juridische monumentenzorg, die op de vergaderingen van het College van Technisch adviseurs aan de orde waren gekomen. Meerjarenbeleidsplan van de Bond Heemschut De Bond Heemschut, Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland, stelt zich ten doel de bescherming van historische cultuuruitingen, die zich ruimtelijk manifesteren. Zodra de Bond Heemschut een ruimtelijk manifeste cultuuruiting een historisch waardevolle getuigenis acht, beschouwt hij deze uiting als een cultuurmonument, waarvoor effectieve maatregelen van bescherming genomen dienen te worden zowel objectgericht als gebiedsgericht. Tachtig jaar voert de Bond Heemschut pleidooien voor beschermende maatregelen. Veel kwam gelukkig al tot stand, veel moet echter ook nog gebeuren. De Bond Heemschut zal zich de komende jaren in het bijzonder richten op het beïnvloeden van het beleid en het geven van particulier tegenspel inzake het volgende: - het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde rijksmonumenten; - het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde gemeentelijke monumenten; - het beleid inzake de resultaten van het Monumenten Selectie Project 1850-1940; - het welstandsbeleid; - het beschermingsbeleid inzake historisch- geografisch waardevolle objecten en structuren in het landelijk gebied; - het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle stads- en dorpsgezichten; - het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle landschappen; - het hergebruik van historisch waardevolle panden. De leidende gedachte hierbij zal moeten zijn: de in de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening van rijkswege gepropageerde ruimtelijke kwaliteitszorg impliceert een gemeentelijke zorgplicht ook voor de historisch- ruimtelijke kwaliteit. Zowel de zorg voor de ruimtelijke kwaliteit van 'oudbouw' als de zorg voor de ruimtelijke kwaliteit van nieuwbouw in relatie tot 'oudbouw', biedt immers pas de mogelijkheid om de historische dimensie van onze ruimtelijke orde -van stad, dorp en landschap- in stand te houden. De gemeenten zullen daarom naar het oordeel van de Bond Heemschut een integraal en samenhangend beschermingsbeleid moeten gaan voeren. De overheersende objectgerichte aanpak zal verruimd moeten worden tot een gebiedsgerichte. Volgens een planningsschema zullen gemeenten en locale/regionale organisaties door de Bond Heemschut worden benaderd teneinde te bevorderen dat de historisch-ruimtelijke waardevolle objecten, structuren en patronen de noodzakelijke juridische en planologische bescherming zullen gaan verkrijgen en dat door middel van het stellen van duidelijke stedebouwkundige randvoorwaarden nieuwbouw harmoniërend zal zijn. Het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde rijksmonumenten De Monumentenwet 1988 geeft de gemeente de mogelijkheid het vergunningenstelsel voor rijksmonumenten van de minister van WVC over te nemen. Aan de overname zijn voorwaarden verbonden: de gemeenteraad móet een monumentenverordening vaststellen waarin tenminste de inschakeling van een monumentencommissie is geregeld. Deze commissie adviseert burgemeester en wethouders over de aanvragen tot wijziging of afbraak van een rijksmonument. De commissie zal tenminste twee leden moeten tellen. Voor het overige stelt de Monumentenwet 1988 geen eisen aan de samenstelling en deskundigheid van de commissie. Door de adviesrol die aan de monumentencommissie is toegekend, zullen vertegenwoordigers van particuliere monumentenorganisaties -o.a. de Bond Heemschut- mede inhoud kunnen geven aan de beleidsontwikkeling en de beleidsvorming. De VNG publikatie Gemeentelijke monumentencommissies aan het werk uit 1987 geeft een nadere beschrijving van de taken en de samenstelling van de gemeentelijke monumentencommissie en van de rol van het particuliere initiatief, ook wanneer het gaat om de zorg van gemeentewege voor de rijksmonumenten. Het is van groot belang dat de Bond Heemschut op de hoogte is van het doen en laten van de gedecentraliseerde gemeenten ten aanzien van hun vergunningenbeleid inzake de rijksmonumenten. Participatie van de Bond Heemschut in gemeentelijke monumentencommissies of het onderhouden van nauwe betrekkingen met in deze monumentencommissies vertegenwoordigde locale/regionale organisaties, is een noodzaak om op de hoogte te kunnen blijven van de beleidspraktijk en om invloed te kunnen uitoefenen op de beslissingen aangaande de rijksmonumenten en indien nodig tijdig actie te kunnen ondernemen. Het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde gemeentelijke monumenten In steeds meer gemeenten wordt momenteel overwogen om objecten die niet of nog niet voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst in aanmerking komen te plaatsen op een gemeentelijke (aanvullende) monumentenlijst. De publikatie van de model- monumentenverordening 1988 door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten steunt de gemeenten in hun streven deze eigen verantwoordelijkheid vorm te geven. Talloze door de Bond Heemschut als 'cultuur monumenten beschouwde objecten genieten van rijkswege noch van gemeentewege juridische bescherming. Het beschermde rijksmonumenten- 50

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 52