"sSBSSSSSSk* Waterschappen zich bezighielden met de waterhuis houding in het gebied van west-Overijssel, gebeurde dat door de marken. Onder meer in Zwollerkerspel lagen wat uitwateringssluisjes, die markenzijltjes worden genoemd. Door bodemdaling en schaalvergroting van de waterhuishouding zijn buiten de gemeente Zwolle alle markenzijltjes opgeruimd. Alleen de al genoemde vier zijltjes zijn nog over. Heemschut zou graag zien dat de twee oudste zijltjes, zijnde het Emmerzijltje (gebouwd in 1769) en het Gennegerzijltje (dat dateert van 1788) op de gemeentelijke monumentenlijst worden geplaatst. Het Emmerzijltje kan dan mooi worden toegevoegd aan de nabijgelegen sluis met sluiswachters woning van de Nieuwe Vecht in de Vechtdijk. Het Gennegerzijltje is het waard om op de gemeentelijke monumentenlijst te worden gezet. Het ligt in een oude zeedijk en heeft meer allure dan het Emmerzijltje. Heemschut stelt voor de smalle toevoersloot bij de Gennegerzijl ter plaatse te verwijden tot een kolkje. Beide zijltjes liggen op een plaats waar veel recreanten langskomen. De commissie Overijssel wil na plaatsing op de monumentenlijst wel zorgen voor een informatie bord met een korte toelichting op de betekenis en de geschiedenis van de zijltjes. De twee andere zijltjes zijn naar de mening van de commissie wel interessant, maar toch niet belangwekkend genoeg voor plaatsing op een monumentenlijst. Excursie De jaarlijkse provinciale excursie werd gehouden op 27 september. Doel van de reis was deze keer Kampen. Het gezelschap werd door burgemeester H.C. Kleemans ontvangen op het monumentale Kamper stadhuis. Dankzij de grote medewerking van ir. Busser, hoofd Monumentenzorg van de gemeente Kampen, werd de excursie een bijzonder geslaagd evenement. Na een wandeling door de historische binnenstad werd een bezoek gebracht aan de Buitenkerk en de Koggewerf. 58 personen deden mee aan het jaarlijkse uitstapje. Van hen kwamen er acht van buiten de provincie Overijssel. De methode om via een betaling per postbank in te schrijven als deelnemer is vooral de penningmeester bijzonder goed bevallen. Vrede van Munster Dr. Reynders vestigde in één van de vergaderingen in het najaar de aandacht op de viering in 1998 van de 3 50-jarige verjaardag van de Vrede van Munster. In het aprilnummer van ons orgaan Heemschut wordt in 1998 uitgebreid aandacht besteed aan de herdenking van de van de Vrede van Munster. Contacten Van de voornemens die aan het begin van dit verslag jaar werden gemaakt ten aanzien van het leggen van meer en betere contacten met gelijkgestemde organisaties en instellingen, is nog weinig terechtgekomen. Mede door de wisseling van PR-medewerkers bleef bijvoorbeeld de publicatie van een Nieuwsbrief nog achterwege. Het zelfde geldt voor de vorming van een netwerk. Naar de mogelijkheden om een dergelijk overkoepelend samen werkingsverband van de grond te krijgen, wordt in het komende verslagjaar serieus gezocht. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van een Provinciaal Steunpunt Monumentenzorg, waarbij de commissie is betrokken. Es»SB ïd3 •51» 17 De jaarlijkse excursie voerde de deelnemers naar Kampenwaar ondermeer een stadswandeling door het oude centrum, werd gehouden.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1997 | | pagina 19