sloop van de bestaande spoorbrug; een brug die in het kader van het MSP door de gemeente Middelburg en Arnemuiden en de provincie Zeeland voor rijks bescherming is voorgedragen. Goes, bestemmingsplan kern Op 8 februari bezochten de voorzitter en de secretaris een door de gemeente Goes georganiseerde hoorzitting naar aanleiding van de inspraakreactie van de provinciale commissie op het voorontwerp bestemmingsplan Binnenstad-Centrum van de kern Goes. Voor deze kern bestaat nog steeds geen bestemmingsplan beschermd stadsgezicht. Naar de mening van Heemschut heeft het gemeentebestuur van Goes te weinig oog voor monumentenzorg, waardoor een voortdurende dreiging van beschadiging van het stadsgezicht door sloop en vervangende nieuwbouw blijft bestaan. Temeuzen, binnenstad Op 24 februari werd de provinciale commissie ontvangen door de Heemkundige Vereniging Terneuzen. Deze vereniging maakt zich zorgen over de verloedering van de binnenstad, mede als gevolg van de criminaliteit die het drugstoerisme met zich mee brengt. Op een wandeling door de binnenstad bleek hoe door de gemeente uitgevoerde renovatie plannen resulteren in leegstaande nieuwe woningen. De voorzitter van de provinciale commissie had als vervolg op dit bezoek een gesprek met de verantwoordelijke wethouder en de stedenbouwkundige. Voor het gemeentebestuur is de ontvolking van de oude binnenstad een groot probleem, waarvoor ondanks diverse pogingen tot rehabilitatie nog geen oplossing is gevonden. Tholen, Albert Heijn In het stadje Tholen heeft Albert Heijn plannen voor de bouw van een supermarkt. Met name tegen de hoogte van de op de supermarkt geprojecteerde appartementen heeft Heemschut bezwaar aangetekend. Hierdoor zou namelijk het zicht op het mooie silhouet van Tholen bij nadering vanaf de Noord-Brabantse oever verdwijnen. De architect heeft een nieuw ontwerp ingediend, dat grotendeels aan de bezwaren tegemoet komt. Overige activiteiten en contacten Subsidie De Bond Heemschut heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van Provinciale Staten van Zeeland tot het op termijn afbouwen van de jaarlijkse subsidie aan Heemschut Zeeland. Als motief wordt aangevoerd dat de provincie geen landelijke organisaties subsidieert. De provinciale commissie heeft echter duidelijk gemaakt dat de provinciale subsidie wordt aangewend voor provinciale activiteiten. Van de zijde van de provincie is nog geen reactie op het bezwaarschrift ontvangen. Excursie Tholen Op 12 oktober organiseerde Heemschut Zeeland een excursie naar het stadje en het eiland Tholen. Niet minder dan 7 5 Heemschutters uit het hele land hadden zich voor dit evenement aangemeld. Het ochtendprogramma speelde zich geheel in het stadje Tholen af. De architect van de nieuwbouwplannen op het voormalige 'Slachtveld' presenteerde zijn gewijzigde plannen, waarbij rekening werd gehouden door o.a. door Heemschut ingebrachte bezwaren tegen met name de bouwhoogte van het oorspronkelijke plan. Een stadswandeling voerde langs de vele monumenten van het kleine stadje, dat zijn naam dankt aan de voormalige tol over de Eendracht, de scheiding tussen Zeeland en Noord- Brabant. Na de lunch werd een rondrit over het eiland Tholen gemaakt, waarbij de aandacht werd gevestigd op een aantal monumentale boerderijen. De gebouwen hiervan zijn eigenlijk niet meer geschikt voor de moderne bedrijfsvoering in de akkerbouw en dreigen in slopershanden te vallen. Het behoud van deze monumenten is een zaak die in toenemende mate de aandacht van Heemschut Zeeland opeist. Tot slot van de excursie werden de deelnemers in het gemeentehuis, gelegen in de smalstad St. Maartensdijk, ontvangen door het gemeentebestuur van Tholen. Heemschut Persprijs Ook dit jaar kreeg een Zeeuwse journalist een eervolle vermelding tijdens de uitreiking van de Heemschut persprijs. De provinciale Zeeuwse Cottrawt-journalist Harmen van der Werf kreeg deze eervolle vermelding voor zijn artikel, waarin hij de visuele vervuiling van de wegen door illegale billboards aan de kaak stelt. De jury sprak van een 'strijdbare inzending'. Public Relations activiteiten Het streven blijft gericht op zo goed mogelijke contacten met de Heemschut-leden en verwante organisaties. Om tijdig op bedreigde situaties te kunnen reageren is de commissie sterk van de informatie uit deze contacten afhankelijk. Gelukkig zijn alle Zeeuwse regio's in de commissie vertegenwoordigd, maar het informatienetwerk zou nog fijnmaziger kunnen zijn. Het werken hieraan vraagt voortdurende aandacht. Om snel op gemelde 'gevallen' te kunnen reageren komt een werkgroep uit de commissie regelmatig bijeen. Het hebben en onderhouden van contacten met andere organisaties blijft van grootbelang. In 1997 zullen de contacten met de Zeeuwse Heemkundige Kringen en Verenigingen nader worden aangehaald. De Bond Heemschut moet duidelijk laten merken dat zij bestaat en vertellen wat zij kan doen ter bescherming van de cultuurmonumenten. 38

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 40