resten. Een initiatiefgroep in de marktstad heeft inmiddels al verregaande plannen ontworpen het slot voor dat doel aan te passen. Velsen, nieuwbouw nabij buitenplaats Duin en Kruidberg Een bezoek van een delegatie van de provinciale commissie aan een informatiediscussie over de nieuwbouw bij de oude buitenplaats Duin en Kruidberg nabij Driehuis, heeft niet geleid tot een afwijzende houding onzerzijds. Het gebouw, in gebruik als congres-, vergader- en buitenverblijf van de ABN-Amro, dient -juist om het oude gebouw zoveel mogelijk intact te laten- te worden uitgebreid met vergaderruimte, logies- en verblijfsmogelijkheid. Eén en ander, gebeurt in het duingebied, temidden waarvan het landgoed oprijst, dermate zorgvuldig en voor het grootste gedeelte zodanig onder het maaiveld, dat het aanzicht slechts minimaal wordt verstoord. Zandvoort Met het Genootschap Oud-Zandvoort maakt de Bond Heemschut zich zorgen over de roofbouw op het weinige culturele erfgoed dat Zanvoort nog rijk is. De badplaats heeft nog steeds een oude dorpskern, die tot nu toe nog niet heeft geleden onder de ruimtehonger van de verblijfstoerist. Toch blijkt uit een onderzoek, dat zowel die toerist als de inwoners zelf de historische kwaliteiten van Zandvoort zeer waarderen. Vooral de omgeving van het monumentale NS-station verdient meer aandacht voor cultuurhistorie dan het gemeente bestuur aan de dag legt, met name door het ontwikkelen van een nieuwe woonwijk in die omgeving. De wildgroei van grootschalige projecten als de Dekamarkt, Circus Zandvoort, het ABN-Amro- gebouw en de uitbreiding van het stadhuis baren Het Genootschap en de Bond Heemschut grote zorgen. Amsterdam Sloop-, bouw- en inrichtingsplannen met betrekking tot het nog altijd niet officieel beschermde stads gezicht Amsterdam binnen de Singelgracht en de overige stadsdelen, werden door vooral mr. E. Dienaar, secretaris van het bestuur, en drs. J.P.J. van der Haagen, directeur ruimtelijke en juridische zaken, beoordeeld en waar nodig werd actie ondernomen. Mr. E. Dienaar vertegenwoordigde de Bond Heemschut op de maandelijkse vergaderingen van het Amsterdam Overleg, een informele bundeling van oudheidkundige verenigingen, waar Amsterdamse plannen en ontwikkelingen worden besproken en over al dan niet gezamelijk te ondernemen acties wordt besloten. Het Amsterdam Overleg voert verder één- of tweemaal per jaar een bespreking met de wethouder voor de monumentenzorg over zaken en beleid op het gebied van monumentenzorg en stadsplanning. De gebundelde verenigingen ondersteunden de strijd voor het behoud van het Olympisch Stadionplaats van de Spelen in 1928. Sloop is inmiddels van de baan. Herinrichting van de gehele Singelgrachtenstrook en uitgangspunten daarvoor werden behandeld, terwijl ook de ruimtelijke ontwikkelingsplannen voor het Oostelijk Havengebied op de voet werden gevolgd, niet in de laatste plaats met het oog op het behoud van monumenten van nijverheid en techniek, zoals de grote veemgebouwen. Het Larmag-torenproject in Sloterdijk (bouwhoogte 210 m) bleef een agendapunt en Heemschut zet de strijd ook bij de Raad van State voort. De Larmag- toren zou met zijn extreme hoogte een gevaarlijk precedent voor ontwikkelingen elders in ons land kunnen opleveren. De gemeenteraad stelde het bestemmingsplan voor IJburgvast, waartegen Heemschut bij Gedeputeerde Staten bezwaar indiende. Historisch-geografische en landschappelijk-historische motieven vormen voor de Bond Heemschut de voornaamste grondslag voor afwijzing van de voornemens tot bouw in het IJmeer. Inmiddels is de ongunstige uitslag van het gehouden referendum bekend. Heemschut blijft waar mogelijk echter actief. Het Amsterdam Overleg beijverde zich de gevel van het aan het Rembrandthuis aanpalende Saskiahuis bij de daar geplande uitbreiding nieuwbouw van het Rembrandthuis te behouden. Gezien de integratie van de gemeentelijke monumentencommissie en de welstandscommissie besprak het Amsterdam Overleg de werkwijze van de nieuwe commissie met de voorzitter van de laatste. Het Amsterdam Overleg zal de commissie op de hoogte houden van zijn acties. In het bijzonder tegen de achtergrond van de geplande metro-Noord-Zuidlijn schonk het Amsterdam Overleg aandacht aan de bebouwing van de oostwand van de Vijzelstraat waar projectont wikkeling niet denkbeeldig is. En zo interveniëerde de Bond Heemschut ook tegen sloop van een deel van de Prof. Tulpstraat tegenover het vermaarde Amstelhotel. Behoud van deze kleine fin de siecle-buurt is belangrijk. De niet verhinderde bouw van het Science Centre aan het Oosterdok vroeg toch nog aandacht van de samenwerkende verenigingen, nu door een fout in de planning toestemming nodig was voor een geringe verhoging van het gebouw. Het Amsterdam Overleg heeft hiertegen geen actie willen ondernemen. Tenslotte bleek aan het einde van het jaar dat de gemeente eindelijk actiever wordt bij het bestrijden van de vele vormen van agressieve reclame, die het uiterlijk van de binnenstad schaden. Hoe nuttig de samenwerking in het Amsterdam Overleg zonder twijfel ook mag zijn, de wenselijkheid van heroprichting van een afzonderlijke 'provinciale commissie Amsterdam' doet zich onverminderd gevoelen. Met de Amsterdamse leden van de provinciale commissie Noord-Holland, drs. M.R. van Winsen en drs. L. van der Dussen, is dienaangaande reeds overleg gevoerd. 30

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 32