provinciale ambtenaar verklaarde dat de provincie ook natuurwaarde toekende aan het Waalse Water, maar vasthield aan de centrumtaak van Doetinchem. De provincie zou de gemeente helpen bij het zoeken naar een goede industrie- en woningbouwlokatie. De gemeentebesturen van Doetinchem, Gendringen, 's-Heerenberg en Wehl namen het initiatief tot het opstellen van een intergemeentelijke structuurvisie, de zogenaamde Parapluinota buitengebied Bergb, Doetinchem, Gendringen en Wehl. Heemschut vond in deze nota de cultuurhistorische aspecten nog te onderbelicht en te veel het provinciale streekplan citerend. Gebruik makend van het recht op inspraak heeft Heemschut de manko's in genoemde nota aan de hand van een aantal voorbeelden duidelijk gemaakt en de verwachting uitgesproken dat de Colleges na uitvoerig beraad over de cultuurhistorische aspecten tot een herziening van de nota zullen besluiten. Het is afwachten. Kroon op het werk van genoemde actiegroep is intussen het besluit van de gemeente Doetinchem dat het Waalse Water/Kemnade niet geschikt is voor industrie. Didam, Pius X kloostercomplex De acties ondernomen door de milieuwerkgroep Didam, de oudheidkundige vereniging Didam en de kunstenaars die het kloostercomplex bewonen resulteerden in meer dan duizend handtekeningen voor behoud van het complex. Mede hierdoor besloot medio 1997 de gemeente het kloostercomplex in stand te willen houden en gaf de eigenaar, de woningbouw vereniging Goed Wonen, opdracht het complex op te nemen in de woningbouwplannen van het zogenaamde Kwadrant. Daarvoor had de gemeente aan de Reinoud Adviesgroep opdracht gegeven onderzoek te doen naar de voorzieningen voor ouderen te Didam in relatie tot de ontwikkeling van het Kwadrant. Het in april gereed gekomen advies voorzag in een centrale rol van het kloostercomplex binnen het totaal der voorzieningen. Opmerkelijk in het advies is de aanbeveling om 'voor de verdere ontwikkeling van het Kwadrant en specifiek ten aanzien van de invulling van het zogeheten Pius-complex het zeer wenselijk is hiervoor een projectorganisatie in het leven te roepen In de te formeren project groep zouden behalve de belanghebbenden ook 'een vertegenwoordiger ten behoeve van de cultuur historische waarde' zitting moeten hebben. Na deze positieve ontwikkelingen werd het echter zeer stil. Het wachten is op het bestemmingsplan en waarschijnlijk op de verkiezingen. Doesburg, Het Zwijnshoofd De restauratie van het voormalige café Het Zwijnshoofd, vlakbij de Martinikerk in het beschermde stadsgezicht van Doesburg, is in september luisterrijk afgesloten. Het onbeschermde pand, dat blijkens bouwhistorisch onderzoek een gedeeltelijk 16de- en 17de-eeuwse kern bezit, werd lange tijd met sloop bedreigd. Daarna dreigde het ten prooi te vallen aan de moderniserings drift van een plaatselijke architect. Daartegen kwamen omwonenden en plaatselijke historici in het geweer en het ook Heemschut van zich horen. Bij de gemeente werd aangedrongen op behoud en renovatie. De gemeente Doesburg kocht het pand uiteindelijk voor f 3 2 5.000,- en droeg het, onder voorwaarde van herstel in oude glorie, over aan de woningbouwvereniging. Die heeft er vier appartementen voor ouderen ingericht. Hillie van Heumen-Jansen, die 3 3 jaren geleden in het woongedeelte boven het café werd geboren, mocht als oud-bewoonster de opening verrichten. Zij schonk de nieuwe eigenaar de stenen varkenskop die altijd het pand heeft gesierd. De varkenskop ('t Zwijnshoofd) nam ze mee toen ze elders ging wonen, bevreesd als ze was dat het kleinood verloren zou gaan. Na de redding van 't Zwijnshoofd is de varkenskop weer op de historische plaats in het pand gemetseld. Millingen aan de Rijn, Heerbaan 21 Waakzame monumentenliefhebbers attendeerden Heemschut op de dreigende sloop van een 'oud en onderkomen' huisje, gelegen in de buurtschap Pais. De eigenaar zag betere exploitatiemogelijkheden in afbraak en nieuwbouw. Het gaat om een bescheiden woning met semi-agrarisch karakter, direct aan de straat gelegen en in de lengterichting evenwijdig hieraan. Het bestaat uit een woonlaag waarboven een kap van ca. 45°. De voorgevel heeft drie traveeën naast elkaar, waarvan de beide linker - gezien vanaf de straat 20 Voormalig café Het Zwijnshoofd te Doesburg (foto: H. Westerveld) Het belaas gesloopte arbeidershuisje aan de Heerbaan te Millingen foto:J. Houkes)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 22