een dergelijke plaatsing moeten leiden, heeft de technisch adviseur verwezen naar de RdMz. Oudenbosch, voormalige Latijnse school, Markt 68 Door het college van B&W werd, ook na herhaalde pogingen, niet gereageerd op ons verzoek om de verleende sloopvergunning in te trekken. Juist voordat de behandeling van de AROB-procedure op 18 augustus zou plaatsvinden, werd alsnog ijlings de verleende sloopvergunning door het college ingetrokken. Overigens, zonder dat dit schriftelijk aan de Bond Heemschut werd medegedeeld. Het resultaat is uiteindelijk wel bevredigend, maar de procedure allerminst! Raamsdonk, pand Heereplein 1 Naar het zich thans laat aanzien zal het pand toch niet worden gesloopt. De gemeente heeft het pand inmiddels verkocht en de nieuwe eigenaar heeft een architect opdracht gegeven om een plan te maken met de bedoeling het pand aan te passen aan de nieuwe bestemming en daarbij het huidige karakter van het pand volledig te respecteren. Een gunstige ontwikkeling na het met de gemeente gevoerde overleg door onze technisch adviseur. Schaijk, boerderij De gang van zaken rond de verbouwing van een oude boerderij te Schaijk is voor Heemschut aanleiding geweest het gemeentebestuur van Landerd, waaronder Schaijk valt, te wijzen op de noodzaak om een gemeentelijke monumentenverordening op te stellen. De beantwoording van de brief van Heemschut ondervond, zelfs na een tweede brief aan het gemeentebestuur, ernstige vertraging. Uiteindelijk werd meegedeeld dat het gemeentebestuur de instelling van een monumentenverordening en een commissie niet nodig vond. De actie wordt voortgezet om de gemeente op haar misvatting te wijzen. Schijndel, voormalig Weeshuis Vóór de beslissing die de gemeenteraad van Schijndel over deze kwestie diende te nemen, heeft de technisch adviseur de situatie ter plaatse opgenomen en een brief geschreven om te voorkomen dat een nieuwe bestemming het pand schade zou doen en de groen- gordel rond de Hoofdstraat verder zou aantasten. Sint-Anthonis, schuur aan de Molenstraat Bezoek van de technisch adviseur aan deze schuur en de vaststelling dat het hier een waardevolle, wellicht zeventiende- eeuwse schuur betreft, hebben de eigenaars en het gemeentebestuur er van kunnen overtuigen dat de schuur behouden dient te blijven. Om de overlegsituatie dié daarmee gestalte heeft gekregen niet te verstoren, heeft de technisch adviseur besloten geen spoedplaatsing op de rijkslijst aan te vragen, ondanks de MSP-voordracht die in het verschiet ligt. Heemschut blijft 'stand-by' ten behoeve van de eigenaar, in de zekerheid dat een afgedwongen restauratie niet tot echt behoud leidt. Sint-Oedenrode, schoorsteen Stoom-zuivelfabriek Heemschut steunt, met instemming van het gemeente bestuur, het handhaven van een fabrieksschoorsteen bij een tot restaurant verbouwde monumentale zuivelfabriek. Sint- Oedenrode, uitbreiding gemeentehuis Omtrent deze uitbreiding heeft Heemschut al eerder zijn instemming betuigd. Desondanks komen er nu bezwaren vanuit een deel van de bevolking. Voor Heemschut vormen die geen aanleiding tot nieuwe stappen. Sint-Oedenrode, verbouwing fabrieksgebouw tot wooneenheden Hierbij heeft Heemschut van advies gediend. De ontwikkelingen geven geen aanleiding tot verontrusting. Sprang-Capelle, pand Hogevaart 17 Het betreft hier een karakteristieke kopgevelboerderij met een monumentale waarde. Er dreigde sloop van dit pand maar, na goed overleg van de technisch adviseur met ondermeer de gemeentelijke monumentencommissie, is met de eigenaar tot overeenstemming gekomen. Er wordt thans een plan uitgewerkt en wel zodanig dat dit gebouw wordt aangepast aan de wensen van de nieuwe eigenaar, doch met handhaving van de karakteristieke verschijnings vorm van deze boerderij. Vessem, restauratie gebint zestiende-eeuwse boerderij Na uitgebreid onderzoek en een geslaagde actie tot plaatsing op de rijkslijst, heeft de technisch adviseur als adviseur de restauratie van het gebint ter hand genomen. Na voltooiing zal het object ter bezichtiging door de eigenaar ter beschikking worden gesteld. Vught, Landhuis Sparrendaal Hoewel het vooralsnog niet mogelijk is gebleken voor dit monumentale gebouw een nieuwe bestemming te vinden en de gemeenteraad van Vught besloten heeft tot sloop, is door het Cuijpersgenootschap plaatsing op de rijkslijst aangevraagd. De voorlopige bescherming is ingegaan. Voor Heemschut is er vooralsnog geen aanleiding opnieuw actie te ondernemen. Waalre, villa architect Van Lochem De villa was opgenomen op de MSP-lijst, maar was nog niet beschermd. Een projectontwikkelaar kocht het (bos-)gebied op en vroeg een sloopvergunning aan. Door het ontbreken van formele bescherming konden B&W de sloopvergunning niet weigeren. Acties van Heemschut of van derden om de villa in een spoedprocedure geplaatst te krijgen zijn achterwege gebleven omdat die, na het verlenen van de sloopvergunning, kansloos waren. Mondelinge adviezen In twee gevallen werd naar aanleiding van telefonische aanvragen mondeling advies verstrekt met betrekking tot plannen voor het wijzigen van panden met (vermeende) historische waarde. Na inspectie van de betreffende lokaties in respectievelijk Breda en Geertruidenberg werden de betrokkenen uitvoerig geïnformeerd over de te volgen wijze van aanpak en de daarbij te betrekken instanties. 38

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 40