voor enkele acties. Gegevens werden verzameld, belang hebbende instanties aangeschreven, en er is gezocht naar financiële middelen om de sluis blijvend open te stellen. Een beslissing is hierover nog niet genomen. Groenekan, Huis Voordaan Naast het Huis Voordaan is bebouwing voorzien waartegen bezwaren zijn te maken. De commissie gaf in een schrijven aan de gemeente haar mening over de verdichting van de bebouwing in het landelijk gebied. Houten, Heemstede De stichting tot herstel van de tuin van Heemstede ziet mogelijk roet in het eten gegooid door het plan om een golfbaan dwars op de tuinaanleg van dit archeologische monument aan te leggen. Een beslissing hierover is nog niet genomen. Kamerik In de regio Kamerik- Woerden-Zegveld werkt Heemschut nauw samen met de Stichting Hugo Kotestein. Zo is meegewerkt aan een landschapsbeleidsplan voor het buitengebied. Dit met het doel om waardevolle natuur- en cultuurelementen te inventariseren en te beschermen. Dat dit noodzakelijk is, blijkt uit het geval van de boerderij enstrook van Kamerik, een als zeer waardevol aangemerkt landelijk gebied. Het gaat daarbij om beeldbepalende panden die niet op de monumenten lijst staan, en dreigen te worden afgebroken of vervangen door storende nieuwbouw. RhenenPalmerswaardproject Het voor het Rhenense stadsgezicht zo schadelijke jachthavenproject heeft de gemeente inmiddels gepasseerd. De provincie heeft enige correcties aan gebracht, waardoor enkele scherpe kantjes eraf zijn. Toch gaan enkele bezwaarmakenden met hun bezwaren nog hogerop: de jachthaven ligt er dus nog niet! Rhenen, Wilhelminamavo Dit markante schoolgebouw in Amsterdamse School- stijl dat voor Rhenen zo gezichtsbepalend is, werd met respect voor de bouwkundige verhoudingen en de architectonische harmonie omgebouwd tot een appartementencomplex. Het karakteristieke trappen huis en de fraaie glas-in-loodramen bleven daarbij behouden. In de stad Utrecht volgde de commissie meerdere projecten met argusogen. Omdat de stad zich kan verheugen in een goed functionerende gemeentelijke Sector Monumenten en Commissie Welstand Monumenten was het niet nodig daadwerkelijke actie te ondernemen. De projecten en objecten die de commissie blijft volgen zijn: de restauratie van het Duitse Huis, de Antoniuskerk, in 1902 -1903 gebouwd door Jan Stuyt en Jos. Cuypers, en de naaste omgeving van deze kerk. Daarnaast de gebouwen en terreinen van Garage Nefkens aan de Biltstraat die mogelijk vrij komen, het grootscheepse Utrecht Centrum Project, de ontwikkeling van het stadsdeel Leidsche Rijn en de verbouwing van het Centraal Museum. Vleuten-De Meem, Leidsche Rijn Ook in het afgelopen jaar volgde de commissie de ontwikkelingen in de VINEX-locatie Leidsche Rijn, waar tot 2005 ongeveer 30.000 woningen zullen worden gebouwd. De uitwerking van het ook door Heemschut overwegend positief ontvangen Masterplan uit 1995 verloopt over het algemeen bevredigend. Daar staat tegenover dat de stedebouwkundige plannen onder tijdsdruk worden ontwikkeld vooruitlopend op de bestemmingsplanprocedure. Dat maakt het moeilijker om de ontwikkelingen kritisch te blijven volgen. Met name in het bestemmingsplan Veldhuizen ziet de commissie toe op de inpassing van een in oorsprong middeleeuws boerderijlint, waarvan ook de ruïne van de ridderhofstad Nijevelt deel uitmaakt. Woerden Voor de gemeente Woerden is dit jaar een Structuurvisie 2005-2015 ontworpen. Op belangrijke punten zijn kanttekeningen gemaakt over het ontbreken van voldoende studie. Zo zijn er zogenaamde stadsrandzones langs 's-Gravensloot en Kromwijk geprojecteerd die overbodig lijken, en extra woning bouw zouden betekenen. Voor de binnenstad van Woerden is eind 1997 een concept-structuurplan ter inzage gelegd. Dit roept grote bezwaren op, met name omdat de Cultuur Historische Effect Rapportage onvoldoende wordt gevolgd en de historische structuur op diverse punten wordt aangetast. Zo krijgt het kasteel wel een slotgracht, maar raakt ingeklemd tussen grootschalige nieuwbouw en een verkeersweg. Daardoor komt het waardevolle stadsaanzicht in de knel. Om het karakteristieke en kleinschalige karakter van het centrum te beschermen, dringt Heemschut mede aan op een beeldkwaliteitsplan. In de binnenstad komen veel verbouwingen en nieuw bouw voor, die als dissonanten worden ervaren. Voor een stadsboerderij kon, na eerdere sloopplannen, met medewerking van de gemeente, een restauratieplan worden bevorderd. ljsselstein, Slot IJsselstein De commissie heeft zich op bescheiden schaal bezig gehouden met het plan dat de gemeente IJsselstein heeft ontwikkeld voor het lege terrein dat direct aanligt tegen het restant van het slot IJsselstein. Zegveld In Zegveld komt afbraak van beeldbepalende panden, ook in het buitengebied, regelmatig voor. Het Schout en Rechthuis aan de Hoofdweg is verkocht aan een onderneming, die zich verplicht heeft gesteld om restaratie uit te voeren. Excursie Op zaterdag 7 juni vond in de stad Utrecht de provinciale excursie plaats. Dit jaar gebeurde dat onder het motto 'Utrecht tussen behoud en beweging'. Utrecht kent al sinds haar ontstaan een turbulente 24 Utrecht

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 26