UTRECHT adres secretariaat Van Hardenbroeklaan 19 3832 CKLeusden Samenstelling van de commissie (per 31 december 1997) ir. N.R.A. Krekel, voorzitter ir. P.S.A. de Witpenningmeester drs. R.K.M. Blijdenstijn, adviseur H.E. Dekhuijzen, waarnemend voorzitter M.Jansen mw.drs. A. Kylstra mr. B.G.M. Lacor H.J.J. Leroi mr. R.J. Lucassen drs. C.H. Staal drs. M.H. Stafleu ing. P.D. van Vliet, technisch adviseur drs. M.G. Lemmens, PR-medewerker Mutaties in de commissie De secretaris, de heer drs. E.P. Graafstal, nam in het verslagjaar, vanwege drukke werkzaamheden, afscheid van de commissie. In de vacature is nog niet voorzien. Vergaderingen De commissie kwam in 1997 achtmaal bijeen in het gastvrije Utrechtse kinderdagverblijf Oikos, te weten op 15 januari, 19 februari, 2 april, 14 mei, 25 juni, 17 september, 29 oktober en 10 december. De vergadering werd viermaal bijgewoond door de heer drs. J.P.J. van der Haagen, directeur ruimtelijke en juridische zaken. Gevallen Amerongen, molen Maallust De eigenaar van de inmiddels op de rijksmonumenten lijst geplaatste molenromp heeft nog geen duidelijke plannen. Financiën voor het completeren van de molen zijn in zicht. De plaatselijke Molenstichting blijft actief en alert. Amerongenmolen 't Wissel Deze in het Amerongse deel van het dorp Eist gelegen molen zal in de naaste toekomst niet meer draaien, doordat een ernaast geplande nieuwbouw, waarvan de vergunning inmiddels is verleend, het draaien van de wieken onmogelijk gaat maken. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat de omgeving van een monument zeer belangrijk is, en goed in de gaten gehouden moet worden. Amersfoort, Sociëteit Amicitia Vooral vanwege de inspanningen van Heemschut is de in 1836 gebouwde Sociëteit Amicitia niet afgebroken. Het gebouw wordt gerestaureerd en opgenomen in een nieuw bebouwingsplan met winkels en woningen. Een deel van het pand zal als stadscafé worden gebruikt. Bilthoven, Nachtegaallaan De commissie boog zich over een verdichting van de bebouwing aan de Nachtegaallaan. Zij was van mening dat in het onderhavige geval eerder sprake was van gemeentepolitieke kwesties dan dat de monumentaliteit van de laan ernstiger zou worden aangetast dan al is gebeurd. Breukelen, landgoed nieuwe stijl op Zandpad 55 Met het lovenswaardige overheidsinitiatief om mogelijkheden te scheppen voor nieuwe landgoederen en buitenplaatsen, zoals aangegeven in de Actualisering van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, werd in 1996 helaas een valse start gemaakt. In Breukelen zou op Zandpad 55 een te slopen boerderij,- notabene een Monumenten Inventarisatie Project 2 - categorie 2 monument- worden vervangen door een soort neokasteel. Hoewel het onzalige plan in de spreek woordelijke lade verdween, was het voor Heemschut toch aanleiding om betere regelgeving te vragen. In de provincie Utrecht is inmiddels zo'n regeling in voorbereiding. Een conceptversie werd door de afdeling Ruimtelijke Ordening tijdens een bijeenkomst in mei 1997 ter discussie gesteld. Aan deze discussie werd ook door Heemschut deelgenomen. Onze commissie blijft de ontwikkelingen kritisch volgen, en hoopt dat er in de toekomst ook positieve voorbeelden van dergelijke landgoederen te melden zijn. Breukelen, bestemmingsplan dorpscentrum Vanwege de uitbreidingsnoodzaak van een grote supermarkt zijn in Breukelen enkele varianten voor een bestemmingsplan voor het dorpscentrum in discussie gebracht. Om in het koor van deskundigen ook een stem te laten meeklinken die herinnert aan de cultuurhistorische waarden in het monumentenrijke centrum, is mede door Heemschut aangedrongen op een cultuurhistorische effectrapportage (CHER). Nadat de provincie Utrecht wegens tijdgebrek het eerdere aanbod om een CHER op te stellen had inge trokken, heeft een werkgroep van deskundige burgers, waaronder ook leden van Heemschut, de gehele inventarisatie belangeloos voor zijn rekening genomen. Het resultaat vormt een belangrijk onderdeel van de CHER die door een adviesbureau werd voltooid. Het is een mooi voorbeeld van een zinvolle bijdrage van deskundige vrijwilligers aan een belangrijke ruimtelijke ontwikkeling, en een aanpak die de kosten voor de gemeente beperkt. Door deze werkwijze worden CHER-rapportages mogelijk in gevallen die anders niet behandeld zouden worden. Breukelen/Maarssen, Kraaienester Sluis Waar het Tienhovens Kanaal uitmondt in de Vecht, ligt sinds de zeventiende eeuw - en vermoedelijk al langer - de Kraaienester Sluis. Samen met het oude sluiswachtershuis (een rijksmonument), vormt het een schitterend landelijk ensemble. Plannen om de sluis met zand af te sluiten, hoewel al een veel betere oplossing dan algehele sloop, waren voor Heemschut aanleiding 23

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 25