V Public Relations De PR-medewerkers, verbonden aan de provinciale commissies, hebben, indien mogelijk, naast hun taak om publicitair de werkzaamheden van de provinciale commissie te begeleiden, een taak om eenvoudig PR- werk te verrichten in de vorm van ledenwerffolders op die plekken te bezorgen, waar veel cultuurmonumenten minnend publiek komt, zoals musea, voor het publiek opengestelde monumenten etc. De ledenwerffolder wordt ook door enkele historische verenigingen in enkele plaatsen in Nederland verspreid, onder meer in Deventer. Ook die organisaties, die een publieksfunctie nastreven met een restauratie en daarvoor medewerking vragen van Heemschut of financiële steun van het Hoegen Fonds, zoals de Bovenste Polder te Wageningen, worden verzocht de Heemschutfolder aan de 'man' te brengen. Alle notaris-kantoren in Nederland ontvingen de brochure Schenkingen aan de Bond Heemschut, waarin naast een oproep tot het geven van een donatie, ook de doelstelling en de werkwijze van Heemschut uiteen wordt gezet. In de Amsterdamse RAI vond in oktober de Restoration beurs plaats, een beurs waar vooral alle specialisten op het gebied van restauratie en techniek bijeen zijn. Heemschut presenteerde zich gezamenlijk met andere particuliere monumentenorganisaties in een nieuwe stand van het Nationaal Contact Monumenten. De leden/donateurswervingscampagne werd financieel .gesteund door NOG Verzekeringen en geadviseerd door Maxi Delta DM, en bereikte meer dan 70.000 adressen in Nederland. Heemschut/NOG Persprijs De Heemschut/NOG-Persprijs ging in 1996 naar de Amsterdamse stadshistoricus dr. Richter F. Roegholt. Hij kreeg de prijs voor het artikel Stadsvernieuwing in Amsterdam.dat in 1995 verscheen in het maandblad voor geschiedenis en archeologie Spiegel Historiael. In dit zeer lezenswaardige artikel beschrijft Roegholt op historisch verantwoorde wijze en op relativerende toon de nogal wisselende waardering voor negentiende-eeuwse wijken, zoals die van Amsterdam. Ook bij Heemschut signaleert hij een kentering in het denken. Om de historische binnenstad beter te kunnen beschermen moesten destijds, volgens Heemschut, wijken als de Pijp dry-functies van de binnenstad overnemen en daartoe gesaneerd worden. In de jaren '70 kwam ook bij Heemschut een omslag in het denken over deze oude buurten. Het kaalslag- denken maakte plaats voor de gedachte oud- en nieuwbouw op harmonieuze wijze te combineren. Amsterdam werd het Mekka van de stadsvernieuwing. De Heemschut/NOG Persprijs werd in de Grote Kerk van Woudrichem, het in 1971 door Heemschut voor een grootscheepse hersteloperatie geadopteerde stadje, uitgereikt door staatssecretaris drs. A. Nuis. Voorzitter J. Franssen uitte in zijn toespraak de vrees, dat de extra toegewezen 275 miljoen voor monumentenzorg in de praktijk grotendeels naar de topmonumenten zal gaan en dat daardoor de restauratie van woonhuismonumenten en dus ook de stadsvernieuwing in het gedrang dreigt te komen. De staatssecretaris bestreed die vrees. Topmonumenten krijgen nu eenmaal veel meer aandacht in de media, meende hij. Hij schonk Heemschut een bedrag van 10.000,- voor een project van Fleemschut om jongeren meer bij monumentenzorg te betrekken. Richter Roegholt prees in zijn dankwoord het belang rijke werk van de Bond Heemschut. De geschiedenis zal de Bond gelijk geven, was zijn mening. Eervolle vermeldingen gingen er naar de journalisten Haro Hielkema en Hans Marijnissen en fotograaf Werry Crone van Trouw voor hun serie de berm over curieuze objecten langs de snelweg. Ook ging er een eervolle vermelding naar Harmen van der Werf van de Provinciale Zeeuwse Courant voor een artikel over de vervuiling van de Nederlandse bermen door lelijke billboards. De Heemschut/NOG-Persprijs werd in 1996 gesponsord door NOG Verzekeringen in Amsterdam en wordt vanaf 1997 structureel gedurende drie jaar gesponsord. NOG Verzekeringen stelt meer geld beschikbaar dan de VNU, die de sponsoring voorheen op zich nam, zodat het hele gebeuren nog beter kan worden 'aangekleed'. De naam van de Persprijs is aangepast en luidt inmiddels Heemschut/NOG- Persprijs. 46

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 48