Een aantal bewoners heeft een juridische procedure in werking gezet, waarvan de resultaten in 1999 bekend zullen worden. Breukelen, bestemmingsplan dorpsplan Onder druk van de noodzaak tot uitbreiding van een grote supermarkt zijn enkele varianten van een bestem mingsplan voor het dorpscentrum ter discussie gesteld. Een aantal belangstellende burgers en Heemschut heb ben in 1997 belangeloos een CHER (Cultuurhistorische Effect Rapportage) uitgevoerd. Het wachten is nu op de definitieve plannen, waarin hopelijk elementen van deze CHER zijn terug te vinden. Breukelen, Kraaienester Sluis Vlakbij Breukelen ligt aan de Vecht de Kraaienester Sluis. Samen met het oude sluiswachtershuis (een rijks monument) vormt het een schitterend landelijk ensem ble. Plannen om de sluis met zand af te sluiten, alhoe wel beter dan sloop, zijn al vanaf 1997 voor Heemschut aanleiding tot een aantal acties. Helaas hebben die ook in 1998 nog geen succes opgeleverd. Heemschut pleit nog steeds voor een blijvende heropening van de sluis. Kamerik, beschermd dorpsgezicht In de regio Kamerik/Woerden/Zegveld werkt Heemschut nauw samen met de Stichting Hugo Kotestein. Veel aandacht wordt besteed aan het waken over het beschermd dorpsgezicht Kamerik en de boerderijen in het buitengebied. Helaas wérden in 1998 verschillende karakteristieke boerderijen, zogehe ten zomerhuizen en arbeiderswoninkjes gesloopt, en vervangen door soms veel grootschaliger nieuwbouw. Een overzicht van boerderijen die werden gesloopt, is overgelegd aan het gemeentebestuur. Plaatsing van beeldbepalende panden op de monumen tenlijst kan enige bescherming bieden. Maarssen, VIOD- Welkoopcomplex Aan de Vechtoever in Maarssen ligt aan de rand van de bebouwde kom een oud industrieel complex. Nu het niet meer in gebruik is, zijn er plannen om deze locatie voor woningbouw te benutten. De uitgewerkte plannen zouden weliswaar een fraai wooncomplex opleveren, maar dit zou veel te massief zijn voor de Vechtoever vlakbij het beschermde dorpsgezicht van Maarssen. Vele belanghebbenden en beschermingsorganisaties, waaronder Heemschut, hebben ernstige bezwaren geopperd. Het gevolg was dat het plan terzijde werd gelegd en een werkgroep van gemeente, projectontwikkelaar en enkele betrokkenen nu over de randvoorwaarden voor nieuwbouw overleggen. Rhenen, Palmerswaard De gemeente Rhenen heeft ten aanzien van de uiter waarden ten westen van de binnenstad plannen voor ingrijpende ontgrondingen en aanleg van verschillende nieuwe waterpartijen. Daarbij zou ondermeer een jachthaven worden aangelegd. Deze plannen vormen een serieuze aanslag op het stadsbeeld van Rhenen, dat de afgelopen eeuwen prak tisch ongewijzigd is gebleven. Heemschut heeft dan ook bezwaar tegen de plannen ingediend. Inmiddels is de procedure in handen van de Raad van State; een door hen aangewezen technische adviescommissie heeft aangaande de ontgrondingen een afwijzend advies uitgebracht. Dit is verheugend, maar daarmee zijn de plannen nog niet van de baan. De commissie zal de verdere ontwik kelingen dan ook nauwlettend en kritisch blijven vol gen. 21 Sociëteit Amicitia te Amersfoort (foto: M. Jansen)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 23