vereiste beschermingsdeskundigheid en die worden ondersteund door behoorlijke onkostenvergoedings regelingen. De commissies moeten beschikken over deskundigheid op het gebied van het ruimtelijk beleid, de ruimtelijk relevante wet- en regelgeving, architectuur- en (stede)bouwgeschiedenis en de historische geografie. Deze veelomvattende beschermingstaak noopt in de beleidsperiode 1997-2000 tot uitbreiding van het aantal actieve deskundige commissieleden en vooral van het aantal technisch adviseurs per commissie, alsook tot een versterking en uitbreiding van de commissie-secretariaten. Een goed geëquipeerd beleidssecretariaat en een administratief secretariaat per commissie met eveneens een behoorlijke onkostenvergoedingsregeling ligt in de rede. Behalve de bewakende en actievoerende taak zullen de commissies eveneens over leden moeten beschikken die voor publicitaire vervolgactiviteiten zorg zullen dragen vooral gericht op de media en het tijdschrift Heemschut. Dit alles zal ertoe leiden dat uit gemotiveerde en deskundige vrijwilligers bestaande Heemschut commissies met vertegenwoordigingsbevoegdheid en met landelijke coördinatie en begeleiding, en goede financiële vergoedingsregelingen voor daarvoor in aanmerking komende kernleden, vaker formeel en informeel zullen kunnen interveniëren tot bescherming en behoud van onze cultuurmonumenten in de ruimste zin. Zij zullen vaker kunnen adviseren aan gemeentelijke en provinciale beleidsvormers en particuliere belangenbehartigers en intensievere contacten met provinciaal en regionaal werkzame ambtelijke en particuliere monumentenzorgers kunnen onderhouden. Het College van technisch adviseurs zal met de technisch directeur een grotere expertisebevorderende rol gaan vervullen. Het landelijk bureau te Amsterdan zal voor de coördinatie en procesbegeleiding versterking behoeven met deskundigheid op het terrein van het (ruimtelijk) bestuursrecht, de (stede)bouw- geschiedenis en de historische geografie. Nauwe samenwerking, met behoud van de eigen verantwoordelijkheid, zal worden nagestreefd door de provinciale commissies met ondermeer de regio consulenten van de RdMz, de Monumentenwachten in de provincie en de afdelingen van de provincies en gemeenten, belast met de monumentenzorg. Voor de wetenschappelijk onderbouwde waarde- vaststelling van de te beschermen objecten en structuren, zal de relatie met de KNOB worden geïnstitutionaliseerd. Voor de communicatie met de leden van de vereniging, voor het sensibiliseren van het publiek en voor het voorlichten, kritisch beschouwen en journalistiek begeleiden van acties en processen, is het tijdschrift van de Bond Heemschut van essentieel belang. Gelet op het feit dat de Bond Heemschut een vrijwilligersorganisatie blijft, die een fijnmazig netwerk opbouwt om adequaat te kunnen reageren, is het van belang de toerusting en onkostenvergoedingen voor de vrijwilligers goed te verzorgen. Beleidsvoornemens De Bond Heemschut zal zich in de beleidsperiode 1997-2000 en de daaraanvolgende jaren in het bijzonder richten op het bevorderen van: - het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde gemeentelijke en rijksmonumenten; - het overheidsbeleid betreffende de resultaten van het Monumenten Inventarisatie Project en het Monumenten Selectie Project 1850-1940; - hetwelstandsbeleid; - het beschermingsbeleid betreffende historisch- geografisch waardevolle objecten en structuren in de landelijke gebieden en/of restanten daarvan gelegen in de bebouwde landschapsdelen; - het beschermingsbeleid inzake historisch waarde volle dorps- en stadsgezichten en landschappen; - het hergebruik van historisch waardevolle panden. De belangrijkste actiepunten van de Bond Heemschut voor de komende jaren zijn de volgende. 1De provinciale en gemeentelijke besturen en locale en regionale particuliere organisaties zullen door de Bond Heemschut worden benaderd teneinde gezamenlijk te bevorderen dat de historisch- ruimtelijk waardevolle objecten, structuren en patronen, juridische en planologische bescherming krijgen en dat door middel van het opstellen van duidelijke stedebouwkundige randvoorwaarden nieuw te bouwen elementen in harmonie met hun omgeving zullen worden ontworpen en gerealiseerd. 2. Participatie van leden van de Bond Heemschut in de Steunpuntennetwerk-experimenten en in gemeentelijke monumentencommissies en het onderhouden van nauwe betrekkingen met in de monumentencommissies vertegenwoordigde locale en/of regionale organisaties, teneinde op de hoogte te blijven van de beleidspraktijk en invloed te kunnen uitoefenen op de beslissingen aangaande de monumenten en indien nodig tijdig actie te kunnen ondernemen. 3De Bond Heemschut zal de gemeenten, nu de MlP-gegevens bekend zijn geworden, aansporen de noodzakelijke maatregelen van bescherming en zorg ter hand te nemen. De geregistreerde historische bebouwing zal als toetsingskader van het gemeente lijke vergunningenbeleid moeten fungeren. De jongere cultuurmonumenten uit de boven bedoelde periode moeten net als de oudere cultuur monumenten coördinaten zijn voor de beleids voering inzake de ruimtelijke ordening, de stads en dorpsvernieuwing, de landinrichting en de welstandszorg. 48

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 50