vrijkomende gebouwen in deze gemeente. Volgens de gemeente zijn deze alternatieven niet geschikt, naar mening van de technisch adviseurs echter in mindere mate ongeschikt dan het Kruithuis, dat ingrijpend moet worden verbouwd. 's-Hertogenbosch, Putgang Het gemeentebestuur heeft een nieuw, onafhankelijk, bouwhistorisch onderzoek naar de cultuurhistorische waarden van het gebied toegezegd. Het gebied geniet een voorlopige bescherming. Inmiddels heeft architect Wuijts uit Bergen op Zoom zijn bevindingen in een rapport neergelegd en hieruit blijkt dat restauratie niet eenvoudig is, maar zeer wel mogelijk en de moeite waard. s-Hertogenboschuitbreiding stadhuis De technisch adviseur heeft de voorlichtingsavond van het gemeentebestuur bezocht. De plannen zijn nog niet voldoende gevorderd. Hij ziet vooralsnog geen noodzaak tot actie. s-HertogenboschDe Schuur a/d Graafseweg Er is een brief uitgegaan naar het college van B&W, waarin wordt gepleit voor behoud van dit pand. s-Hertogenboschtrajectwijziging Zuidwillemsvaart Van de ontworpen alternatieven heeft het voorkeur alternatief van de ontwerpers ook de voorkeur van Heemschut. Dit voorstel is inmiddels aanvaard. Heusden, Sterrestraat 13 Op verzoek van een in Heusden woonachtig lid van de commissie werd een reeds gerealiseerde aanbouw aan het pand Sterrestraat 13 geïnspecteerd. Met name door de, in Heusdense stijl gemetselde schermmuur, voorzien van een ezelsrug, wordt de aanbouw, zijnde een uitbreiding van de in het hoofdgebouw gevestigde zeilmakerij, grotendeels aan het oog onttrokken. Het nu ontstane totaalbeeld is voor de technisch adviseur geen aanleiding om de commissie te adviseren om tot actie over te gaan. Bij navraag is overigens gebleken dat er geen bezwaren waren, noch bij de welstands commissie, noch bij de gemeentelijke monumentencommissie. Hilvarenbeek, Paardestraat 5 Door de plaatselijke heemkundekring werd geattendeerd op de dreiging van sloop van een zeer beeldbepalend pand in de onmiddellijke omgeving van het centrum van Hilvarenbeek (Vrijthof). Het college van B&W werd per brief van onze bezwaren op de hoogte gebracht. Bij de besluitvorming is met onze zienswijze rekening gehouden. Hoewel werd besloten het pand te slopen vanwege de slechte en bouwvallige staat, is aan de bouwvergunning voor vervangende nieuwbouw de voorwaarde verbonden dat de voor- en linkerzij gevel in de vroegere stijl dient te worden opgetrokken met zoveel mogelijk gebruikmaking van de oude bouwmaterialen. Landerd, gemeentelijke monumentencommissie Heemschut dringt er bij de gemeente Landerd op aan een gemeentelijke monumentencommissie in het leven te roepen, om een doeltreffend monumentenbeleid te kunnen voeren. De gemeente acht vooralsnog via de Wet R.O. voldoende te kunnen bereiken. Heemschut tracht de gemeente van de onjuistheid van die veronderstelling te overtuigen. Leende, Boschhoven 48 Op deze locatie is recentelijk een klassieke langgevel boerderij gesloopt. Een plan voor vervangende nieuw bouw is op velerlei wijze in strijd met de, in de directe omgeving, zo specifieke verschijningsvorm. Op verzoek van een belanghebbende is zijn bezwarenprocedure vanwege de commissie schriftelijk ondersteund. Mill, kapel Er bestaat een geplande ontwikkeling van sportvelden in de directe nabijheid van de kapel, welke een rijks monument is. In november is een schriftelijke reactie uitgegaan naar het college van B&W. Eén en ander hangt nauw samen met een nieuw bestemmingsplan, dat in december voor voorinspraak openbaar is gemaakt. Ook heeft intussen overleg plaatsgevonden met de burgemeester en de behandelend ambtenaar. Er zijn detail-oplossingen gevonden om de inpassing in het landschap zo goed mogelijk te laten plaatsvinden. Begin december is het plan nogmaals doorgesproken en we wachten nu op definitieve publicatie. Sint-Anthonis, schuur Molenstraat De technische kwaliteit van dit pand was volgens de Rijksdienst te slecht om plaatsing op de rijkslijst te rechtvaardigen. Sint-Michielsgestel, bestemmingsplan centrum De plannen worden heroverwogen na bezoek van de commissie op locatie. We moeten afwachten. In overleg met de gemeente volgt eventueel een bouw historisch onderzoek. Son en Breugel, renovatie centra In deze gemeente bestaan plannen waarvan Heemschut kennis heeft genomen. Naar aanleiding daarvan werd een brief geschreven aan het gemeentebestuur, waarin werd gewezen op het belang van een goede gemeentelijke monumentenzorg, vooral nu er zoveel in deze centra staat te gebeuren. De gemeente kent geen monumentencommissie met een volledige opdracht, noch een monumentenverordening en subsidieverordening. Tilburg, Hasseltse kerk Wederom wordt de aandacht gevraagd voor een 'verlaten' kerkgebouw, waar nu sloop dreigt. Hier is gekozen voor een afwachtende houding; het is namelijk bekend dat een plaatselijke werkgroep zeer actief bezig is om hergebruik van het kerkgebouw te realiseren en het beleid van het gemeentebestuur van Tilburg er op is gericht om cultuur-historisch waardevolle gebouwen zoveel als mogelijk te beschermen. Willemstad, plan Havenfront Voor het hotel-restaurant aan de vroegere werkhaven zijn inmiddels schetsontwerpen van het architecten bureau Van de Broek en Bakema gepresenteerd. Deze plannen wijken niet af van de uitgangspunten van het bestemmingsplan waarmede tevoren door de commissie werd ingestemd. Binnen Willemstad heerst wel grote ongerustheid, maar voor de commissie is er vooralsnog geen aanleiding om tot actie over te gaan. 37

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 39