van Nieuwpoort waren op deze plaats reeds een aantal schoolgebouwen aanwezig. De gemeente is destijds tot de conclusie gekomen dat de schoolgebouwen buiten het beschermde stadsgezicht konden blijven, waarbij men voorbij ging aan het feit dat hiervoor een merkwaardige insnijding in het beschermde stadsgezicht noodzakelijk was. Voor de bouw van een supermarkt moeten de schoolgebouwen worden gesloopt en er wordt niet voor gekozen om het vrije schootsveld weer in ere te herstellen. De nieuwe gebouwen liggen echter net op een andere plaats in het beschermde stadsgezicht. Daarom werd door de gemeente een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan ingediend bij de provincie. Deze onderkende wel het bezwaar van de overschrijding in het beschermde stadsgezicht, maar vond het niet zodanig van belang om het plan af te keuren. Door inwoners van Nieuwpoort werd hierop schorsing aangevraagd die door de afdeling bestuursrechtspraak is toegekend. De uitbreiding binnen het stadsgezicht is hierdoor uitgesteld. Oegstgeest, Jelgersma kliniek De Jelgersma kliniek heeft een aantal jaren leeg gestaan omdat het gebouw is afgekeurd door het ministerie van Volksgezondheid. De gemeente heeft het gebouw enige tijd geleden voorgedragen voor rijksbescherming, maar dat is door het rijk niet gehonoreerd. Het gebouw is daarna op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Inmiddels is het pand eigendom geworden van de gemeente en is het besluit genomen het gebouw als gemeentehuis te gaan gebruiken. Door de architect is bekeken of het programma van eisen voor het stadskantoor is in te passen in het bestaande gebouw, waarbij de publieks functies als raadzaal en trouwzaal op de begane grond zouden worden gesitueerd. Dit bleek eerst niet mogelijk zonder de monumentale waarde van het gebouw ernstig aan te tasten. Na overleg met ondermeer de Rijksdienst voor de monumentenzorg is uiteindelijk een goede oplossing gevonden. De restauratie van de Jelgersma kliniek is nu in uitvoering. Sassenheim, Centrumplan Enkele jaren geleden wilde het gemeentebestuur van Sassenheim de oude heerweg die nu Hoofdstraat is, een opknapbeurt geven. In feite hield dit een herindeling van het gehele centrum in. In de nota Centrumplan werd de herinrichting vastgelegd en vanuit de gemeente werden middelen gereserveerd om het plan uit te voeren. Heemschut volgt deze zaak al geruime tijd op de voet. Sommige cultuurhistorische elementen lijken veilig gesteld, andere -zoals een zeer zeldzame asschuur - lopen gevaar te verdwijnen. De vraag kan worden gesteld of de gemeente en de aangetrokken project ontwikkelaar de ontwikkeling niet teveel zoeken in kaalslag en grote gebaren. Het oude centrum van Sassenheim heeft voldoende aanknopingspunten om positieve ontwikkelingen in gang te zetten. Dit moet wel gebeuren met een open oog voor de schaal en de geheel eigen mogelijkheden van de plek. Voorburg, monumentenbeleid In 1997 heeft de gemeente Voorburg een monumentennota uitgebracht Behoud door Onderhoud. Door middel van een brief heeft Heemschut op de nota gereageerd. Heemschut onderschrijft de uitgangspunten die in deze nota zijn opgesteld: goed en tijdig onder houd is namelijk van groot belang bij het behoud van monumenten. Naar de mening van de provinciale commissie Zuid-Holland ontbreekt echter in de nota een beschouwing of onderhoud als verplichting aan eigenaren kan worden opgelegd. Ook de vraag of het wel verstandig is om de lijst beschermde monumenten steeds uit te breiden, komt in de nota aan de orde. Heemschut vindt dat herziening van de lijst altijd nuttig is, maar dat afvoeren van monumenten een zorgvuldige afweging vereist. Juist een mengeling van monumenten, beeldbepalende panden en beeldondersteunende panden bepaalt de meerwaarde van het geheel. Over de dreiging van kozijnvervanging en de mogelijkheden voor het beschermen van bomen, boomgroepen en andere objecten die niet direct door de Monumentenwet beschermd worden, rept de nota niet. Juist hier zou een gemeentelijk beleid zijn vruchten afkunnen werpen. PR-activiteiten Gedurende het gehele jaar werden door de PR- medewerker bijdragen verzorgd in het tijdschrift Heemschut. Het betrof hier gedeeltelijk gewone bijdragen waarin meer algemeen werd ingegaan op zaken de monumentenzorg betreffende of het verstrekken van meer op specifieke beschermingsacties toegesneden informatie. Een goed voorbeeld van de laatste categorie bijdragen, is het artikel over de reddings actie en restauratie van de monumentale boerderij aan de Schoolstraat in Arkel, zoals opgenomen in het decembernummer. In vrijwel alle nummers van Heemschut werd in de rubriek Heemschut Actief aandacht gevraagd voor het beschermingswerk van de provinciale commissie. Een korte objectbeschrijving en het hoe en waarom van de actie worden hierin voor de lezers uit de doeken gedaan. Het is juist deze rubriek die de leden keer op keer het waarom van het lidmaatschap duidelijk maakt en hen die nog geen lid zijn redenen verschaft om alsnog toe te treden tot de vereniging. Meer extern werd via persberichten in de lokale pers aandacht gevraagd voor het beschermingswerk door de commissie. Jammer is dat het niet altijd goed mogelijk is de hand te leggen op de bijdragen die zijn geplaatst, zodat het opbouwen van een Heemschut knipselkrant Zuid-Holland voorlopig wel tot de wensdromen zal blijven behoren. Wat zich veel makkelijker laat meten is de respons op de lezing zoals georganiseerd op uitnodiging van de Historische Vereniging West-Alblasserwaard. De lezing bestond uit vier onderdelen, afgewisseld door muziekfragmenten met dia's, en werd zeer goed ontvangen door de aanwezigen. Monumentenzorg algemeen, de geschiedenis, het werk van onze vereniging 31

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 33