van De Poll gaat door. In het traject Marsstraat- 't Schol, dat noordwaarts aansluit aan de Bomendijk, wordt de weinige aanwezige bebouwing aan de dijk gespaard, evenals een prachtige eik waarvoor speciaal een dam- wand in de dijk is gepland. De fraaie bossages in de buitenbocht verdwijnen jammer genoeg. In het Polderdistrict Betuwe (Rijn, Pannerdens Kanaal, Noordoever Waal) ligt het fraaie dijkvak Doomenburg- Huissen (Pannerdens Kanaal). De bevlogen en deskundige inbreng van de bewonersgroep in de adviesgroep was opvallend. Doordat zorgvuldig is nagedacht over de ingrepen met betrekking tot de bebouwing behoeft slechts één huis te worden gesloopt. Buitendijks zal op verschillende plaatsen natuur ontwikkeling plaatsvinden. Voor het lange dijkvak Driel-Kesteren (Rijn), met zijn haast buitenlandse uit zichten vanaf de hoge stuwwal aan de overkant (noord zijde), is de startnotitie zojuist ingediend bij de provincie. De planvorming is hier nog niet zo ver. In 1994 zijn hier op veel plaatsen steunbermen aangelegd. Alle Deltawet-dijkvakken van de Waaldijken in het Polderschap Groot Maas en Waal zijn gereed. Diverse dijkvakken zijn feestelijk geopend met de onthulling van kunstwerken. Het interessantste dijkvak is Zaltbommel- Centrum. Zelden is in de geschiedenis van de rivier dijkverzwaring zoveel uit de kast gehaald als in deze historische stad. Maar hier vonden het polderschap en de Grontmij., dan ook een zeer deskundige Historische Kring Zaltbommel en een strijdbare bewonersvereniging tegenover zich. Uniek en hopelijk richtinggevend is de door de adviesgroep bevochten Flexibele Waterkering van 50 cm langs de Waalkade en aan het Waalplein. Een kering als deze wordt alleen opgezet ten tijde van extreem hoog water, zodat het beeld van het stadsfront slechts een enkele keer verstoord zal zijn. Een door braak in het denken over hoofdwaterkeringen in Nederland. De adviesgroep zag ook graag dit soort keringen bij de Veerweg en de Molenwal, maar daar heeft het waterschap besloten toch een vaste keermuur te zetten. Alleen bij de Kastanjewal wordt de kering in grond uitgevoerd, voor de rest worden vaste en flexibele keermuren gebouwd. Veel aandacht wordt ook besteed aan promenades en wandelpaden langs de keringen om het voor Zaltbommel zo karakteristiek naar de rivier gerichte waterfront te behouden. Overal langs de Maasdijken hebben de boeren bezwaren tegen de aanleg van de onderhoudsstroken, die te veel van hun land afsnoepen. Bovendien wordt deze strook eigendom van het waterschap en krijgen zij hooguit een gebruikscontract. Het aardige plaatsje Appeltern in het moeilijke dijkvak West Maas en Waal-oost (Appeltern-Maasbommel) wordt volledig gespaard. Er is nog geen oplossing voor de recreatieve belangen die hier op het spel staan. In het dijkvak West Maas en Waal-west (Maasbommel-Dreumel) neemt het toeristisch geweld wat af en valt er nog wat te verdedigen. De linden langs de dijk in Maasbommel worden in elk geval door damwanden gespaard. De Afgedamde Maas is het laatste kostbare stukje rivier landschap dat onaangetast zal blijven. Er komt een keer sluis bij Heusden. De moeilijkheden met de verminderde waterberging die hiervan het gevolg zou zijn, worden ondervangen door het graven van twee nevengeulen in de uiterwaarden langs de Bergse Maas. Later kunnen we aan de hand van dit stukje rivierlandschap zien hoe mooi het hele rivierengebied ooit is geweest. In de Tieler en Culemborger waarden zijn alle dijk vakken langs de noordoever van de Waal tussen Nijmegen en Vuren in uitvoering of gereed. De dijkvakken zijn gruwelijk om aan te zien. Hier is echt sprake van een definitieve verwoesting van het eens zo mooie Waallandschap. Wel zou zonder de felle protesten van de verzamelde actiegroepen de schade nog groter zijn geweest. Vóór 1989 was er echter al veel verdwenen. Vooral hier wordt het gemis aan het prachtige geboomte pijnlijk zichtbaar. Een 'kunstige' rij van houten palen bij Opijnen en lelijke lichtmasten bij het beschermde dorpsgezicht Neerijnen verhogen de ellende. Bij het dijkvak Lekdijk Beusichem-Culemborg is thans een beslissing over het fort Everdingen genomen. Er wordt een damwandconstructie in de buitenomwaUing gemaakt. Helaas moeten de bomen, die het fort zo'n romantisch aanzien gaven, verdwijnen. Op diverse plaatsen komt er natuurontwikkeling in de uiterwaarden. Stichting Bouwen aan de Dijk Initiatiefnemer tot de oprichting van genoemde stichting is de burgemeester van Neerijnen. De stichting stelt zich ten doel 'activiteiten en initiatieven, die te maken hebben met het bouwen in het rivieren landschap te coördineren en te stimuleren. De dijk - na de dijkverbetering - wordt opgevat als een nieuwe opgave voor landschappelijke, architectonische en stedenbouwkundige ontwikkelingen'. Heemschut heeft kritisch gereageerd. Wij vragen nadrukkelijk aandacht voor de cultuurhistorische context, die als uitgangspunt genomen dient te worden voor nieuwe ontwikkelingen. Het moet niet zo zijn dat grote advies bureaus bij de dijkverzwaring, zoals Grontmij., Heidemij. e.a. (die de stichting financieren), hun teruglopende verdiensten bij beëindiging van de werkzaamheden aan de dijken compenseren door gemeenten te adviseren bij dorpsuitbreidingen aan de rivier. Bergh, Kemnade Ruim een jaar geleden op 23 januari 1997 organiseerde de 'Actiegroep Behoud Waalse Water/Kemnade' een informatie-avond voor eenieder die zich bij regionale ontwikkelingen betrokken voelde. Onderwerp: de planning van een bedrijventerrein midden in het beschermde natuurgebied Waalse Water met daarin gelegen de havezathe Kemnade. Velen waren aanwezig, ook Heemschut met een diapresentatie over de cultuur historische achtergrond van dit schitterende gebied. De actiegroep kon tevreden zijn, want de aanwezige 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 21