De excursie van de commissie Gelderland vond plaats op 5 oktober 1996. Ditmaal stond een stadswandeling door Zutphen op het programma, gevolgd door een ontvangst in het stadhuis, alwaar de wethouder een toelichting gaf op de nieuwbouwplannen van het gemeentehuis, midden in de oude stad; een ingreep waar Heemschut niet zo gelukkig mee is, temeer omdat diverse behoudenswaardige panden en nota bene een rijksmonument worden gesloopt. Na dè lunch ging het gezelschap per bus naar het Huis Verwolde, een 18de-eeuwse edelmanswoning te Laren en eigendom van het Gelders Landschap. De prachtige route langs diverse buitenplaatsen, de uitstekende rondleiding ter plaatse en het heerlijke weer zorgden voor een welbestede dag. De heren J. de Maret Tak en A. Gijsbers tekenden voor de. organisatie. De reizende Heemschut-tentoonstelling Jongere Bouwkunst in Gelderland, 1850-1940 was dit jaar onder andere opgesteld in het gemeentehuis te Groesbeek en tijdens de Open Monumentendag in de Polderkamer, nabij het Hollands-Duits Gemaal te Nijmegen. De tentoonstelling is nog steeds een goede manier om bijvoorbeeld politiek aandacht te vragen voor jonge monumenten, zeker nu in het kader van het Monumenten Selectie Project veel gemeenten geconfronteerd worden met een forse uitbreiding van de monumentenlijst. In circa twintig gemeentelijke monumentencommissies in Gelderland is Heemschut vertegenwoordigd, hetzij door een rechtstreeks mandaat, hetzij doordat Heemschudeden zitting hebben op persoonlijke titel. In het verslagjaar werden twee contactbijeenkomsten gehouden waarbij stevig werd gediscussieerd over onder andere het Heemschutgevoel, de (signalerings)- taak van Heemschut en de onafhankelijkheid van een commissielid. Voorts blijkt er behoefte te zijn aan een meer adequaat netwerk van contactpersonen en berichtgevers. Hieraan zal in de toekomst meer aandacht worden besteed. UTRECHT Adres secretariaat Van Diemenstraat 1 3531 GG Utrecht Samenstelling van de commissie (per 31 december 1996) ir. N.R.A. Krekel, voorzitter drs. E.P. Graafstal, secretaris ir. P.S.A. de Wit,penningmeester drs. R.K.M. Blijdenstijn, adviseur H.E. Dekhuijzen, waarnemend voorzitter M.Jansen mw. drs. A. Kylstra mr. B.G.M. Lacor H.J.J. Leroi mr. R.J. Lucassen drs. C.H. Staal drs. M.H. Stafleu ing. P.D. van Vliet, technisch adviseur drs. M.G. Lemmens, PR-medewerker Mutaties in de commissie In 1995 traden mw. drs. I.E.F. Huisinga, ir.J.A.Joppe en mr. G.J. Kampman af wegens drukke werkzaamheden elders. Ir. N.R.A. Krekel, drs. M.G. Lemmens en drs. M.H. Stafleu traden in 1996 toe. De heer Krekel werd tegen het einde van het jaar benoemd in de vacature van voorzitter; de heer Lemmens heeft de PR-functie op zich genomen. Vergaderingen De commissie kwam in 1996 achtmaal bijeen in het gastvrije Utrechtse kinderdagverblijf Oikos, te weten op 17 januari, 28 februari, 10 april, 22 mei, 3 juli, 4 september, 2 3 oktober en 11 december. Éénmaal woonde dagelijks bestuurslid de heer S. Sakko en vijfmaal de heer drs. J.P.J. van der Haagen, directeur technische en juridische zaken, de vergaderingen bij. Gevallen Amerongen, molen Maallust De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft tot genoegen van de commissie meegewerkt aan voorbescherming ex art. 3 Monumentenwet. Breukelen, pakhuizen aan de Brouwerij De gemeente zegde toe aan de verkoopvoorwaarden van dit complex het door de Lutterveldstichting opgestelde restauratieplan te verbinden (in 1997 is deze toezegging gestand gedaan). Breukelen, woningbouw op het landgoed/onderwijsinstelling Nijenrode Een poging van de onderwijsinstelling om een deel van de terreinen te doen bestemmen voor woning bouw vond instemming bij de gemeenteraad. Dit plan 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 29