VI College van technisch adviseurs en algemeen en landelijk beschermingsbeleid Samenstelling van het College van technisch adviseurs (per 31 december 1996) mr. E. Dienaar, voorzitter drs. J.P.J. van der Haagen, p/z\ voorzitter ir. L.W. Barneveld, Groningen S. Wieringa, Friesland ir. G. Tangerman, Drenthe ing. L.S. van Leeuwen, Overijssel ir. G.G.L.M. Cremers, Gelderland R.W. Siebers, Gelderland (dijkversterkingen) ing. P.D. van Vliet, Utrecht ing. A.L. Lourijsen, Noord-Holland (zuid) ing. W. Schagen, Noord-Holland (noord) ing. A.C. Bitter, Zuid-Holland ir. F.H. Goppel, Zuid-Holland ing. H. Goedegebure, Zeeland ing. L. de Visser, Noord-Brabant (west) ir. P.C. van Traa, Noord-Brabant (oost) ir. H.M.J. Palmen, Limburg Mutaties In het verslagjaar werd als opvolger van ing. H.H.M. Strijbos tot technisch adviseur voor Noord-Brabant (oost) ir. P.C. van Traa te Helmond benoemd. Ir. H.M.J. Palmen te Sittard volgde ing. A.G.J. Albertz als technisch adviseur voor Limburg op. Voor een tweede technisch adviseur voor de provincie Gelderland bestaat nog een vacature. Vergaderingen De technisch adviseurs kwamen te Amsterdam in vergadering bijeen op 18 maart, 27 mei, 2 september en 3 december. De statutaire opdracht van de Bond Heemschut is te bewaken en te verdedigen de historische schoonheid van Nederland in het algemeen en van cultuur monumenten in het bijzonder. Onder voorzitterschap van de secretaris van het bestuur mr. E. Dienaar werden vraagstukken van algemene en landelijke aard op de vergaderingen van de technisch adviseurs besproken. De vergader verslagen werden ter kennis gebracht van de leden van het dagelijks bestuur. De technische adviseurs informeerden hun provinciale commissies over het besprokene. Het formuleren van gemeenschappelijke zienswijzen en uitgangspunten naar aanleiding van actualiteiten was een hoofdagendapunt. In 1997 stonden de vergaderingen vooral weer in het teken van problematische Heemschutzaken en gevallen waarmee de technisch adviseurs en de provinciale commissies werden geconfronteerd. Uniformering van provinciaal Heemschutbeleid kon zo worden bevorderd. De jaarverslagen van de provinciale commissies, onderdeel uitmakend van dit jaarverslag, maken ook melding van de in de vergaderingen van de technisch adviseurs aan de orde geweest zijnde gevallen. Algemene en landelijke ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening, het monumentenbeleid, het welstandsbeleid en het landschapsbeleid, kortom het ruimtelijke kwaliteitsbeleid werden ter vergadering besproken. Aspecten en facetten van de planologische monumen tenzorg - een kernpunt van het meerjarenbeleidsplan van de Bond Heemschut - passeerden de revue. Onmisbare instrumenten ten behoeve van ruimtelijke planvoorbereiding zijn naar het oordeel van de Bond Heemschut: cultuurhistorische waardenkaarten (provin ciaal), cultuurhistorische verkenningen (regionaal) en cultuurhistorische effectrapportages (locaal). De Nederlandse historische steden, dorpen en landschappen staan onder grote ruimtelijke druk, omdat de economisch-technische ontwikkelingen diep ingrijpende ruimtelijke aanpassingen vereisen. Ongemerkt verdwijnt een groot deel van de cultuur historische rijkdom. De ruimtelijke planvorming zal in een vroeg stadium rekening dienen te houden met de cultuurhistorisch waardevolle elementen en structuren van stad, dorp en landschap. Deze historische-geografische en stedebouwkundige monumentenzorg verkeert in een achterstandssituatie ten opzichte van de bouwkundige monumentenzorg. Een gemeentelijke erkenning van de noodzaak van een integrale gebiedsgerichte planologische monumenten zorg zal pas deze achterstand kunnen wegnemen. Veiligstelling en instandhouding van cultuurmonu menten in de ruimste zin zal zo kunnen worden bevorderd. De Bond Heemschut zal als 'ideële monumentenwacht' waakzaam moeten blijven. Geconcludeerd kan ook dit jaar worden dat de provinciale commissies, met weliswaar provinciaal verschillende accenten, acties ondernemen binnen het 44

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 46