die een mastervisie voor de herbestemming lanceerde met een voorkeur voor de variant waarbij alleen de kapel en voorzijde van de school behouden zouden blij ven. Inmiddels woonden en werkten in de school kun stenaars die de Actiegroep Behoud Pius X Didam oprichtten. Samen met de Oudheidkundige Vereniging en de Werkgroep Milieu Didam maakten zij zich sterk voor behoud van het hele complex en tuin. Op het actieve jaar 1997 volgde een zeer stil 1998, waarin de gemeentelijke monumentencommissie in afwachting was en nog steeds is van het definitieve plan van de Woningbouwvereniging. Afwachten dus. Lengel, boerderij (gemeente Bergh) De provinciale commissie Gelderland werd door een alert Heemschutlid erop gewezen dat een karakteristiek boerderijtje in het buurtschap Lengel verloren dreigde te gaan, nu de gemeente gebruik ging maken van haar voorkeursrecht om met de aankoop het terrein toe te voegen aan de uitbreiding van bedrijventerrein 't Goor aan de rand van 's-Heerenberg. Het betrof een kleine 18de-eeuwse boerderij met krukhuis, met in het inte rieur nog tal van authentieke elementen, en met een ondanks de oprukkende nieuwbouw nog redelijk karak teristieke ligging. Navraag bij de gemeente maakte duidelijk dat zij welis waar de intentie had het pand met een redelijk deel van de grond door te verkopen met een clausule dat naast de bouw van het bedrijfspand ook het boerderijtje opge knapt moest worden, maar behoud kon niet gegaran deerd worden. Hierop richtte Heemschut een verzoek aan het college van B&W om het pand op de gemeentelijke monumen tenlijst te plaatsen. Het door de gemeente ingestelde onderzoek naar de monumentale waarde leidde tot een positief advies en het pand is inmiddels in de gemeente lijke monumentenlijst opgenomen. Malden, Schoolmeesterswoning (pastorie 1799) De plaatselijke historische vereniging Don Quichotte attendeerde Heemschut op het Bestemmingsplan Malden Centrum, waarin bovengenoemd pand was wegbestemd. Het ging om de in 1799 gebouwde pasto rie en latere onderwijzerswoning waartegen in 1852 een schoolgebouwtje was geplaatst. Het schooltje, nu accor deonmuseum, was in het recente verleden al, mede op aandringen van Heemschut, op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst. Het huis was echter niet in de bescherming opgenomen en zou een sta-in-de-weg zijn voor het te realiseren plein met 'Italiaanse allure' dat voor het nieuwe gemeentehuis moest worden gereali seerd. Op de inspraakavond in maart 1998 hebben 54 personen en instanties waaronder Heemschut een inspraakbrief ingediend en gepleit voor behoud van een van de laatste cultuurhistorische relicten in de gemee- te. Men was het er over eens dat het object een functie op het nieuwe plein kon krijgen. B&W van Heumen hebben hierna besloten het pand te handhaven als cul tuurhistorisch object op het plein. Neede, boerderijcomplex Heemschut voerde uitgebreid actie voor behoud van het met sloop bedreigde boerderijcomplex Peppelendijk 4 en 6 in Neede, waaronder het historische Dijkers Huijs. Dit door vandalisme tot een bouwval gedegradeerde complex is idyllisch gelegen in een soort parkje, nabij de gedeeltelijk omgrachte havezathe De Camp. Particulieren willen hier twee villa's bouwen en dat schoot een flink deel van de achterliggende woonbuurt in het verkeerde keelgat. Heemschut steunde in augustus de aanvraag van een buurtbewoner en tevens Heemschutlid voor plaatsing van het complex op de rijksmonumentenlijst, omdat dit op dat moment de enige mogelijkheid bleek om sloop te voorkomen. Dat komt omdat Neede een vrijwillig plaatsingsbeleid voor de gemeentelijke lijst kent. Omdat de eigenaar, ondanks aanbevelingen van de gemeentelijke monumentencom missie, niet voor bescherming te vinden bleek, was het beroep op de minister van OC&W de laatste toevlucht. In oktober werd steeds duidelijker dat het ministerie de aanvraag niet zou honoreren omdat het complex niet van landelijke importantie werd geacht. Inmiddels was ook binnen Heemschut twijfel gerezen over die lande- 16 Boerderijencomplex Peppelendijk te Neede

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1998 | | pagina 18