§i ontstaan om het complex te slopen. Dit complex was één van de weinige monumentale gebouwen in Munstergeleen. Er is een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de raad van de gemeente Sittard gericht om deze plannen te laten varen. Sittard, Jozefschool en het pand De Beierpöl In Sittard zijn nieuwbouwplannen voorzien aan de Parklaan-Wilhelminastraat. In deze omgeving liggen twee gebouwen met monumentale waarde: - de Jozefschool met de aangrenzende onderwijzers woning van de Sittardse architect Jos Wielders, die een nogal uitgesproken Amsterdamse School- karakter hebben, en - het pand De Beierpöl dat, zoals het MlP-rapport vermeldt, een object van belang is als onderdeel van een nog bestaande historische stedebouwkundige structuur en vanwege de bijzondere vormgeving. De commissie Limburg heeft een brief gericht aan het college van burgemeester en wethouders en aan de raad van de gemeente Sittard om bij de nieuwbouw plannen rekening te houden met de twee monumentale gebouwen. Sittard, kasteel Millen De op Duits initiatief geplande autoweg BAB 46, die aangesloten dient te worden op de autoweg A2, zal over Nederlands gebied vlak naast kasteel Millen lopen. Het beoogde tracé (ontwerpfase) zal grote invloed hebben op het complex. De commissie Limburg is evenals de eigenaar van kasteel Millen van mening dat de situatie zo min mogelijk dient te worden geschonden. Ook in 1995 was dit geval nog zeer actueel. Swalmen, omgeving van het kerkje teAsselt Rond het kerkje te Asselt worden voorbereidingen getroffen om parkeerplaatsen aan te leggen voor een nieuwe jachthaven die in de onmiddelijke omgeving staat geprojecteerd. De provincie heeft de plannen al goedgekeurd. De bewoners van Asselt staan achter de pastoor van het kerkje die zich inzet om de plannen ongedaan te maken. De commissie Limburg steunt zijn initiatief. Vaals, vakwerkboerderij te Camerig In Camerig wordt de Herenhoeve Winneberg, een vakwerkboerderij met schuren, met de ondergang bedreigd. Het complex ligt in de nabijheid van de Geul en het is een beschermd dorpsgezicht dat zeker dient te worden behouden. De commissie Limburg heeft de gemeente Vaals aangeschreven om te wijzen op het unieke karakter van het complex en om de gemeente van enkele ongewenste bouwactiviteiten op de hoogte te stellen. Venray, parkachtige landschappen Venray heeft veel (voormalige) kloosters binnen haar gemeentegrenzen welke dienst doen als opvang centrum voor psychiatrische patiënten. Deze gebouwen liggen meestal in een parkachtige omgeving met veel groen en oude, vaak zeldzame bomen. Dit geldt met name voor het St. Anna- en het St. Jozefterrein. Deze parkachtige landschappen ■LUI ■■LU II Kasteel Obbicht dienen in stand te worden gehouden. Tijdens een rondleiding ter plaatse was de commissie van oordeel dat het meerendeel van de gebouwen op het terrein niet als monument waren te kenmerken. Er werd dan ook geen gerichte actie ondernomen. Voerendaal, kasteel Haeren Op de 18de-eeuwse binnenplaats van kasteel Haeren te Voerendaal bevinden zich enkele illegaal gebouwde opstallen. Tevens vinden er allerlei illegale verbouwingen plaats. Dit is één van de vier eigenaren van het complex een doorn in het oog. De commissie Limburg werd door deze eigenaar benaderd om haar zienswijze op deze ontwikkelingen bij de gemeente kenbaar te maken. PR-activiteiten In het augustusnummer van het tijdschrift Heemschut verscheen een artikel met als titel Versteende huisnamen in Sittard. Dit artikel werd geschreven door drs. A.M.P.P. Janssen. Excursie De excursie van de commissie Limburg vond plaats op 2 september en was getiteld Cultuur en natuur langs de Grens-Maas. Een bus vol enthousiaste mensen uit alle delen van Nederland bracht een bezoek aan Borgharen, alwaar de groep werd rondgeleid door de kasteelheer; aari de St. Martinuskerk te Geulle aan de 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 43