ANWB heeft al een informatiebord voor toeristen gesubsidieerd. Het gaat er op lijken dat Weiwerd gered wordt, van verdere industriële ontwikkeling gevrijwaard blijft en verandert in een cultuur historische trekpleister. Westerdiepsterdallen Een lappendeken van akkertjes, kleine kavels, voor een paar schapen en wat akkerbouw. Zo zag Oost- Groningen er uit, vanaf zo'n 200 jaar geleden, aan het begin van de verveningen, totdat halverwege deze eeuw de grote ruilverkavelingen startten. Een particulier die nog een dergelijke -de laatste- kavel bezit, in het buurtschap Westerdiepsterdallen (gemeente Wildervank) wil het lapje grond bewaren uit cultuur-historische motieven. Heemschut verzoekt de landinrichtingscommissie een wijziging aan te brengen in het plan voor het deelgebied. Helaas staat het plan al vast. Lobbyen bij de voorzitter van de herinrichtingscommissie, (toen nog) Commissaris der Koningin Henk Vonhoff, heeft geen succes. Winschoten, fabriek Heemschut was er in 1992 op tijd bij. De 19de-eeuwse regenkledingfabrieken bijbehorende directeurswoning, een zuiver Jugendstilpand, dreigden te verdwijnen voor een nieuw te bouwen seniorencomplex. Heemschut heeft ervoor gezorgd dat de panden geplaatst zijn op de rijksmonumentenlijst. En in 1996, op 26 april, vond de officiële start plaats van de restauratie van de panden, waar senioren en winkeliers nu evengoed onderdak vinden, maar nu in stijl, zonder dat het beelbepalende stadsgezicht geweld is aangedaan. Hier zien we hoe een Heemschut-actie pas enkele jaren later haar beslag krijgt. Het Rabbinaatshuis in Winschoten, waar Heemschut zich tevens voor inzette, is nu ook gerestaureerd. Zuidhom, schoolgebouw Een in oorsprong 19de-eeuws schoolgebouw aan de Frankrijkerlaan, met een schoolplein er voor, zou plaats moeten maken voor een seniorencomplex van Winschoten,panden 'Kok' (archief Acantus;foto: A. Wildeman) Zuidhom, school Frankrijkerlaan 12

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 14