I Voorwoord De Vereniging tot bescherming van cultuur monumenten in Nederland, Bond Heemschut, werd opgericht in Amsterdam op 2 februari 1911. Dit jaar bestaat de vereniging 85 jaar. In een gecombineerde plechtigheid in de oude Hervormde Kerk te Woudrichem heb ik, in aanwezigheid van de staatssecretaris voor onder meer monumentenzorg, de heer drs. A. Nuis, en vele Heemschutleden en genodigden, het nut en de noodzaak van het bestaan van onze beschermings- en bewakingsorganisatie benadrukt. Ook onze bewindsman prees Heemschut in zijn speech voor het onverdroten ijveren voor het behoud van het cultureel erfgoed. Hij zegde toe, op mijn vraag naar meer samenhangend beleid bij de besteding van de extra 275 miljoen ter bestrijding van de achterstand in het uitvoeren van restauraties, dat hij voorstander is van het beleid, zoals dat wordt beschreven in de Nota Monumenten breed bekeken en dat restauraties van woonhuismonumenten niet in het gedrang mogen komen. Velen feliciteerden het bestuur van de vereniging Bond Heemschut op 9 september in het Slot Loevestein; genodigden, afgevaardigden van particuliere monumentenorganisaties, winnaars van de Heemschut Persprijs en deelnemers van de landelijke Heemschutdag. 1996 Is ook het jaar geweest, waarin het bestuur van onze vereniging heeft besloten de mogelijkheden tot samenwerking met de Vereniging Open Monumenten te laten onderzoeken. Enerzijds om de leden van de Vereniging Open Monumenten te blijven interesseren voor het cultureel erfgoed, anderzijds om er als vereniging sterker van te worden. Besluiten over samenwerking zullen pas worden genomen na zorgvuldige bestudering van de rapportage van dit onderzoek en raadpleging van de verschillende geledingen binnen de vereniging. In het kader van het Jaar van het Industrieel Erfgoed koos het bestuur het voormalige Pompstation van de NV Waterleidingbedrijf Midden-Nederland te Soestduinen uit als vergaderplaats voor de Algemene Vergadering van Leden. Onze Beleidsnota Bond Heemschut 1997-2000, die eind 1995 door het bestuur werd vastgesteld als bijdrage aan de Cultuurnota van de staatssecretaris, is terecht gekomen bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. De zo noodzakelijke personele uitbreiding voor het uitvoeren van de steeds omvangrijker bewakings- en beschermingstaak, is nog niet gehonoreerd door de rijksoverheid. Het bestuur zal blijven aandringen om meer financiële middelen ter beschikking te stellen voor de activiteiten en acties van de vereniging ten behoeve van de instandhouding van het culturele erfgoed in Nederland. Daarnaast zal de vereniging blijvend moeten streven via allerlei wegen leden te werven. Allen die deze acties ter zake kundig en belangeloos hebben uitgevoerd, ondersteund en uitgedragen, dank ik namens het bestuur van de vereniging Bond Heemschut. J. Franssen voorzitter 2

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 4