Het algemeen bestuur heeft aan de heer Van der Kaaij, een oud directielid van het Vendex-concern, i.o.m. de VOM, opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar mogelijke vormen van samenwerking. Op 9 mei jl. heeft hij zijn bevindingen medegedeeld aan het dagelijks bestuur en 24 mei aan het algemeen bestuur. Hij komt tot de conclusie, dat Heemschut de activiteiten van de VOM moet overnemen en op die manier worden de verworvenheden van de VOM gecontinueerd. Daartoe is een lntentieverkaring opgesteld door de beide besturen die op 28 juni in een extra algemene vergadering van leden aan u wordt voorgelegd. Heemschut gaat anders verder, onze primaire taak: het beschermingswerk blijft echter gegarandeerd onze eerste en belangrijkste taak conform onze statutaire opdracht. Naar de mening van het bestuur wordt het beschermings werk, de taak van de Bond Heesmchut, er beter van en het draagvlak zal door de overname van de leden van de VOM, worden verbreed. Er zal nog heel wat organisa torisch werk verzet moeten worden, maar met inzet van een ieder zal dat zeker tot een goed resultaat leiden.' Er is een rapport gemaakt door de onderzoeker, de heer drs. S.J. van der Kaaij, die door het bestuur van de VOM en het bestuur van Heemschut is aangezocht. Dit rapport heeft geleid tot een Intentieverklaringdie echter nog niet door de VOM onderschreven kan worden. Zodra er een overeenkomst is bereikt door de beide besturen, zal deze worden voorgelegd aan de algemene vergadering van leden, die speciaal voor dat punt wordt geconvoceerd. Na deze vergadering werd een rondvaart-excursie geor ganiseerd voor onze leden, introducees en genodigden, door de Amsterdamse grachten, langs de gerestaureerde woonhuismonumenten van de NV Stadsherstel. De heer ir. Wolbert Vroom, architect, gaf deskundige toelichting tijdens de geanimeerde rondvaart. algem,ene vergadering van leden, dd 28 juni De extra algemene vergadering van leden op 2 8 juni werd door middel van een extra editie van ons verenigingsblad Heemschut geconvoceerd conform art. 13lid 4 van de statuten. Het door de heer drs. S.J. van der Kaaij opgestelde rapport Onderzoek naar samenwerkingsmogelijkheden tussen de Vereniging Bond Heemschut en de Vereniging Open Monumenten en de Intentie-verklaring, zijn onderwerp van bespreking. Bijna 40 leden hoorden de verklaring aan, die de voorzitter aflegde over de ontstane situatie en de gerezen problemen bij het proces van samenwerking. Enkele leden laten een waarschuwend geluid horen: de problemen, die de VOM heeft, mogen niet leiden tot interne problemen bij onze vereniging. De subsidiërende Fondsen van de VOM stellen voorwaarden, die niet acceptabel zijn voor Heemschut, aldus enkele leden. Helaas kan er geen besluit tot samenwerking worden genomen. Wel krijgt het dagelijks bestuur nieuwe speelruimte van de algemene vergadering van leden om de gesprekken voort te zetten. Het instellen van een Taakverbredingscommissie vond eveneens bijval. algemene vergadering van leden, dd 22 november De derde algemene vergadering van leden werd gepland nadat het algemeen bestuur op 1 november in principe de Overeenkomst, die is opgesteld door prof. mr. P.H.M. Gerver, had goedgekeurd. De Overeenkomst bevat afspraken, inspanningsverpüchtingen en besluiten. Overeenkomst 1Vereniging Open Monumenten, statutair gevestigd te Amsterdam, ten deze vertegenwoordigd door de heer D. van Leeuwen, voorzitter, en de heer J.A. van Veldhoven, penningmeester, hierna te noemen'VOM', 2. Bond Heemschut, statutair gevestigd te Amsterdam, ten deze vertegenwoordigd door de heer J. Franssen, voorzitter, en mevrouw A.J. Le Coultre-Foest, penningmeester, hierna te noemen 'Heemschut'; Overwegende - Op 21 juni 1994 werd VOM opgericht, bij akte verle den door een plaatsvervanger van mr P.H.M. Gerver, notaris te Amsterdam; - Volgens de statuten van VOM heeft deze ten doel het verbreden van de belangstelling voor en de binding met het verleden, het toegankelijk maken van de materiële resten van ons verleden en het stimuleren van monu menteneducatie en -informatie van een groot publiek en tracht zij dit doel te bereiken door samen te werken met aanverwante organisaties en door zoveel mogelijk leden aan te trekken die de vereniging steunen, waarbij behoud, onderhoud en openstelling van het culturele erfgoed tot de belangrijkste doelstellingen van VOM behoort; - VOM heeft gemeend haar activiteiten met enige andere instelling te moeten bundelen en haar know how terzake aan deze ter beschikking te stellen; - VOM heeft Heemschut bereid gevonden de taak op zich te nemen activiteiten van VOM voort te zetten; - Heemschut, opgericht op 2 februari 1911, stelt zich blijkens de thans vigerende statuten ten doel de bescherming van de schoonheid en het historisch ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van cultuurmonumenten in het bijzonder, welk doel Heemschut onder meer tracht te bereiken door het uitgeven van een tijdschrift en verdere geschriften, alsmede door het organiseren van en medewerking geven aan acties, bijeenkomsten, excursies en tentoonstellingen; - De doelstellingen en activiteiten van VOM en Heemschut overlappen elkaar en voor zoverre dit niet het geval is zijn zij eikaars complement; - De besturen van VOM en Heemschut, de leden in hun ledenvergaderingen van resp. 30 augustus en van 28 juni 1997 gehoord hebbende, zijn tot de conclusie gekomen dat door een nauwe samenwerking tussen beide verenigingen, te volgen door een beëindiging van de activiteiten van VOM, optimale kansen worden geboden om het 4

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 6