lusthof van de Menkemaborg te Uithuizen door dr. Ph.M. Bosscher, secretaris van de provinciale commissie Groningen, aan de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, de heer H.G. de Olde. In Amsterdam werd het decembernummer door de secretaris van het bestuur, de heer mr. E. Dienaar, overhandigd aan de heer drs. J.F.M. Peters, voorzitter van de NV Stadsherstel in de Amstelkerk, het kantoor van deze onderneming, in aanwezigheid van een vijftigtal genodigden. Uit waardering voor het vele nuttige werk van de NV en de manier waarop de restauraties worden uitgevoerd koos Heemschut deze plaats van handeling. De PR-medewerkers van de provinciale commissies kwamen in 1995 driemaal bijeen. Éénmaal werd er te Deventer vergaderd, de woon- en werkstad van de PR-medewerker van de commissie Overijssel, de heer R. Kers. Het onderlinge contact, waarin het uitwisselen van ervaring voorop staat, werd verstevigd door een excursie in de binnenstad van Deventer onder leiding van de monumentenambtenaar, de heer J.L. van der Laar. Na discussie in de vergadering van de PR-medewerkers werd door het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut een handleiding voor de PR-medewerkers vastgesteld; een richtlijn om enige uniformiteit te verkrijgen in het werk van deze vrijwilligers. De belangrijkste taak is en blijft het journalistiek begeleiden van de gevallen in plaatselijke, regionale en landelijke tijdschriften en kranten. Het opbouwen van een netwerk van contacten in de PR- en voorlichtingswereld van provincie, gemeenten en bedrijven is eveneens van groot belang en een taak voor' de PR-medewerkers. Het werken aan de naamsbekendheid - Heemschut het adres van waaruit de bewaking van het cultureel erfgoed plaatsvindt- is een tweede taak, niet alleen voor de PR-medewerkers, maar voor alle actieve Heemschutleden in de provinciale commissies. De landelijke Open Monumentendag vond op 9 september plaats. NOG-Verzekeringen maakte het mogelijk dat de herdrukte Heemschut ledenwerf folder op meer dan 400 plaatsen in Nederland aanwezig was voor de bezoekers en belangstellenden. Het effect aan nieuwe leden was weliswaar gering, maar de naamsbekendheid wordt wel vergroot. Het ware wenselijk dat het NCM in Nederland een coördinerende rol gaat vervullen in het verspreiden van informatie en ledenwerfmateriaal van de verschillende organisaties op het gebied van de monumentenzorg in samenwerking met de Stichting Open Monumenten. Op tal van bijeenkomsten, studiedagen en excursies op allerlei plaatsen in Nederland werd de Heemschut ledenwerffolder gepresenteerd, veelal vergezeld van een exemplaar van het tijdschrift en andere promotie artikelen. Wij vermelden onder meer de Monumenten Studiedag van het NCM te Zwolle, de routes van de NCRVKerkepaden, de landelijke en provinciale excursies van Heemschut, het symposium over cultuurtoerisme in het Vechthuis te Utrecht, het symposium over stationsgebouwen in Zwolle, het Nationaal Restauratie Centrum te Amsterdam, de conferentie over de metamorphose van Almelo georganiseerd door Het Oversticht. Samen met de VOM werd een begin gemaakt met het verspreiden van foldermateriaal tijdens de landelijke Heemschutdag in de A-Kerk te Groningen. Dit jaar is Heemschut er wederom in geslaagd om (gratis) op TV te komen; in het journaal en in het programma Van Gewest tot Gewest. Veel landelijke, regionale en plaatselijke kranten namen berichten op van Heemschut activiteiten. Heemschut Persprijs De Heemschut Persprijs ging in 1995 naar de Friese journalist Symen Kingma van de Leeuwarder Courant. Kingma kreeg de prijs voor zijn serie artikelen over moderne architectuur in Friesland. Met vlijmscherpe pen attaqueert hij hierin het bederf van monumentale binnenstadsgevels door schreeuwerige puien van winkelketens. Zelfs historische binnen steden beginnen daardoor steeds meer op elkaar te lijken. Ook wijst Kingma op de gevaren van de 'witte schimmel': witte bungalow-achtige huizen, die worden geparachuteerd in historische dorpskernen, maar daar helemaal niet passen. En hij breekt de staf over de wildgroei aan lelijke recreatieparken, lukraak neergezet in het fraaie Drentse landschap. De Drenten willen terecht maatregelen tegen deze 'drenteniers', die het landschap verpesten. De prijs werd op 1 november uitgereikt in het Provinciehuis van Friesland te Leeuwarden door de Commissaris van de Koningin de heer drs. L.M.L.H.A. Hermans. Een eervolle vermelding ging naar de architectuur journalisten Ids Haagsma en Hilde de Haan voor hun artikel De uitverkoop van stadsharten aan vandalen in de Volkskrant over de sloop in de Haarlemse binnenstad van een groot deel van het voormalige Enschede- complex. Marjon Bolwijn van Het Parool kreeg een eervolle vermelding voor haar artikel over de verstedelijking van de Nieuwendammerdijk in Amsterdam. In 1995 werd de Heemschut Persprijs voor de laatste keer gesponsord door de VNU te Haarlem. Loek Hieselaar, die in 1986 namens de VNU was betrokken bij de totstandkoming van de Heemschut Persprijs maakte in 1995 voor het laatst deel uit van de jury. Heemschut-voorzitter J. Franssen bedankte hem na 44

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 46