VII Secretariaat 4. Een uitgebreider taakstelling van de welstands commissies zal bij de gemeentebesturen worden bepleit. Architectonische en stedebouwkundige vormgeving staat thans gelukkig volop in de belangstelling, maar beleidsmatig in een vroeger stadium ingezette welstandscommissies - in de fase van de stedebouwkundige planvoorbereiding - zullen een onmiskenbaar positieve factor kunnen gaan betekenen bij de bevordering van de ruimtelijke kwaliteiten van dorp, stad en landschap. 5. Met betrekking tot het beschermingsbeleid inzake de historisch-geografïsch waardevolle objecten en structuren in het landelijk gebied zal de Bond Heemschut in overleg treden met de Beekman stichting teneinde het maatschappelijk draagvklak voor een goede belangenbehartiging van historisch - geografische waarden door de overheden te vergroten. 6. De Bond Heemschut zal bij de desbetreffende gemeenten bevorderen dat de stads- of dorps gezichten door middel van ruimtelijke ordenings maatregelen de gewenste bescherming zullen krijgen. 7. De Bond Heemschut zal bepleiten dat de overheden een sturend beleid voeren ter bescherming van de historisch-ruimtelijke kwaliteit van het Nederlandse landschap en zal bevorderen dat de daarvoor in aanmerking komende gebieden aangewezen worden als beschermd landschapsgezicht zodra de nieuwe Natuurbeschermingswet in werking is getreden. 8. De Bond Heemschut hanteert het uitgangspunt dat het voortbestaan van een monumentaal gebouw is gediend met een zinvolle vorm van gebruik. De wenselijkheid van een gericht herbestemmings- beleid dient dan ook niet alleen ingezien te worden door architecten en beheerders, maar ook door gemeentebesturen. De wenselijkheid en mogelijk heid van het gebruik van historisch waardevolle panden zal de Bond Heemschut bepleiten en door middel van goede voorbeelden stimuleren. In dit verband behoeft vermelding de opgerichte Noordbrabantse Stichting Pandenbank en de Nationale Monumentenbeurs i.o. te Apeldoorn, die leegstaande of leeggekomen historisch waardevolle panden registreren en ten behoeve van personen en instellingen bemiddelen. 9. In drie provincies is een begin gemaakt met de voorbereidingen van 'experimentele' steunpunten voor de monumentenzorg. De steunpunten zijn samenwerkingsverbanden tussen de belangrijkste, reeds actieve partijen in de monumentenzorg: de gemeenten, de provincies, het particulier initiatief en de rijksoverheid. Door, waar nodig en gewenst, steun en hulp te bieden en door kennis en informatie beschikbaar en toegankelijk te maken, kunnen de steunpunten de kwaliteit van het monumenten beleid en de uitvoeringspraktijk bevorderen. De Bond Heemschut zal hierin actief deelnemen, met behoud van de eigen verantwoordelijkheid. De samenstelling van de staf van het landelijk bureau - mevrouw Dolly Blok-Hartman, administratief medewerkster (aanwezig dinsdag en donderdag) - de heer Bernard J.M. Duimel, algemeen directeur (aanwezig maandag t/m donderdag) - de heer drs. Josephus P.J. van der Haagen, directeur juridische en ruimtelijke zaken (aanwezig maandag t/m vrijdag) - de heer drs. Onno B. Helleman, bureau-secretaris (aanwezig maandag t/m vrijdag) - de heer drs. Jaap Kamerling, eindredacteur (aanwezig maandag en dinsdag) - de heer Leffert Klein, financieel administrateur (aanwezig maandag t/m donderdag) 49

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 51