II Leden Het aantal leden aan het einde van 1995 bedroeg 7.755. Ten opzichte van het ledental van eind 1994 is er een geringe terugloop te constateren. Mogelijk werd dit veroorzaakt doordat een aantal leden, geworven via de eind 1993 gehouden actie, na een jaar lang door middel van het tijdschrift kennis te hebben genomen van het werk van de Vereniging, tot de conclusie kwam dat dit specifieke deel van de monumentenzorg niet samenviel met hun interesse of hun verwachting. In 1996 zal, dankzij de steun van het Cultuurfonds van NOG Verzekeringen, wederom een ledenwerf campagne worden gehouden. In de voorbereidende fase wordt nog meer aandacht besteed aan het opstellen van een profielschets van het Heemschutlid. Hierdoor zal het aantal leden dat wordt geworven in 1996 beter beklijven. De Algemene Vergadering van Leden Dit hoogste orgaan van de Vereniging kwam op 20 mei te Zwolle bijeen in de Statenzaal van het voormalige provinciehuis. De vergadering werd voorafgegaan door een uiteenzetting van de geschiedenis van het provincie huis door de heer J. Oostingh, adjunct-directeur van de Openbare Bibliotheek. De voorzitter, de heer J. Franssen, opende vervolgens de vergadering met de volgende woorden. 'Precies een jaar geleden was de Algemene Vergadering van Leden bijeen in het museum Boerhaave te Leiden, een vergadering, die bol stond van opmerkingen en vragen over de oprichting van de Vereniging Open Monumenten (hierna VOM). Namens het bestuur heb ik u nadrukkelijk toegezegd dat Heemschut waakzaam zou blijven en dat de oprichting en het functioneren van de nieuwe vereniging absoluuut niet ten koste zou mogen gaan van onze organisatie en het verwezenlijken van het beschermingswerk. In tegendeel, Heemschut moest er beter van worden. Nu, een jaar later, blijkt dat men van de zijde van de VOM wat te hoog heeft ingezet en de door het adviesbureau voorspelde snelle groei niet is uitgekomen. Dat is tegen de achtergrond van alle commotie toch géén goede zaak voor de monumentenzorg en voor het draagvlak van de politieke besluitvorming. Die verbreding van het draagvlak is juist in deze tijd van groot belang, vanwege het uitblijven van de zo noodzakelijke middelen voor onderhoud en restauratie van ons cultureel erfgoed. Naast de verbreding van het publieke draagvlak, is het van groot belang ook de bestuurlijke samenwerking van organisaties op het gebied van het monumenten beleid in Nederland te herijken. Tijdens het Tweede Beraad van het Verbond van Zeist, dat op initiatief van Heemschut onlangs is gehouden, heb ik gepleit voor een herziening van en een herbezinning op de overleg - en contact-taak van het NCM. Heemschut behoorde tot de oprichters en heeft derhalve de plicht om nauwlettend toe te zien op het functioneren. Wij ervaren de laatste jaren dat ons optreden, het werk van de provinciale commissies en onze publicaties respect afdwingen. Het werk gebeurt degelijk, professioneel en met interesse. Als voorzitter van de vrijwilligersorganisatie die Heemschut is, denk ik wel eens dat wij misschien te veel vragen en te veel eisen van u. Daarom past een woord van dank voor de inzet van het bestuur, de provinciale commissies, de werkgroepen en de functionarissen op het bureau in Amsterdam. De ontwikkeling van het aantal leden van onze Vereniging blijft zorgelijk en zal met de weinige financiële middelen die wij beschikbaar hebben voor ledenwerfacties niet snel groeien. Wij doen een beroep op de leden; als ieder lid een lid werft, dan groeit de Vereniging met 100%. Wij zullen ons in het bestuur beraden op een vervolg- ledenwerfactie, eventueel gesponsord. De contacten met de leden zijn toegenomen en de manifestaties en excursies worden steeds goed bezocht. Ons tijdschrift is en blijft het communicatie-orgaan bij uitstek en het verheugt mij u mede te delen, dat het in november 1994 gehouden Lezersonderzoek door het Bureau R&M te Heerlen een zeer gunstig beeld laat zien. De identiteit van ons periodiek is gegarandeerd. Naar aanleiding van de in het verslag opgenomen aanbevelingen, heeft het bestuur de directie opdracht gegeven met de firma Waanders, de uitgever van ons tijdschrift, van gedachte te wisselen over verbeteringen en aanpassingen. 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 5