bestemming niet doelmatig was en de vergroting van het aantal te bouwen woningen, waarin het nieuwe plan voorzag, niet nodig. In de veronderstelling, dat het plan wel zou worden goedgekeurd was er echter illegaal al een aantal bomen gekapt, die zeer bepalend waren voor het karakter en met name de landschappelijke samenhang van het terrein. Van deze ernstige aantasting profiteert de belanghebbende nu in hoge mate. In een nieuwbouwplan is de omvang van de bebouwing in het algemeen teruggebracht tot die van het oude bestemmingsplan, rekening houdende met de aard van het gebied, maar ter plekke van de bomenkap is nu intensievere bebouwing gedacht, waartegen in de nieuwe situatie ook nauwelijks meer bezwaar kan bestaan. Een wrange nasmaak bij een overigens zeer bevredigende afloop van de procedure. Wageningen, Bassecourt Herenstraat Na het realiseren van een nieuwbouwproject van de Belgische architect Vandenhove, dat nodig zou zijn om voor het behoud van het voormalige hoofdgebouw van de Landbouwuniversiteit financieel draagvlak te verzekeren, zijn er voor het hoofdgebouw zelf enige plannen ontwikkeld, die zich onderscheiden in de mate waarin dit wordt verminkt. Het minst aanvaardbare had geruime tijd de voorkeur van het gemeente bestuur. Gelukkig ging dat niet door; helaas ook niet het alternatief, waarvoor Heemschut zich het meest heeft ingespannen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het beste alternatief een goede kans van slagèn zou hebben gehad, wanneer het gemeentebestuur minder het oor had laten hangen naar een projectontwikkelaar en meer de hand had gehouden aan het eerder geformuleerde eigen monumentenbeleid. Winterswijk, Scholtenbrug Het direct tegen het centrum gelegen en zeer markante groengebiedje de Scholtenbrug langs de Whemerbeek is in het gemeentelijk structuurplan wat ondoordacht aangewezen als vestigingsgebied voor te omvangrijke woningbouw en een grootschalige parkeervoorziening. In het vervolg op de inspraakreactie op dat structuurplan van 1991 bepleit Heemschut, de uiterst markante waarde van het gebied behoorlijk te onderzoeken, het onderzoek te doen uitmonden in een beeldkwaliteitsplan en vervolgens dit ten grondslag te leggen aan de verdere ontwikkelingen. Goede verwachtingen werden gewekt toen Heemschut met enige groepen verontruste burgers werd uitgenodigd als gesprekspartner bij de verdere planvorming. Toen echter bleek dat deze inspraak geen mogelijkheid bood voor aandacht voor het groengebied, maar er alleen een onaanvaardbaar bouwplan aan de orde werd gesteld, beëindigde Heemschut dit contact. De bezwarenprocedure van het komende bestemmingsplan wordt afgewacht. Winterswijk, Tricotfabriek Behoud, bescherming en herbestemming van de Tricotfabriek in Winterswijk concentreerden zich in 1996 op onderdelen en helaas niet meer op een integrale aanpak van het gehele industriële complex. Heemschut deelde de visie van het Gelders Genootschap dat juist het complex als geheel de Tricot tot een monumentwaardig geheel maakt. Immers het totale productieproces komt in de gebouwen tot uitdrukking. Inzet bij het uitdragen van deze visie is de status van rijksmonument die lange tijd een reële optie was. Helaas heeft de gemeente Winterswijk om financiële redenen geen aanvraag daarvoor ingediend. De gemeente wenste op voor hand zekerheid over rijkssubsidies en wilde ook anderszins meer de vrije hand hebben. Daardoor is de rijksstatus inmiddels buiten beeld. Geen geld van het rijk, maar wel van de provincie Gelderland, die bij de Winterswijk, zicht vanuit de Scholtenbrug op het centrum van Winterwijk (foto: G. Cremers) 25

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 27