Oudheidkundig Bodemonderzoek gaf geen toestemming tot het doen van proefboringen op de heuvel, een archeologisch monument van de eerste orde. Na lang wachten werden door de initiatiefnemer de Valkhofvereniging en de projectontwikkelaar in december 1997 drie plannen van 'Internationale top architecten' gepresenteerd. Opvallend is dat de winnaar niet degene is geworden die herbouw van de burcht voorstond. Winnaar is de maker van een plan waarbij 'slechts' de grote toren (donjon) wordt herbouwd, met voorts bebouwing strak rond de ommuring van de oude burcht. Het plan is reeds fel bekritiseerd. De initiatiefnemers zijn overigens zeer teleurgesteld. Nijmegen, woonpark Oosterhout Er wordt door de gemeente Nijmegen in de Waalsprong een nieuw woongebied ontworpen direct tegen het landgoed Oosterhout. Het gevolg is dat de betekenis van dit landgoed degradeert tot coulisse en uitloopgebied voor de geplande nieuwbouwwijk. Hieruit blijkt dat de stedelijke gemeente absoluut niet begrijpt wat een landgoed eigenlijk is. Het voornemen bestaat inmiddels de infrastructuur aan de plannen aan te passen. Hiertegen heeft Heemschut bezwaar gemaakt. Winterswijk, Tricotfabriek Heemschut legde zich in het afgelopen jaar toe op acties tot behoud van de schoorsteen, de sheddaken en het oude en nieuwe ketelhuis van de voormalige tricotfabriek van Gerrit Jan Willink te Winterswijk. De spoelderij van Beltman (één van de eerste toepassingen van beton- skeletbouw in Nederland) en de neo-renaissance-achtige bouwmassa aan de Wilhelminastraat waren al eerder, zij het voorlopig, veilig gesteld. Ook werd, toen de sloop- dreiging voor de sheddaken en het nieuwe ketelhuis actueel werd, opnieuw een poging gedaan om het hele complex op de rijksmonumentenlijst te krijgen. Dit naar aanleiding van de waardestelling (in het kader van het Monumenten Selectie Project) van het Gelders Genootschap. De minister wees het verzoek af. Het was de tweede keer dat Heemschut in deze zaak bot ving. In 1993 was ook al tevergeefs geprobeerd het hele complex op de rijkslijst te krijgen. Lichtpuntje bij die procedure was de tijdswinst, waarmee in elk geval sloop werd voorkomen van de spoelderij en het neo- renaissance-deel. De tweede afwijzing voor de rijkslijst had tot gevolg dat inmiddels alle sheddaken en het nieuwe ketelhuis zijn gesloopt. Dat is spijtig, want daardoor is steeds minder van het vroegere industriële proces af te lezen. Het oude ketelhuis (met een fraai gemetseld fries) dreigt dezelfde weg te gaan als het nieuwe, maar staat nog overeind vanwege een geschil tussen de gemeente Winterswijk en de voormalige eigenaar over de saneringskosten van bodemverontreiniging ter plaatse. Kort voor de jaarwisseling doemde een nieuw probleem voor de herbestemming van het hele complex op. De architect is ver over de geraamde kosten voor restauratie en herinrichting van de spoelderij heen gegaan, liefst zes miljoen. Daardoor is behoud en herbestemming van de spoelderij, waarin het nieuwe gemeentelijk stadskantoor zou komen, andermaal hoogst onzeker. De gemeente heeft nu een nieuwe bouwcommissie samengesteld waarin, naast vertegenwoordigers van de gemeente Winterswijk, ook twee directieleden van de Achterhoekse woningcorporatie De Woonplaats zijn opgenomen. Daarnaast wordt zonodig de hulp ingeroepen van architect Frits van Dongen en een aannemerscombinatie. De bouwcommissie bekijkt, naast de mogelijkheden voor een goedkoper Tricot-plan, ook de kosten voor de bouw van een nieuw gemeente huis op alternatieve plekken in het dorp. De nieuwe commissie komt eind april 1998 met de uitslag van haar onderzoek. Activiteiten De excursie van de commissie Gelderland vond plaats op 27 september. Via Geldermalsen ging de tocht naar Culemborg, alwaar de groep werd ontvangen door de voorzitter van de Historische Vereniging A.W.K. Voet van Oud-Heusden, mevrouw Y.Jakobs. Na een rond leiding in het Museum Elisabeth Weeshuis, een rond leiding in het fraaie stadhuis en een wandeling door de oude binnenstad, vertrok de groep naar Buren voor de lunch. Onder leiding van historisch geograaf, drs. J.D.H. Harten, werd vervolgens per touringcar een prachtige tocht gemaakt door het rivierengebied. Hierbij werden onder andere Waardenburg en Neerijnen aan gedaan. Jammer was dat het aantal deelnemers aan de excursie beperkt bleef. Wellicht moet de commissie zich bezinnen en een keer een andere formule uitproberen. De organisatie was in handen van mevrouw Koning en de heren De Maret Tak en Siebers. De relaties met de provincie Gelderland, verschillende historische verenigingen, het Nationaal Contact Monumenten, gemeenten en andere overheden als polderdistricten werden op uiteenlopende wijzen onderhouden. In oktober organiseerde het Nationaal Contact Monumenten de Kadercursus Gemeentelijke Monumentenzorg in de gemeente Culemborg. De secretaris van Heemschut Gelderland werd uitgenodigd een inleiding te houden met als thema het particulier initiatief in het kader van het draagvlak en participatie in de monumentenzorg. In circa twintig gemeentelijke monumentencommissies in Gelderland is Heemschut vertegenwoordigd, hetzij door een rechtstreeks mandaat, hetzij doordat Heemschutleden zitting hebben op persoonlijke titel. Aan het netwerk van contactpersonen en bericht gevers wordt gewerkt. Eerste prioriteit echter ging in het verslagjaar uit naar het zoeken van een nieuwe en waardige opvolger van onze voorzitter. De commissie prijst zich gelukkig dat dit is gelukt. De zoektocht naar een nieuwe technisch adviseur bleek andermaal niet eenvoudig. Inmiddels is de commissie naarstig op zoek naar twee of zelfs meerdere technisch adviseurs. Het is een haast ondoenlijke opgave personen te vinden die, op vrijwilligersbasis, deze gespecialiseerde, veeleisende en tijdrovende job ambiëren. Het beschermingswerk komt in het gedrang! 22

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 24