VIII Tijdschrift Het jaar 1997 vormde voor het tijdschrift Heemschut een belangrijk jaar. De reeds in het vorige jaarverslag aangekondigde restyling van het magazine kreeg in dit jaar zijn beslag. De nieuwe basis lay-out werd met ingang van de april aflevering ingevoerd. Het blad kreeg een veel frisser uiterlijk met meer kleur en twee heldere, goed leesbare lettertypes. De restyling betrof de volgende vernieuwing: - invoering van twee nieuwe heldere maar toch artistiek verantwoorde lettertypes voor zowel broodletter en koppen, de optima en de janson. - de kwaliteit van het papier van binnenwerk en omslag zijn verbeterd: het papier is zwaarder en steviger en meer geschikt voor hoogwaardige toepassing van beeldmateriaal. - toepassing van vierkleurendruk bij een aantal foto's. - een helderder, meer overzichtelijke indeling van artikelen en rubrieken. - een luchtiger opmaak. - een lichte verschuiving in de verhouding tekst en beeld naar iets meer beeld. De plannen voor voortzetting van activiteiten van de Vereniging Open Monumenten hebben de stroom versnelling, waarin de voornemens tot restyling in 1997 geraakten niet vertraagd. Los van deze plannen zou deze trouwens ook zijn uitgevoerd. De plannen waren in 1997 nog niet zover, dat dit reeds in het tijdschrift waarneembaar was. Wel is de redactie steeds alerter geworden op het verder vergroten van de toegankelijkheid van het tijdschrift voor een zo groot mogelijk publiek. De redactie nam samen met de redactieraad stelling tegen het opzetten van een geheel nieuw tijdschrift. De waardering voor het huidige tijdschrift is immers hoog. Wel is het mogelijk de verbrede doelstelling van de vereniging ook in het blad zichtbaar te maken door extra informatie en reportages over de nieuwe activiteiten. De redactie onderging ook in dit verslagjaar geen wijziging en laat een grote continuïteit zien. Zij bestond ook in 1997 uit mevrouw drs. A.M. ten Cate en de heren drs. H.C. Franssen en drs. J. Kamerling (eindredacteur). Tot de groep van medewerkers behoorden in 1997 ing. H. Berg, drs. M. Berkers, drs. R. Blijdenstijn, drs. J.J. Bollebakker, drs. E.F.M. Boshouwers, dr.ir. J. Buis, W. Burgers, G. Brinkgreve, T. Dalhuisen, drs. V. Collette, H.E. Dekhuyzen, V. Delheij, mr. E. Dienaar, ir. P.C. Groen, drs. A. Haartsen, dr.ir. H. Hoestra, drs. J.B.T. Kruiger, S.J. Jantzen, dr. A.J.C. van Leeuwen, E. Mattie, drs. K. van Ommen, ir. A. Oskam, dr. W.J. Pantus, dr.ir. K. Peterse, D. v.d. Reep, J. de Roode, G. Tangerman, H. Tulleners, I. Vink, ing. L. de Visser, J.F. Voerman en Y. de Vries. Daarnaast werken regelmatig de volgende PR-mede- werkers mee aan het tijdschrift: G. Baijens, B. Boivin, J.D. Gerritsen, drs. F. Hovens, drs. M.E. Koning, drs. M.G. Lemmens, drs. L.M. van der Meule, H. Nieuwenhuis en S. Simon. In 1997 werden in het tijdschrift verschillende thema's behandeld. Het februari-nummer stond in hét teken van de Keizerstad Nijmegen. De stad is energiek bezig met het opknappen van haar monumentenbestand. De discussie rond de eventuele herbouw van de Valkhof kwam uitgebreid aan de orde. Het april-nummer ging vooral over interieurs, vaak een 'blinde vlek' in de monumentenzorg. Behalve de verwaarlozing van interieurs komen ook goede voorbeelden van zorg voor het interieur ter sprake zoals bij Pieter Post's De Onbeschaamde in Dordrecht. Het juni-nummer had als thema monument en landschap van Drenthe, waar de landelijke Heemschutdag dit jaar werd gehouden. De 'verschimmeling' van de Drentse esdorpen wordt in sombere bewoordingen geschetst evenals het 'Verdriet van Drenthe', tot uiting komend in de verloedering van het landschap. Gelukkig gebeuren er ook goede dingen in de provincie. Er kwam bijvoorbeeld een beeldkwaliteitsplan voor Veenhuizen. Het augustus-nummer was grotendeels gewijd aan Monument en Landschap. De bescherming van landschapsgezichten, de bedreiging van landgoederen en de bescherming van aardkundige waarden passeren de revue. Ook de nieuwe discussie over het ruimte gebruik in ons land kreeg de nodige aandacht. Het oktober-nummer behandelt het instituut van de beschermde stads- en dorpsgezichten. Er is met name aandacht voor de stadsgezichten Amsterdam, Den Haag en Roermond en de dorpsgezichten Winsum en Bourtange. Ook het maken van een beeld- kwaliteitsplan in een stadswijk als de Amsterdamse Pijp wordt gesignaleerd. 49

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 51