- kelders hebben over de volle lengte, waarboven opkamers, die eertijds mogelijk waren ingericht als alkoven. Van dit type woning is in de buurtschap geen tweede zo gaaf en compleet bewaard gebleven. Het vermoeden bestaat dat het huisje een van de weinige overblijfselen is van een bouwwijze die is meegekomen met (Amerika) emigranten uit de Pfaltz die in de Niederrhein en Millingen bleven steken. Dan is sprake van een niet-inheems woningtype, dat door de gaafheid sleutel van herkenning vormt van een aantal andere zeldzame maar verbouwde specimina. Heemschut heeft hierover een rapport opgesteld dat ter kennis van het gemeentebestuur is gebracht waar het goed werd ontvangen. Het mocht niet baten. Millingen, een van de weinige Gelderse gemeenten zonder monumentencommissie en -verordening heeft de sloopvergunning afgegeven: het pandje is niet meer. Nijmegen, Hessenberg Op het terrein van het oude Gelderlandcomplex, tussen Hessenberg en Doddendaal, staat nog steeds het voor malige R.K. Weeshuis. Eind 1996 werd door het college van B&W van Nijmegen een sloopvergunning afgegeven voor dit rijksmonument. Heemschut heeft tezamen met de historische vereniging Numaga, het Cuypersgenootschap en de Bewonersraad Binnenstad beroep inzake de sloopvergunning ingesteld bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem, waardoor de werking van deze vergunning is opgeschort. Het Weeshuis moet wijken voor een futuristisch nieuwbouw project, genaamd Flash Gordon. Ook tegen het door de gemeenteraad vastgestelde nieuwe bestemmingsplan heeft Heemschut bezwaar gemaakt. In het najaar werden 119 bezwaarmakers door Gedeputeerde Staten van Gelderland in de gelegenheid gesteld htm bezwaren toe te lichten. Helaas keurde de provincie begin februari 1998 het bestemmingsplan goed en veegde daarmee de bezwaarschriften van tafel. De Werkgroep Hessenberg, waar ook Heemschut deel van uitmaakt, heeft in juni 1997 een alternatief plan gepresenteerd. Het is zeer verwonderlijk dat (tot aan de gemeenteraadverkiezingen van 1998) nauwelijks aandacht is besteed aan de aantrek kelijke en alternatieve ideeën van Velthuijzen en Pouderoyen, waarin - met een gelijkblijvend aantal woningen - wordt uitgegaan van handhaving van het Weeshuis, de Titus Brandsmakapel en een rij laat- 19de-eeuwse huizen aan de Kroonstraat. Nijmegen, Valkhof Nadat in juni 1996 een krappe meerderheid van de gemeenteraad haar steun had gegeven aan het idee om plannen te ontwikkelen voor herbouw van de Valkhofburcht was reeds een felle discussie van voor- en tegenstanders aan de gang. Er werd een Platform tot behoud van het Valkhofpark opgericht, waar ook de Bond Heemschut deel van uitmaakt, met als doelstelling: geen nieuwbouw/herbouw van de burcht op het Valkhof, maar behoud van het Valkhofpark als geheel en restauratie en verfraaiing van het park. Landelijk kwamen verschillende steunbetuigingen binnen. Zo liet staatssecretaris Nuis begin 1997 weten geen heil te zien in herbouw. De Rijksdienst voor 21 Het terrein tussen Hessenberg en Doddendaal te Nijmegen in de beslissende fase (foto: B. Franssen)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 23