lijke betekenis, reden waarom een beroepsprocedure in een soort Don Quichotterol niet zinvol werd geacht. Besloten werd de aanvraag in te trekken en bij de gemeente nogmaals op bescherming en restauratie aan te dringen omdat de status van 'gemeentelijk' monu ment door geen van de deskundigen werd aangevoch ten. Maar de gemeente had hier, door het vrijwillig plaatsingsbeleid, geen boodschap aan. Dat het nog niet tot sloop gekomen is, ligt aan het provinciaal bestuur van Gelderland. Dat wierp zich op als monumenten beschermer. Er werd een streep gehaald door de ge meentelijke wijziging van het bestemmingsplan voor de bouw van een villa op de plaats van de te slopen boerderij. Dit soort nieuwbouw in het buitengebied verstaat zich in de provinciale visie niet met het streek plan. En passant lieten Gedeputeerde Staten weten de voorgenomen sloop 'zeer ongewenst' te vinden vanwe ge de cultuurhistorische waarde van de bebouwing. 'Dat het complex niet op de Needse monumentenlijst staat, wil nog niet zeggen dat het geen monumentale waarde heeft', aldus de reactie van de provincie aan het adres van de gemeente Neede. Nijmegen, Hessenberg De strijd om het behoud van het voormalige R.K. Weeshuis, gelegen op het terrein van het oude Gelderlandercomplex, tussen Hessenberg en Doddendaal, woedt voort. De sloopvergunning die voor dit rijksmonument eind 1996 werd afgegeven door het college van burgemeester en wethouders van Nijmegen is aangevochten door Heemschut tezamen met de histo rische vereniging Numaga, het Cuypersgenootschap en de Bewonersraad Binnenstad. Helaas is het beroep, dat was ingesteld tegen het besluit tot sloop van het rijks monument, door de Arrondissementsrechtbank te Arnhem eind 1998 ongegrond verklaard. De rechter oordeelde dat de gemeente Nijmegen 'ter zake de verle ning van de onderhavige sloopvergunning aan genoem de procedurele voorschriften in en krachtens de Monumentenwet 1988 heeft voldaan'. De rechtbank stelt zich aldus terughoudend op bij de toetsing en ont houdt zich van een eigen belangenafweging. Tegen deze uitspraak zal hoger beroep bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State worden aange tekend. Het Weeshuis moet wijken voor een futuristisch en grootschalig nieuwbouwproject midden in de oude stad, genaamd Flash Gordon. Ook tegen het door de ge meenteraad vastgestelde nieuwe bestemmingsplan heeft Heemschut bezwaar gemaakt. Helaas keurde Gedeputeerde Staten van Gelderland in februari 1998 het bestemmingsplan goed en veegde daarmee de bezwaarschriften van tafel. De plannen liggen thans bij de Raad van State, die het besluit van de provincie heeft geschorst. Even leek het erop dat in de zomer van 1998 de Nijmeegse politiek zelf tot inkeer zou komen. Nadat bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1998 twee link se partijen flink hadden gewonnen, partijen die zich de afgelopen jaren ook sterk maakten voor het behoud van cultuurhistorisch erfgoed in de stad, werd het reeds in juni 1997 gepresenteerde alternatieve Hessenberg-plan van stal gehaald. In dit plan, gemaakt op initiatief van de Werkgroep Hessenberg, waar ook Heemschut deel van uitmaakt, zijn de stedenbouwkundige H. Velthuijzen en architect D. Pouderoyen uitgegaan van een gelijkblijvend aantal woningen als bij Flash Gordon, èn handhaving van het Weeshuis, de Titus Brandsmakapel en een rij laat-19de-eeuwse huizen (sociale woningbouw) aan de Kroonstraat. Bovendien is het plan niet zo grootschalig en maken de ontwerpers gebruik van de historische rooilijnen. Helaas was er geen meerderheid in de raad voor dit in stemming gebrachte voorstel. Blijkbaar wordt onder het mom van voortuitgang de verkwanseling van cultuurhistorisch erfgoed door nogal wat politieke partijen op de koop toe genomen. Nijmegen, Valkhof De plannen rond de herbouw van de Valkhofburcht te Nijmegen zijn in 1998 definitief gestrand. Eind 1997 werden door de initiatiefnemer van herbouw, de Valkhofvereniging, en de projectontwikkelaar drie plan nen van 'internationale top-architecten' gepresenteerd. Als winnaar werd het duo Miralles en Fowler uitgeroe pen, die 'slechts' de grote toren (donjon) van de burcht wilden herbouwen en voorts nogal wat bebouwing rond de ommuring van de oude burcht wilden realiseren. In eerste instantie leek het of de politiek hier wel oren naar had, maar na een laatste presentatie en een 'brede raadsdiscussie' in november werden de plannen, die een nogal forse aanslag op de infrastructuur zouden hebben gepleegd, als niet wenselijk van de hand gewezen. De initiatiefnemers zijn zeer teleurgesteld. Het 'Platform tot behoud van het Valkhofpark', waar ook de Bond Heemschut deel van uitmaakt, ijvert thans voor herstel en restauratie van het park, dat nogal verwaarloosd is. Oosterbeek, Pietersbergseweg 50 In januari 1998 bedreigde een sloopaanvraag door de nieuwe eigenaar het bestaan van een riant gesitueerde bungalow, in 1953 ontworpen door AKU-architect D. Masselink voor eigen bewoning. Voor zijn tijd zeer vooruitstrevend respecteerde Masselink de regionale infrastructuur, buitte de ligging ten opzichte van de zon uit en paste voor het eerst in een woning systeembouw toe. Verrassend ook is de analoog aan zijn fabrieksont- werpen wigvormige overgang tussen leef- en slaapvleu- gel. In dit enige door Masselink ontworpen woonhuis 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 19