werd door het instellen van een permanente planningsgroep een formele status toegekend in 1996. De permanente planningsgroep pleegt periodiek overleg over alle zaken die beide Bonden aangaan. De voorstellen van de planningsgroep hebben daarbij de status van agendavoorstellen waarover in beide besturen gesproken en besloten dient te worden. Om te voorkomen dat de bevoegdheden van de besturen worden uitgehold, is daarbij gedacht aan een groep bestaande uit niet meer dan twee vertegenwoordigers van elke organisatie. Op dit moment zien de vertegenwoordigers van beide besturen geen mogelijkheden voor verdere samenwerking tussen beide Bonden op het gebied van huisvesting of het secretariaat. Erkend werd echter dat een zekere vorm van schaalvergroting gunstig kan zijn voor de efficiëntie, infrastructuur en dienstverlening, zo lang de eigen identiteit van de beide organisaties daardoor niet wordt geschaad. Gezien het grote verschil in het karakter en verwachtingspatroon van de achterbannen van beide Bonden, dient respect voor de eigenheid van de ander de grondslag te zijn voor voortgaand overleg in de planningsgroep. Het bestuur van Heemschut besloot op uitnodiging van de. Stichting Menno van Coehoorn (voor het behoud van vestingwerken) zitting te nemen in de nieuw op te richten Raad van Advies. Het dagelijks bestuur wees de algemeen directeur, de heer B.J.M. Duimel, aan als vertegenwoordiger van de Bond Heemschut. Het Nationaal Contact Monumenten heeft de gewoonte ten behoeve van advisering over vraagstukken een zogenaamde expert-meeting in te stellen. De algemeen directeur woonde dergelijke vergaderingen bij ondermeer over de nieuwe Brrm. Het dagelijks bestuur heeft besloten te onderzoeken of een commissie Heemschut in de provincie Flevoland haalbaar is. Onder leiding van de heren drs. M.A.J. Knip, burgemeester van Noordoostpolder, en onze secretaris, de heer mr. E. Dienaar, werd op 24 oktober een oriënterend gesprek gevoerd met enkele leden en belangstellenden in deze provincie. De conclusie was, dat een nader onderzoek de moeite waard is. De heer drs. G. Tiesenga, directeur van het Sociaal Historisch Centrum van Flevoland, zal de coördinatie op zich nemen. De PR-medewerkers, die aan de provinciale commissies zijn verbonden om Heemschut-gevallen journalistiek te begeleiden, kwamen in het verslagjaar viermaal bijeen, en wel op 14 februari, 16 april, 18 september en 16 november. Tijdens de bijeen komsten worden ervaringen uitgewisseld en wordt wederzijds geïnformeerd over het in de publiciteit brengen van het Heemschut beschermings- en bewakingswerk. Mevrouw drs. I. Günther, vice-voorzitter, is namens het bestuur verantwoordelijk voor de werkzaamheden van deze PR-medewerkers. In een gecombineerde vergadering met de redactieraad zette zij op 4 december het standpunt van het bestuur uiteen inzake de samen werking met de Vereniging Open Monumenten. De penningmeesters van de provinciale commissies kwamen onder leiding van de bestuurspenning- meester, mevrouw A.J. Le Coultre, op 7 december bijeen. Besproken werden de ervaringen met de eigen boekhouding in de commissies en het financiële beleid van de Bond Heemschut. Aan de hand van een ontwerp van onze accountant, de heer drs. U. Bilstra RA, werd een rekeningschema besproken en vast gesteld. De financiële administratie op het landelijk bureau is volledig bijgewerkt en zal door dit uniforme systeem de jaarrekening op tijd kunnen produceren. De penningmeester deed mededelingen over het overleg met de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg omtrent de subsidie voor 1997. Het bedrag wordt weliswaar iets verhoogd ten gunste van de provinciale commissies, maar helaas wordt ons verzoek om structureel tot en met het jaar 2000 een vaste bijdrage te verstrekken niet gehonoreerd. De penningmeester zal namens de vergadering een voorstel doen aan het bestuur om de reiskosten en de kosten voor de secretariaten van de provinciale commissies te honoreren, door een hogere bijdrage te verstrekken aan de penningmeesters. De penningmeester van de Bond Heemschut heeft een brochure Schenkingen aan de Bond Heemschut ontworpen in overleg met de directie van de bank MeesPierson. In deze brochure, die door het bestuur werd aanvaard, worden alle vormen van schenkingen behandeld. Met name is de mogelijkheid geopend om een Fonds op Naam op te richten. De oprichter bepaalt de doelstelling en de naam van het Fonds, dat ten goede komt aan het beschermingswerk van de Bond Heemschut. Op deze manier kunnen natuurlijke personen en ondernemingen via een Fonds op Naam hun maatschappelijke verantwoordelijkheid vormgeven en hun naamsbekendheid vergroten. De brochure werd gesponsord door de M.A.O.C. Gravin van Bylandt Stichting. Alle notariskantoren en banken in Nederland ontvingen enkele brochures. Aan het instellen van een Rechtshulp Fonds, een fonds dat gelden beschikbaar stelt voor het voeren van proces sen en gedingen ten behoeve van het beschermingswerk van de Bond Heemschut, werd door de penningmeester gewerkt. Het Prins Bernhard Fonds stelde een bepaald bedrag beschikbaar, maar achtte het opportuun de uit voering uit te stellen, hangende de samenwerkings- besprekingen met de Vereniging Open Monumenten. Met NOG Verzekeringen heeft de penningmeester, namens het bestuur van de Bond Heemschut, afspraken 8

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 10