In het december-nummer tenslotte aandacht voor de voltooiing van de restauratie van De Onbeschaamde in Dordrecht, het hoopvolle monumentenbeleid van Veendam, de 'wederopstanding' van het klooster complex Houthem Sint Gerlach in Limburg en het fenomeen visbanken- en hallen. REDACTIERAAD huidige lezer mag er niet van vervreemd raken. Een geheel nieuw gezamenlijk tijdschrift wees de raad om die reden af. In 1997 werd in opdracht van de redactieraad een panelonderzoek gestart onder met name externe Heemschut-watchers naar de waardering van het blad na invoering van de restyling. De eerste resultaten van dit onderzoek zijn positief. Samenstelling van de redactieraad A.M. den Haan, voorzitter drs. J. Kamerling, secretaris drs. J.J. Bollebakker B.J.M. Duimel J.D. Gerritsen P. de Ruiter De redactieraad kwam in 1997 zeven keer bijeen. Vaste agendapunten vormen steeds de evaluatie van het laatst verschenen nummer en advisering over komende nummers. De raad functioneerde ook in 1997 weer uitstekend als buffer tussen bestuur en redactie, waardoor de redactie zijn werk relatief autonoom kan verrichten en het bestuur niet in de verleiding komt op de stoel van de redactie plaats te nemen. Dit verhoogt de motivatie en creativiteit van de redactie. Zoals hierboven reeds aangegeven was 1997 het jaar, waarin de reeds lang voorgenomen restyling van het tijdschrift zijn beslag kreeg. De redactieraad, die toeziet op zowel inhoud als vormgeving van het tijdschrift, heeft het proces van restyling met enthousiasme ondersteund en van zijn commentaren voorzien. De redactie waardeert de kritische functie van de adviesraad maar vraagt ook steeds begrip voor de beperkte mogelijkheden, die een kleine redactie met bescheiden honorering kan bieden. De discussie over de Vereniging Open Monumenten vormde ook weer een vast punt van de agenda. Het raadslid J.J. Bollebakker schreef enkele notities over de bezwaren en mogelijkheden, die een samen werking van beide verenigingen met zich mee kan brengen. De raad adviseerde zowel de Taak verbredingscommissie als het bestuur over de mogelijke gevolgen voor het tijdschrift. Steeds hamerde de raad daarbij op grote zorgvuldigheid met betrekking tot eventuele aanpassing van het tijdschrift. Het in 1994 door het Bureau Research en Marketing gehouden lezersonderzoek wees immers uit, dat de lezers van het blad erg gehecht zijn aan het tijdschrift in zijn huidige vorm. De waardering voor het blad is hoog: het cijfer 7.6. De raad is om die reden beducht voor popularisering van het tijdschrift als gevolg van verbreding van het doel van de vereniging al is hij steeds voorstander van het vergroten van de toegankelijkheid van het blad. Dit moet echter zijn eigen identiteit behouden, de 50

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 52