Gelukkig hebben wij, door onze inbreng en in goede samenwerking met onder andere de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, historische verenigingen van deze zienswijze kunnen overtuigen en daardoor veel kunnen redden. Een paar voorbeelden. Bij het oude waterfront van Tiel wilde men een dijk verder rivier- waarts brengen en vervolgens voor de stadsmuren (al eeuwen de waterkering) een compleet winkelcentrum bouwen. Men heeft nu vlak voor de stadsmuur damwanden ingebracht en het winkelcentrum gaat niet door. De schilderachtige dorpjes Veessen aan de IJssel en Rijswijk aan de Lek werden ook met behulp van damwandconstructies gered waardoor het visuele beeld van deze dorpen nauwelijks is veranderd. Bij het al jaren omstreden dijkvak Opijnen-Waardenburg heeft men alle hedendaagse kennis ingezet om het beeld zo veel mogelijk onveranderd te houden. Honderden meters damwandprofielen zijn ingebracht. De complete oude molen in Waardenburg is zelfs met circa twee meter omhooggebracht. Het rooien van erfbeplanting was meer regel dan uitzondering. In de loop van het jaar hebben wij de waterschappen er van kunnen overtuigen dat het zondermeer verwijderen van erfbeplanting het beeld van de oude rivierdijken enorm aantast en je als het ware de ziel uit het landschap haalt. Hiermee wordt gelukkig steeds meer rekening gehouden en er worden nu soms zelfs, met succes, oude scheefgegroeide knotwilgen verplant. Van provinciale zijde worden thans initiatieven ontplooid om te komen tot wettelijk voorgeschreven beeld kwaliteitsplannen voor dijkwoningen. Heemschut zal daar nauw bij betrokken worden. Ook in financiële zin komt er meer begrip voor cultuurhistorie. Heemschut rekent het niet alleen tot haar taak dijkbebouwing te beschermen, maar ook de omgeving van de dijk. Te denken valt aan sluisjes, oude waterlopen, stads gezichten, molens en historisch gegroeide elementen in het landschap, zoals oude verkavelingspatronen (kromakkers-rabatten) en oude verdedigingswerken (fortificaties en schansen). Vandaar dat ook het historisch-geografisch aspect bij natuurontwikkelings plannen in de uiterwaarden scherp in de gaten wordt gehouden. In 1996 is de besluitvorming van de zogenaamde tweede tranche dijkvakken gestart, te weten 211 km over 28 projecten. Geschatte kosten 1,2 miljard. Dit zijn de rivierdijken die in het jaar 2000 ook op het veiligheidsniveau van 1:250 jaar gebracht moeten worden. De besluitvorming volgens de Nieuwe Wet op de Waterkeringen moet een Milieu-effectrapportage (Mer) doorlopen. Het grote voordeel daarvan is dat een onafhankelijke Mer-commissie de plannen twee maal toetst en aanbevelingen geeft. Juist omdat de Mer-commissie bestaat uit wetenschappers die geen enkele binding hebben met de initiatiefnemers en Bevoegd Gezag, zijn de plannen over het algemeen zorgvuldiger dan tijdens de Noodwet. Dat betekent niet dat Heemschut nu achterover kan leunen en de zaak afstandelijker kan bekijken. Het verleden leert dat onze waakhondfunctie onontbeerlijk is. Wij zullen de Initiatiefnemers en Bevoegd Gezag steeds weer opnieuw op htm verantwoordelijkheden moeten wijzen. Aankomende jaren zal er door Heemschut dan ook nog veel werk verzet moeten worden om deze doelstelling te bereiken. Dit tot behoud van ons cultuurhistorisch erfgoed. Betuweroutenoord-oostelijke verbinding Voor de noord-oostelijke verbinding, een as voor het goederentransport per spoor tussen de Betuweroute en de Duitse grens bij Oldenzaal, is een startnotitie neer gelegd, waarin negen alternatieven worden beschreven. De oplossingen variëren van het gebruik van bestaande tracés tussen Arnhem, Zutphen en Oldenzaal tot bestaande tracés met lokale aanpassingen en zelfs een compleet nieuwe spoorlijn over de hele afstand. Inspraakreacties werden gevraagd. In contact met de Federatie Particulier Grondbezit, die namens een aantal landgoedeigenaren reageerde, en de technisch adviseur van Heemschut Overijssel, zond Heemschut Gelderland een reactie, die zich beperkte tot het Gelderse deel van de voorgelegde routes. De Overijsselse Provinciale Commissie onthield zich achteraf van reactie. In de informatie, die de startnotitie begeleidde, ontbraken cultuurhistorische waarden als overwegingen 21 Waardenburg, de korenmolen werd ten gevolge van de dijkversterking circa twee m.eter opgevijzeld (foto: R. Siebers)

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 23