Oirschot, Boterwijk Heemschut heeft de gemeenteraad van Oirschot aanbevolen om bij de keuze voor de eerstvolgende uitbreiding van het centrum het gebied Boterwijk te beschermen als dorpsgezicht en niet aan te wijzen voor uitbreiding van het centrum. De gemeenteraad heeft dit voorstel overgenomen. Oost-, West- en Middelbeers, monumentencommissie De taak van de monumentencommissie te Oost-, West- en Middelbeers is uitgebreid met de zorg voor de gemeentelijke monumenten. De technisch adviseur heeft geassisteerd bij de opstelling van een concept gemeentelijke monumentenlijst. Per 1 januari 1997 maakt de gemeente deel uit van de gemeente Oirschot, waardoor de monumentenzorg in Oost west- en Middelbeers is verzekerd. Son en Breugel, renovatie centra In deze gemeente bestaan plannen waarvan Heemschut kennis heeft genomen. Naar aanleiding daarvan werd een brief geschreven aan het gemeentebestuur, waarin werd gewezen op het belang van een goede gemeentelijke monumentenzorg, vooral nu er zoveel in deze centra staat te gebeuren. De gemeente kent geen monumentencommissie met een volledige opdracht, noch een monumentenverordening en subsidieverordening. Sprang- Cap elle, pand Hogevaart 17 Er dreigde sloop voor deze karakteristieke kopgevel- boerderij. Mede dank zij de actie van Heemschut is, na goed overleg met alle betrokken partijen, waaronder de gemeente, een plan ontwikkeld. Dit verbouwings plan voorkomt de sloop van de boerderij en doet recht aan de aanwezige cultuur-historische waarden. St. Anthonis, schuur aan de Molenstraat De eigenaar van deze schuur heeft een sloopvergunning aangevraagd, die de gemeente op formele gronden niet kon weigeren. De eigenaar, met wie Heemschut in bespreking was, heeft toegezegd van deze sloop vergunning geen gebruik te zullen maken als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg haast maakt met financiële ondersteuning voor een restauratie. De toestand blijft onzeker. St. Michielsgestel, pand Esscheweg en.de renovatie dorpscentrum Uit de voorgenomen sloop van een monumentwaardig pand in het hart van Sint-Michielsgestel lijken het vereiste respect en de verrijkende mogelijkheden voor de beeldkwaliteit van het vernieuwde dorpscentrum in de plannen voor renovatie van het dorpscentrum niet voorop te staan. Het gemeentebestuur dacht met een nietszeggend briefje te antwoorden op het bezwaar en de opmerkingen van Heemschut in deze zaak. De plannen dienen door Heemschut nauwlettend te worden gevolgd. Strijbeek, pand Grazenseweg 3 Deze boerderij te Strijbeek (gem. Nieuw-Ginneken) dreigde te worden gesloopt. Op identieke wijze als bij het pand Hogevaart 17 te Sprang-Capelle is de sloop voorkomen. Uden, hergebruik school Kruisheren-college Een school uit het begin van deze eeuw maakt deel uit van het monumentwaardige dorpsgezicht Lievevrouw straat-Kerkstraat te Uden. Zowel het gemeente bestuur als de gemeentelijke monumentencommissie zijn het eens met de ingediende verbouwingsplannen op grond van een herbestemming tot woongebouw. Ook Heemschut stemt met deze plannen in en ziet geen aanleiding tot actie. Vught, Zuidwest-tangent Den Bosch en Marechaussee kazerne Heemschut is, samen met de plaatselijke groeperingen, in hoger beroep gegaan tegen de goedkeuring van de plannen door het provinciaal bestuur. Willemstad, plan Havenfront Het voorontwerp bestemmingsplan Havenfront heeft grote ongerustheid bij de burgers van Willemstad tot gevolg gehad. Technisch adviseur De Visser werd benaderd, omdat werd verondersteld dat schade zou worden toegebracht aan cultuur-historische waarden. Na inzage van de tervisie liggende stukken en opname van de situatie ter plekke, werd geconcludeerd dat er van de veronderstelde schade vooralsnog geen sprake kan zijn. Er zijn ons inziens voldoende waarborgen gesteld. Mede gelet op de instemming met het voorontwerp door Gedeputeerde Staten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, is niet tot actie overgegaan. Wel zullen de ontwikkelingen kritisch worden gevolgd. 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 43